Vlagatelji na ameriških borzah so se v minulem tednu počasi zavedli, da so politiki v Washingtonu sposobni zavoziti sicer rutinsko povišanje dovoljene meje javnega dolga ter pahniti državo v plačilno nesposobnost in nižjo kreditno oceno. Tečaji delnic na Wall Streetu so na tedenski ravni zato precej nazadovali.
Dogovor o povišanju meje 14.300 milijard dolarjev javnega dolga morajo v Washingtonu doseči do torka, sicer vlada ne bo imela denarja za plačilo vseh obveznosti. V petek dogovor ni bil nič bližje kot maja, ko so ZDA mejo dolga presegle.
V petek, po napovedi predsednika Baracka Obame, da obstaja več poti do dogovora, se je sicer nazadovanje indeksov malce ustavilo, vendar pa je "svoje opravilo" poročilo o šibki gospodarski rasti v prvem in drugem četrtletju letošnjega leta. Ta je bila le 0,4- oz. 1,3-odstotna. Pomanjkanje dogovora o dolgu in proračunu pa je ne bo pospešilo.
Obamo podpira le še 41 odstotkov volivcev
Pada pa tudi podpora Obami. Zadnja anketa centra Pew ugotavlja, da le 41 odstotkov ameriških volivcev meni, da si predsednik Barack Obama zasluži še drugi mandat, 40 odstotkov pa bi raje glasovalo za katerega od republikancev. Le 31 odstotkov neodvisnih volivcev meni, da si Obama zasluži drugi mandat, 54 odstotkov pa jih njegovega dela ne odobrava.
Anketa kaže, da je 79 odstotkov volivcev nezadovoljnih s položajem v ZDA, 91 odstotkov jih meni, da je gospodarstvo v slabem stanju, le 38 odstotkov pa jih je zadovoljnih s stanjem osebnih financ.
Padanje podpore Obami je ugotovila tudi dnevna anketa inštituta Gallup, ki kaže, da je imel Obama od torka do četrtka le 40-odstotno podporo med volivci. Nazadnje je bila podpora tako nizka aprila (41 odstotkov), še 7. junija pa je imel 50 odstotkov podpore.
Obama je v tedenskem radijskem in spletnem nagovoru danes znova pozval demokratske in republikanske člane kongresa k dogovoru o rešitvi problema dviga meje javnega dolga in znižanja proračunskega primanjkljaja. "Časa je zelo malo," pravi Obama.
Obama je v nagovoru izrazil kanček optimizma, saj je vztrajal, da prepad med demokrati in republikanci ni tako velik. "Strani tu nista tako zelo narazen," je dejal. A kakršna koli rešitev mora imeti podporo obeh strani, je spomnil.
Prepiri verjetno še do torka
Predstavniški dom ameriškega kongresa je v petek zvečer z 218 republikanskimi glasovi za in 210 demokratskimi glasovi proti potrdil predlog zakona za povišanje dovoljene meje javnega dolga. Kmalu nato ga je senat gladko zavrnil z 59 glasovi proti 41.
To pomeni, da rešitve problema povišanja sedanje meje javnega dolga v višini 14.300 milijard dolarjev ne bo še najmanj do nedelje, ko bo senat glasoval o predlogu vodje večine, demokrata Harryja Reida, ki bi mejo dolga povišal za 2400 milijard dolarjev in za toliko tudi znižal dolgoročni proračunski primanjkljaj.
Demokrati so, kot kaže, odstopili od zahteve po odpravi davčnih olajšav za premožne in naftna podjetja za uravnoteženje proračuna. Vendar pa to ne pomeni, da je dogovor kaj bližje. Če senat potrdi Reidov predlog, ni verjetno, da ga bo potem potrdil tudi predstavniški dom. Pogajanja in prepiri se bodo verjetno nadaljevali vse do torka.
Predlog predsednika predstavniškega doma, republikanca Johna Boehnerja, ki predvideva povišanje meje javnega dolga v dveh etapah – najprej za okoli 900 milijard dolarjev, nato pa za več – je bil od samega začetka nesprejemljiv za Belo hišo in demokrate.
Tudi republikanci se ne morejo dogovoriti med sabo
Z njim bi mejo dolga povišali le za toliko, da bi zadostovalo za nekaj mesecev, kar pomeni, da bi se morali kmalu znova podobno prepirati. Obenem pa Boehnerjev predlog v četrtek ni bil sprejemljiv niti za pripadnike gibanja čajanke v republikanskih vrstah in je prišel na glasovanje šele v petek, ko mu je Boehner dodal zahtevo po sprejetju ustavnega amandmaja za uravnotežen proračun.
Za to pa bo potrebna dvotretjinska večina v obeh domovih in potrditev v državnih kongresih treh četrtin zveznih držav. To bo v sedanjem političnem ozračju izjemno težko doseči. Boehner je v petek potreboval 216 glasov, dobil pa jih je 218, vendar nobenega demokratskega. Za zavrnitev njegovega predloga pa je v senatu glasovalo tudi šest republikancev.
Na obzorju nova recesija?
Tik pred polnočjo, to je 2. avgustom, ko zvezna vlada ne bo mogla več poravnavati vseh obveznosti, bo politični položaj blokiran, kot je bil zadnjih nekaj mesecev. ZDA grozi izguba najvišje kreditne ocene AAA, kar bo povišalo obresti in povzročilo izgubo zaupanja ter s tem najverjetneje sprožilo tudi novo recesijo.
Bonitetna hiša Moody's je sicer v petek sporočila, da morda ne bo takoj znižala kreditne ocene ZDA, ampak bo to morala storiti v kratkem, če ne bo dogovora. Ocena ne bo znižana, ker Moody's meni, da bodo ZDA imele še vedno dovolj denarja za plačevanje dolga imetnikom obveznic. Agencija S&P je izdala podobno opozorilo, in tudi Fitch.
Politična blokada v Washingtonu zaradi višanja meje javnega dolga, kar se je doslej počelo rutinsko, prihaja v najslabšem možnem trenutku. Ministrstvo za trgovino je v petek sporočilo, da je bila gospodarska rast v prvem četrtletju letos le 0,4-odstotna, v drugem pa le 1,3-odstotna, pomanjkanje dogovora o dolgu in proračunu pa je ne bo pospešilo.
KOMENTARJI (225)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.