Svetovna zdravstvena organizacija je sporočila, da lahko virus smrtonosne ebole v spermi preživi celo do šest mesecev. Zato je tiste, ki so okužbo z ebolo preživeli, pozvala, naj bodo med spolnimi odnosi še posebej pazljivi in naj zagotovijo, da virusa ne prenesejo na partnerja.
WHO se je do odkritja sledi ebole v spermi Liberijci opirala na študijo iz leta 1995, ki je navajala, da so sledi virusa v spermi bolnika iz DR Kongo odkrili 82 dni po začetku okužbe.
Po novem odkritju WHO svetuje, da preživeli ebole, dokler ne bo na voljo dodatnih informacij, za večjo varnost in preprečitev drugih spolno prenosljivih okužb razmislijo o pravilni in dosledni uporabi kondomov pri vseh spolnih dejanjih tudi po treh mesecih.
Za zdaj sicer ni jasno, ali se ebola šest mesecev po ozdravitvi še lahko širi. Zaradi tega so uvedli nadaljnje preiskave, ki naj bi razjasnile, kolikšno je tveganje, navaja britanski BBC.
Potrjenih primerov, da se ebola širi prek spolnih stikov med preživelimi med prejšnjimi in zadnjim izbruhom smrtonosne bolezni, ni.
Prav tako za zdaj niso odkrili drugega primera, kot je Liberijec, je v Ženevi po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal tiskovni predstavnik WHO Tarek Jasarevic.
Kot je pojasnil, je Liberijec septembra lani zapustil oddelek za zdravljenje ebole, potem ko so bili testi njegove krvi negativni. Nato je dostavil vzorec sperme, ki je bil pozitiven na ebolo 175 dni po negativnih krvnih testih, je dodal.
Inkubacijska doba hemoragične mrzlice običajno traja do 21 dni, v tem času pa mora biti oboleli na opazovanju.
Virus ebole je od zadnjega izbruha na zahodu Afrike, ki se je začel konec leta 2013, terjal 10.604 mrtvih, predvsem v Liberiji, Sierri Leone in Gvineji, kažejo zadnji podatki WHO.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.