Po včerajšnji izstrelitvi balistične rakete je severnokorejski voditelj Kim Džong Un sporočil, da je Severna Koreja dosegla svoj cilj in postala jedrska država. Balistična raketa, ki naj bi bila najmočnejša do zdaj, je letela višje od katere koli druge rakete, ki jih je Severna Koreja testirala v preteklosti. Po izstrelitvi je končala v japonskih vodah.
Severnokorejska državna televizija KCNA je poročala, da je izstrelek dosegel višino 4.475 kilometrov, 950 kilometrov pa je raketa prepotovala v 53 minutah. Izstrelili so jo v zelo strmem kotu, pristala pa je okoli 250 kilometrov od severne japonske obale.
Trump: Poskrbeli bomo za to
Na najnovejšo grožnjo Severne Koreje se je na Twitterju že odzval ameriški predsednik Donald Trump. "Po severnokorejski izstrelitvi rakete je zdaj bolj kot kdaj pomembno, da finančno podpremo našo vlado in vojsko," je dejal Trump, ki se je nato obregnil ob demokratsko stranko, ki da "zaradi nezakonitih priseljencev" skuša zavirati financiranje vojske.
Trump je sicer v prvem neposrednem odzivu dejal zgolj, da bodo "poskrbeli za to". "Gre za situacijo, s katero se bomo spoprijeli," je bil zadržan.
Predsednik ZDA se je pogovarjal tudi z japonskim premierjem Šinzom Abejem, s katerim sta se glede na navedbe Bele hiše strinjala, da dejanja Severne Koreje "spodkopavajo njeno lastno varnost in jo nadalje izolirajo od mednarodne skupnosti". Potrdila sta svojo zavezanost boju proti grožnji Severne Koreje.
Ameriški sekretar za obrambo James Mattis je dejal, da zadnji podvig Severne Koreje pokazal, da ima ta zdaj možnost, da "udari kjerkoli na svetu". Mattis, ki se je glede zadnjega dogajanja že sestal s Trumpom v Beli hiši, je poudaril, da je situacija postala precej bolj resna. "Gre za nenehno prizadevanje, da zgradijo grožnjo – balistično raketo, ki ogroža svetovni mir, regionalni mir in zagotovo ZDA," je dejal Mattis.
Združenje zaskrbljenih znanstvenikov (Union of Concerned Scientists) je potrdilo, da bi raketa dejansko lahko potovala več kot 13 tisoč kilometrov in torej dosegla kateri koli del celinske ZDA. So pa dodali, da je manj verjetno, da bi lahko raketa tako daleč nosila jedrski tovor, saj je bojna konica precej lahka in torej ne bi prenesla večjega tovora.
Zadnjo raketo je pred tem Severna Koreja testirala septembra. Sledil je besedni dvoboj med ameriškim predsednikom Trumpom in severnokorejskim voditeljem Džong Unom.
Ameriški predsednik Donald Trump se je po telefonu pogovarjal tako z južnokorejskim predsednikom Moon Džae Inom.
O dogajanju na Korejskem polotoku bo razpravljal tudi VS ZN
Na pobudo ZDA, Japonske in Južne Koreje se bo danes sešel Varnostni svet Združenih narodov. Razpravljal bo o novi izstrelitvi in tudi pozivih ZDA k novim sankcijam proti Pjongjangu.
Kot je sporočili generalni sekretar ZN Antonio Guterres, gre pri zadnjem dejanju Severne Koreje za "jasno kršitev resolucij VS ZN in kaže na popolno neupoštevanje enotnega pogleda mednarodne skupnosti".
Obsodbe izstrelitve balistične rakete
Veliko zaskrbljenost je izrazila tudi Kitajska, ki "ostro nasprotuje" najnovejšemu raketnemu preizkusu. "Kitajska poziva Severno Korejo, naj upošteva ustrezne resolucije VS ZN," je sporočilo kitajsko zunanje ministrstvo. "Ne počnite stvari, s katerimi bi še zaostrili napetosti v zvezi z razmerami na polotoku," so dodali.
Pjongjang si je prislužil ostro kritiko tudi s strani EU in zveze Nato. Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini je izstrelitev označila za "neposredno kršitev mednarodnih obveznosti" Severne Koreje glede na več resolucij VS ZN. Na to kršitev je opozoril tudi generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg, ki je poudaril, da gre za "spodkopavanje regionalne in mednarodne varnosti".
Rusija je novo izstrelitev severnokorejske rakete označila za "provokativno dejanje", ki bo še povečalo napetosti. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je ob tem pozval vse strani k mirnosti.
Novo izstrelitev rakete je ostro obsodila tudi nemška kanclerka Angela Merkel. "Pomembneje je kot kdajkoli, da se skupaj zoperstavimo grožnji mednarodne varnosti," je sporočil njen tiskovni predstavnik Steffen Seibert, ki ga povzema nemška tiskovna agencija dpa.
Severna Koreja je zgodaj zjutraj po lokalnem času poskusno izstrelila raketo dolgega dosega, ki lahko po njihovih trditvah doseže katerikoli cilj na ozemlju ZDA. Po navedbah južnokorejske vojske je dosegla višino nekaj manj kot 4500 kilometrov in letela približno 960 kilometrov daleč v smeri japonske obale, preden je padla v morje.
Grošelj: Mednarodna skupnost težko sprejme še kakšne ukrepe proti Severni Koreji
Politični analitik Klemen Grošelj po severnokorejski izstrelitvi rakete dolgega dosega ocenjuje, da se kriza razvija v slepo ulico, saj kaj več od sprejetih sankcij mednarodna skupnost ne more več sprejeti. Povečuje lahko le še izolacijo, ki pa po njegovem že v prejšnjih korakih ni prinesla pričakovanih rezultatov, je povedal.
Severna Koreja je zgodaj zjutraj po lokalnem času poskusno izstrelila raketo dolgega dosega, ki lahko po njihovih trditvah doseže katerikoli cilj na ozemlju ZDA. Po navedbah južnokorejske vojske je dosegla višino nekaj manj kot 4500 kilometrov in letela približno 960 kilometrov daleč v smeri japonske obale, preden je padla v morje.
Zadnji poskus dokazuje, da Severna Koreja poseduje raketo medcelinskega dosega in da so ogrožene vse države znotraj tega dosega, med drugim tudi zahodni deli ZDA, je dejal Grošelj. Ocenil je, da je to tehnološki preboj Severne Koreje, saj je razvila večstopenjsko raketo in da bo v prihodnje verjetno še povečevala doseg. Ni pa prepričan, ali imajo tudi že ustrezno bojno glavo.
Po njegovem je verjetno, da bodo v prihodnjih mesecih in letih še naprej dokazovali zanesljivost svojih sistemov z novimi poskusi. "Se pa bojim, da bodo skušali dokazati, da imajo dejansko operativno bojno glavo, ki je sposobna nositi jedrsko konico," je dodal Grošelj.
Ocenil je še, da je dinamika celotne krize predvsem v rokah severnokorejskega vodstva. ZDA so se namreč tokrat odzvale bolj zadržano, saj so prišle pred točko, ko se je treba odločiti, kako naprej. "Ni več dobrih izbir," je opozoril.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.