Namestnik ruskega obrambnega ministra Anatolij Antonov je dejal, da so ZDA odgovorne za dve tretjini vseh vojaških konfliktov na svetu. Z eksperimentiranjem z dvojnimi merili pri podpiranju teroristov pa izziva nove destabilizacije. "Pomislite, v zadnjih desetletjih so ZDA izzvale dve tretjini vseh vojaških konfliktov po svetu. Spomnite se, kako se je vse skupaj končalo v Jugoslaviji, Iraku, Afganistanu in Siriji," je v Šrilanki dejal Antonov, ki je govoril pred svojimi kolegi iz južne in jugovzhodne Azije.
"Z izkoriščanjem družbenih in gospodarskih težav, različnih etničnih in verskih konfliktov in z izgovorom širjenja demokracije, zahodni mojstri spinov dodajajo še populistične slogane s čimer še spodbudijo javno nezadovoljstvo in izzovejo množične nemire," je še pojasnil. Rezultat tega pa je padec legalno izvoljene vlade, kaos, zloraba oblasti in širjenje brezvladja, ljudje umirajo, v nekaterih primerih pa na oblast pridejo vlade, ki jih podpira zahod. "Seveda se v takšnih razmerah teroristi počutijo dobro," je dejal.
Antonov je nato pozval ameriške oblasti, naj se odrečejo dvojnim standardom pri implementaciji protiterorističnih ukrepov in naj nehajo deliti teroriste na dobre in slabe. "Ne glede na to, kaj govorijo teroristi, bi morali v vsakem primeru ostati izobčenci," je povedal visoki ruski funkcionar, ko je govoril o katastrofalnem položaju v Siriji in Iraku, ki sta po njegovih besedah jasna primera posledic takšnih neučinkovitih eksperimentov.
Ob tem je izrazil zaskrbljenost nad ustanavljanjem terorističnih organizacij, ki nato služijo specifičnim potrebam določenih držav. Eden takšnih primerov so Taibani v Afganistanu, ki so bili ustvarjeni za boj proti Sovjetski zvezi, končali pa so kot teroristična mreža Al Kaida, ki je zelo močno udarila v ZDA.
Rusija je vedno pripravljena sodelovati v boju proti terorizmu in pri koordinaciji aktivnosti v bojih proti Islamski državi, zagotavlja Antonov, pri tem pa je zatrdil, da niso nikoli ustavili dobav orožja in vojaške opreme legitimnim vladam s ciljem olajšanja boja proti verskemu ekstremizmu.
Ustavite barvne revolucije
Druga globalna grožnja svetovni varnosti in stabilnosti pa je po njegovih besedah globalni trend barvnih revolucij, pri čemer je primerjal sedanje proteste v Hongkongu s protesti v Ukrajini, ki so se končali s kaosom, množičnimi usmrtitvami, gospodarskim kolapsom, razdelitvijo države in na koncu morda z državljansko vojno.
Antonov je obtožil Washington, da Ukrajino v njenem sporu potiska v prepad, pri čemer je bilo zaradi podpore neustavnemu prenosu oblasti ubitih na tisoče ljudi.
Za tiste, ki dvomijo, da "barvne revolucije" niso tipične za države jugovzhodne Azije, je Antonov izpostavil dejstvo, da 10 odstotkov borcev Islamske države, ki se borijo v Siriji in Iraku, prihaja iz jugovzhodne Azije.
"Kaj se bo zgodilo v državah te regije, ko se ti dobro izurjeni skrajneži, ki imajo izkušnje z bojišč, vrnejo domov," se je še vprašal Antonov. Hkrati pa je dejal, da morajo države znotraj sebe ustaviti grožnje barvnih revolucij in tem državam ponudil tesnejše vojaško sodelovanje.
Opozoril je, da ZDA zdaj pod krinko gradnje protiraketnega ščita zaradi groženj Severne Koreje, prinašajo nestabilnost azijsko-pacifiški regiji. "V resnici pa je namen ameriškega protiraketnega ščita spodkopati regionalno in mednarodno varnost in predstavlja resno grožnjo azijsko-pacifiški regiji," je še povedal Antonov.
Kopičenje ameriške vojske v tej regiji je po njegovih besedah čezmerno za ustavitev kakršne koli potencialne raketne grožnje. Ob tem je ponovil besede ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je pred nekaj časa dejal, da se ameriško vmešavanje v notranje zadeve drugih držav po navadi konča s katastrofo.
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.