V Španiji in na Portugalskem se stavke tovornjakarjev proti visokim cenam goriva nadaljujejo. Tako so v sredo tovornjaki v Španiji ohromili promet, stavka pa je zaradi pomanjkanja goriva prizadela tudi letališče v Lizboni, kjer so letalom prepovedali oskrbo z gorivom.

V ponedeljek so tovornjakarji v Španiji, Franciji in na Portugalskem blokirali ceste in od vlade zahtevali, da jim pomaga pri obvladovanju naraščajočih cen goriva. Te so posledica rekordnih cen nafte, ki je v petek skoraj dosegla 140 dolarjev za sod. Tovornjakarji še vedno blokirajo avtocesto preko francosko-španske meje do mesta Biriatou.
Španski sindikati cestnih prevoznikov so v torek prekinili pogajanja z vlado, potem ko je v Granadi kombi do smrti povozil protestnika, ki se je pridružil stavkovni straži. Portugalska policija pa je v torek, potem ko je protestnika v Lizboni do smrti povozil tovornjak, povečala patrulje. Policija je okoli 40 cistern z gorivom pospremila na bencinske črpalke v okolici Lizbone in v mestu Setubal; protestniki so cisternam ovirali odhod iz skladišča v severnem delu glavnega mesta.
Primanjkuje živil, predvsem mleka

Protesti vplivajo tudi na oskrbo trgovin z živili in nekaterih bencinskih črpalk z gorivom. Španski notranji minister Alfredo Perez Rubalcaba je obljubil dostavo živil, goriva, zdravil in rezervnih avtomobilskih delov, če bo potrebno tudi s policijskim spremstvom.

Portugalski prevozniki so v sredo obljubili, da bodo prenehali blokirati promet, predvsem na severu države, kjer so nameravali blokirati pristanišče Leixos in skladišča veleblagovnic. Nekaj trgovskih verig je že izrazilo zaskrbljenost zaradi pomanjkanja živil, predvsem mleka.
Avtomobilska podjetja Seat, Nissan, Renault, Peugeot, Citroen in Mercedes Benz, ki imajo proizvodne obrate v Španiji, so morala zmanjšati ali prekiniti s proizvodnjo, ker jim zaradi stavke tovornjakarjev primanjkuje sestavnih delov. Stavka v Španiji vpliva tudi na druge države. Tako bosta Volvo in Audi v Belgiji po vsej verjetnosti morala zapreti obrata.
Evropa stavka

Protesti pa se vršijo tudi drugod po Evropi in svetu. Okoli 50.000 poljskih tovornjakarjev je v sredo, sicer brez zastojev na cestah, izvedlo enourno stavko. Nizozemski tovornjakarji so za danes napovedali 30-minutno blokado na 18 mestih po državi. V belgijskem glavnem mestu se je kljub dežju zbralo več tisoč protestnikov, ki so protestirali proti vse dražjemu življenju. Protesti so del že teden dni trajajočih stavk, ki jih organizirajo zaradi neravnovesja med ljudmi, ki se srečujejo z vse dražjimi stroški za življenje in nizkimi plačami.

Tajski prevozniki so stavko napovedali za prihodnji teden. Če jim vlada ne bo pomagala pri plačilu visokih stroškov goriva, nameravajo s 400.000 tovornjaki blokirati ceste v glavno mesto. Tovornjakarji v Južni Koreji so stavko napovedali za petek, v Maleziji pa opozicija načrtuje serijo shodov, ki naj bi višek dosegli z demonstracijami 12. julija.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.