Delavci ob nadzoru vojakov že nekaj dni kopljejo globok jarek na demilitarizirani meji med Severno in Južno Korejo. Severna Koreja, ki sicer javno še ni komentirala bega vojaka, pa se je kot kaže odločila, da okrepi varnost na tem delu meje.
Fotografijo delavcev in vojakov med kopanjem jarka je na Twitterju objavil ameriški ambasador v Južni Koreji Marc Knapper.
Kot je razvidno iz fotografije, naj bi šlo za isti del meje, ki ga je 13. novembra izkoristil vojak Oh za beg pred režimom. Ta je čez mejo nameraval zbežati z avtomobilom, a se je njegov avtomobil zataknil v manjšem jarku, ki je do tedaj ločeval državi. Preostanek poti je nato opravil kar peš, medtem pa so proti njemu vojaki izstrelili več kot 40 nabojev.
Oh zdaj okreva v Južni Koreji po številnih operacijah, ki jih je potreboval zaradi strelnih ran in parazitov v črevesju.
Štiri kilometra dolgo demilitarizirano mejno območje so v preteklosti le redko uporabili za beg. Da je to naredil severnokorejski vojak, pa je to za režim v Pjongjangu še posebej nezaslišano.
Severna Koreja je prav tako okrepila varnost na tem delu meje, ni pa znano, kaj se je zgodilo s tistimi vojaki, ki so območje varovali v času, ko se je zgodil pobeg. Japonski mediji so poročali, da je na zagovor v Pjongjang moral tudi vojaški poveljnik tega območja.
Ob japonski obali našli deset trupel
Ob japonski obali so v zadnjih dneh nasproti Severne Koreje našli deset človeških trupel in razbitine dveh potopljenih čolnov, je danes sporočila japonska obalna straža. V dveh primerih gre skoraj zagotovo za severnokorejska ribiča, medtem ko za drugih osem tega ne morejo potrditi.
Posmrtne ostanke dveh ljudi so našli konec tedna na dveh različnih mestih ob obali japonskega otoka Sado, ki leži približno 750 kilometrov od Severne Koreje prek Japonskega morja.
Trupli sta začeli že razpadati, zaradi česar ju ne morejo identificirati, je pojasnil uslužbenec lokalne policije Hideaki Sakyo. Vendar pa so na čolnu našli tudi škatle severnokorejskega tobaka, na čolnu pa je bila korejska pisava. To kaže, da bi lahko šlo za severnokorejska ribiča.
Severneje, v prefekturi Akita, pa so pripadniki japonske obalne straže danes našli osem trupel, ki so prav tako že razpadla. Našli so jih v polomljenem čolnu, ki so ga opazili že v petek, vendar pa zaradi visokih valov niso mogli do njega. Na čolnu ali v bližini niso našli ničesar, kar bi kazalo na povezavo s Severno Korejo.
Vsako leto sicer na japonsko obalo naplavi več deset severnokorejskih čolnov, ki so doživeli brodolom. Številni ribiči izgubijo življenje, nekateri pa preživijo.
V petek je tako na obalo na severu Japonske naplavilo leseno barko z osmimi moškimi, ki so trdili, da so iz Severne Koreje. Japonska radiotelevizija NHK je poročala, da so moški izrazili željo, da bi se vrnili v Severno Korejo.
Po navedbah strokovnjakov morajo severnokorejski ribiči daleč na morje, da je ulov večji, s čimer bi zadovoljili severnokorejski režim. Vendar pa se zaradi slabih čolnov in pomanjkanja goriva pogosto znajdejo v težavah. Ribiči, ki jih najdejo japonske oblasti, pogosto zahtevajo vrnitev v Severno Korejo, nekateri pa se odločijo za azil v Južni Koreji.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.