
Sklad ZN za pomoč otrokom je ob današnji 60. obletnici delovanja objavil redno letno poročilo o položaju otrok v svetu, v katerem ugotavlja, da je enakopravnost med spoloma odločilna za preživetje in razvoj otrok. "Življenja žensk so neločljivo povezana z dobrobitjo otrok," je dejala izvršna direktorica Unicefa Ann Veneman. "Če ženske niso izobražene, če niso zdrave, so otroci tisti, ki trpijo," je še povedala, je zapisano na spletni strani Unicefa.
Letošnje Unicefovo poročilo z naslovom Položaj otrok v svetu 2007 preiskuje položaj žensk po svetu. Ugotavlja, da ukinjanje diskriminacije do žensk pomeni dvojno dividendo, saj imajo od tega korist tako ženske kot otroci, kar pa ima pozitiven učinek na zdravje in razvoj družb po celem svetu.
Avtorji poročila sicer trdijo, da napredek v položaju žensk v zadnjem času ni bil zadosten. Milijoni deklic in žensk še vedno živijo v revščini, niso opolnomočene in so diskriminirane. Neproporcionalno bolj so prizadete zaradi virusa HIV in aidsa, manj verjetno bodo obiskovale šolo, pogosto pa bodo izpostavljene fizičnemu in spolnemu nasilju. Večinoma moški še vedno zaslužijo več kot ženske za enako opravljeno delo.
Po navedbah v poročilu opolnomočenje žensk rešuje življenja otrok, učinek pa je preveč pomemben, da bi ga lahko ignorirali. Po eni od študij, ki jo navaja poročilo in ki jo je izvedel Mednarodni inštitut za raziskovanje prehrambenih politik, bi bilo v Južni Aziji 13,4 milijona manj otrok podhranjenih, kot jih je sedaj, če bi imeli moški in ženske enak vpliv na sprejemanje odločitev.
V družinah, kjer so ženske tiste, ki odločajo, je veliko večji delež družinskega proračuna namenjen zdravju otrok, njihovi prehrani in izobraževanju kot v družinah, kjer ženske nimajo besede pri odločanju. In le v 10 od 30 držav v razvoju, ki so bile vključene v raziskavo, je 50 odstotkov žensk ali več vključeno v odločanje o gospodinjstvu.
Poročilo predlaga sedem ključnih posegov za enakopravnost spolov. Med njimi so ukinitev šolnin in večje investiranje v izobraževanje deklic, investiranje vladnih sredstev v promocijo enakopravnosti spolov, oblikovanje zakonodaje za področje enakopravnosti spolov, zagotovitev sodelovanja žensk v politiki, vključevanje ženskih organizacij v razvoj politik, vključevanje moških in dečkov v tovrstne procese tako, da bodo razumljivi vsem, in izboljšanje raziskovanja in podatkov o položaju spolov.
Promocija enakopravnosti med spoloma je tretja v seznamu razvojnih ciljev tisočletja. Pri Unicefu verjamejo, da bodo z uresničevanjem tega cilja pridobili ne le ženske in otroci, temveč tudi druge sfere družbe. Tako naj bi vplivalo na zniževanje stopnje revščine in lakote do globalnega izboljševanja zdravja in trajnostno varovanje okolja. Položaj otrok v svetu 2007 kaže, da bo opolnomočenje žensk dolgoročno prispevalo k prizadevanjem za doseganje preostalih razvojnih ciljev tisočletja, je še zapisano na spletni strani Unicefa.
Slovesno tudi v Sloveniji

Sklad Združenih narodov za pomoč otrokom Slovenija je s slovesno sejo vseh organov društva obeležil 60. obletnico obstoja in delovanja Unicefa. Poleg posebnih priznanj, ki so jih prejeli izbrani posamezniki in podjetja za svoje dosedanje delo in pomoč Unicefu za dobrobit otrok, so podelili tudi naziv novega nacionalnega ambasadorja Unicefa Slovenija, s katerim se bo v prihodnje ponašal televizijski voditelj Lado Bizovičar. Priznanje sponzor leta je prejela oglaševalska agencija Publicis, ki je zasnovala in pomagala pri izvedbi ene izmed večjih zagovorniških akcij Unicefa Slovenije "Povej! Spregovorimo o nasilju med otroki".
Predsednica Unicefa Slovenija Zora Tomič je častnima članoma Ani Četkovič Vodovnik in Ernestu Petriču podelila listine, podpredsednik Unicefa Jožef Kunič pa je pojasnil, da je Četkovič Vodovnikova leta 2002 med drugim napisala knjigo z naslovom Voščila - Dotik besed. Z darovanjem celotnega izkupička te knjige je postala največja posamična darovalka Unicefa Slovenija, saj je bilo do sedaj s prodajo knjige zbranih okoli štiri milijone tolarjev.
Petrič je bil kot stalni predstavnik pri stalni misiji Republike Slovenije pri Združenih narodih v New Yorku štiri leta glavna vez Slovenije z Unicefom. Sedaj deluje na sedežu Združenih narodov na Dunaju. Poslanstvu Unicefa je ostal privržen ter s svojim znanjem in poznavanjem mednarodnega področja prispeval k Unicefovemu delovanju v korist otrok, je še pojasnil Kunič.
Posebna priznanja posameznikom in organizacijam, ki so s svojim dosedanjim delom pomembno prispevali k delu Unicefa v dobrobit otrok, so prejeli prva predsednica društva Unicef Slovenije Andreja Črnak Meglič in člani prvega izvršilnega odbora Marja Strojin, Biserka Marolt Meden, Boris Kham, Metka Dedakovič, Iva Devetak, Mateja Lamovšek, Anica Mikuš Kos, Željko Cigler, Zora Tomič, Igor Ravnik in Jadranka Vouk Železnik.
Posebno priznanje so prejeli tudi Nacionalni odbor za spodbujanje dojenja in njen predsednik Borut Bratanič, pediater Martin Bigec, javni zavod RTV Slovenija, Društvo za združene narode za Slovenijo, mestna občina Nova Gorica ter Alenka Podgornik, ki je v skoraj štirih letih izdelala že več kot 1000 punčk iz cunj za Unicef in s tem pomagala zbrati že skoraj štiri milijone tolarjev oziroma rešiti 1000 otroških življenj.
Tudi Enya Belak in Danaja Marinšek sta kot mladi pobudnici gibanja Helpmanija, ki je v lanskem šolskem letu razburkal delovanje otrok in mladih na osnovnih šolah za pomoč in zbiranje sredstev za Unicef, prejemnici posebnih priznanj. Priznanja so dobili še vzgojiteljica Karmen Majcen, krožek OŠ Davorina Jenka Cerklje na Gorenjskem, Mladinska knjiga, papirnica Leonardo in spletna agencija Hipergo.
Unicef praznuje

Unicef so ZN ustanovili 11. decembra 1946, k temu pa jih je vzpodbudilo trpljenje otrok v uničeni Evropi po drugi svetovni vojni. Ob obeležitvi obletnice bo organizacija objavila tudi letno poročilo o položaju otrok v svetu za leto 2007, z naslovom Močne ženske - močni otroci.
Ta najpomembnejša organizacija za otroke se danes zavzema za preživetje in razvoj otrok v 160 državah, več kot 7000 sodelavcev in več desettisoč prostovoljcev Unicefa pa se bori proti nasilju in zanemarjanju otrok ter za njihovo izobraževanje, zdravstveno oskrbo in zaščito. Odziva pa se tudi na krizne razmere, kot so naravne nesreče in vojni spopadi. Zaradi učinkovite logistike in stalne prisotnosti je Unicef sposoben v 24 urah zagotoviti pomoč v kateri koli konec sveta, pri čemer je posebej pozoren prav na potrebe otrok. Programi nujne pomoči predstavljajo 1/5 vseh sredstev, so zapisali na spletni strani organizacije.
Za obdobje od 2006 do 2009 si je Unicef zastavil pet glavnih prednostnih nalog: preživetje in razvoj otrok do 5. leta starosti, zaščita posebej ogroženih in ranljivih otrok, zagotavljanje osnovnega izobraževanja vsem otrokom, s posebnim poudarkom na vključevanju deklic - enakost med spoloma, boj proti pandemiji virusa HIV in aidsa in zaščita otrok pred njegovimi posledicami ter zagovorništvo in razvoj partnerstev pri uresničevanju otrokovih pravic.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.