Tujina

Zaslišanja o 11. septembru

New York, 05. 06. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Kljub negodovanju Bele hiše je skupni obveščevalni odbor senata in predstavniškega doma ameriškega kongresa včeraj začel zaslišanja o 11. septembru, ki bodo po predvidevanjih poznavalcev trajala vse do letošnjih jesenskih volitev.

WTC, stolpnica
WTC, stolpnica FOTO: Reuters

Kongresniki in senatorji, ki tokrat izjemoma sodelujejo, so v treh urah uvodnega zasedanja skupnega odbora, zastavili vprašanja, na katera bodo skušali najti odgovor. Kongresna zaslišanja na začetku dajejo videz strankarskega sodelovanja, čeprav imajo demokrati in republikanci različne cilje.

Republikanci si v sodelovanju z Belo hišo prizadevajo usmeriti pozornost na pomanjkljivo delo vladnih agencij, kot so zvezni preiskovalni urad FBI, centralna obveščevalna agencija CIA, Služba za priseljevanje in naturalizacijo (INS) in Nacionalna varnostna agencija (NSA), s čimer se demokrati za zdaj strinjajo.

Demokrati se za zdaj bojijo drezati v Belo hišo in zastavljati vprašanja o tem, kaj je predsednik George Bush vedel pred napadi 11. septembra, saj Bush uživa visoko javnomnenjsko podporo, ameriške javnosti pa kongresne preiskave po škandalih Billa Clintona ne zanimajo več. Po ocenah nekaterih komentatorjev gre navsezadnje "le" za nacionalno varnost, ne pa za spolne peripetije navihanega predsednika.

Skupni obveščevalni odbor obeh domov ameriškega kongresa je v torek za zaprtimi vrati izoblikoval naslednja vprašanja: Kaj so vladne agencije vedele pred 11. septembrom 2001? Kdaj so kaj vedele? Kaj so s podatki naredile? Kaj so se naučile po 11. septembru? Kaj je treba spremeniti, da se preprečijo novi napadi? V sredo in četrtek bo kongresno osebje seznanilo člane odbora s potekom preiskave, v kateri so zaslišali več agentov številnih agencij in zbrali na tisoče strani dokumentov, v četrtek pa naj bi kongresniki zaslišali tudi prve priče. Med njimi bo agentka FBI iz Minnesote, ki je avgusta leta 2001 zaman skušala prepričati šefe v Washingtonu, da ji odobrijo podrobnejšo preiskavo sumljivega Francoza maroškega porekla Zakariusa Musauija, ki se je šolal za pilota v letalski šoli, pri čemer ga je zanimalo le letenje, ne pa tudi pristanek ali vzlet letala. Tega, kar naj bi vedel predsednik Bush, se za zdaj ne bodo dotikali, tajna zaslišanja pa bodo postala javna šele 24. junija, ko naj bi pred kongresniki nastopila tudi direktor FBI Robert Mueller in direktor CIA George Tenet. Skupni odbor vodita demokratski senator iz Floride Bob Graham in republikanski kongresnik, prav tako s Floride, Porter Gross.

ZDA identificirale načrtovalca septembrskih napadov

Ameriške tajne službe so po navedbah ameriških medijev identificirale glavnega načrtovalca terorističnih napadov v ZDA 11. septembra lani. Gre za 37-letnega Kalida Šejka Mohameda iz Kuvajta, ki naj bi bil tesen sodelavec Osame bin Ladna, voditelja teroristične organizacije Al Kaida. Mohamed naj bi bil tudi stric Ramsija Ahmeta Jusufa, ki trenutno prestaja zaporno kazen zaradi terorističnih napadov v ZDA, predvsem zaradi prvega napada na stavbo Svetovnega trgovinskega centra v New Yorku leta 1993, pa je poročal ameriški dnevnik New York Times.

Kalid Šejk Mohamed je sicer že nekaj časa na seznamu najbolj iskanih zločincev v ZDA, zanj pa je razpisana nagrada v višini 25 milijonov dolarjev. Po domnevah ameriških tajnih služb naj bi se Mohamed skrival nekje v Afganistanu ali pa Pakistanu. Ameriške oblasti naj bi do omenjenih podatkov prišle med zaslišanji zajetih borcev mreže Al Kaida.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI