recesija

Newyorške borze potonile, dolar izgublja, rekordna vrednost zlata

03. 04. 2025 16.50

Ameriški predsednik Donald Trump je po pretresih na svetovnih delniških trgih zaradi napovedanih carin na uvoz blaga prepričan, da bodo ZDA postale "precej močnejše". "Operacija je končana! Pacient je preživel in okreva," je zapisal na družbenem omrežju Truth Social. Medtem indeksi na svetovnih delniških trgih po sredini napovedi novih carin padajo, zlato pa je zabeležilo novo rekord.

'Osmo čudo sveta': od raznašalca časopisov do milijardnega imperija

16. 03. 2025 07.08

Od raznašalca časopisov do najvplivnejšega vlagatelja, trenutno težkega 155,1 milijarde dolarjev (142 milijard evrov). Zgodba Warrena Buffetta, ki je že pri 11 letih kupil prvo delnico. Zgodba, ki priča o tem, kako je pri vlaganju poleg gospodarske rasti pomemben vpliv časa in vztrajnosti. In ki razkriva moč obrestno obrestnega računa, ki lahko koristi prav vsakemu vlagatelju, tudi če investirani zneski niso tako visoki. Buffett, zagovornik dolgoročnega investiranja, je namreč 99 odstotkov vsega premoženja nakopičil po 50. letu starosti, saj se je njegovo bogastvo večalo kot kotaleča se snežena kepa. In obrestno obrestni račun, ki naj bi ga Einstein poimenoval 'osmo čudo sveta', ni prav nič skrivnosten, ampak preprosto matematično načelo. S pomembnim poudarkom: če ga ne izkoriščamo, ga plačujemo. Svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc pojasnjuje, zakaj ima takšno moč in kako lahko koristi prav vsakemu.

Borze krvavijo. Kaj pa zdaj? Kdaj bo trg okreval?

15. 03. 2025 08.20

Borze, ki so vlagatelje lep čas razvajale z zelenimi krivuljami, že več kot mesec dni krvavijo. Vlagatelji ob trgovinskih napetostih, ki jih je z različnimi carinami sprožil ameriški predsednik Donald Trump, ostajajo previdni, delnice pa posledično izgubljajo vrednost. Kako vlagati, da nas bodo takšni padci čim manj iztirili? Ko govorimo o kapitalskih trgih in o investiranju v delnice, je pomembno, da se zavedamo, da kapitalski trgi nihajo, rastejo in tudi padajo, vendar pa je na dolgi rok splošen trend eksponentno naraščajoč, pojasnjuje svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc.

Trump: Recesija v ZDA je možna

10. 03. 2025 09.30

Ameriški predsednik Donald Trump ne izključuje možnosti gospodarske recesije v letošnjem letu. Ameriški minister za trgovino Howard Lutnick Trumpovo izjavo odločno zavrača.

'Nemčija je zakašljala in pri nas je že kar nekaj konkretnih bolnikov'

14. 10. 2024 19.39

Po Boxmarku iz Kidričevega je v le nekaj tednih obsežna odpuščanja napovedalo tudi podjetje Mahle. Gre hkrati tudi za napoved večje krize ne le v avtomobilskem sektorju, temveč v gospodarstvu nasploh? Minister Luka Mesec, ki je že pred časom napovedal posredovanje države, zagotavlja, da že imajo pripravljene rešitve, podobne tistim, ki smo jih poznali v času zdravstvene krize. Pa bodo državne subvencije in skrajšani delovniki dovolj? Nemci ob znatnem padcu povpraševanja po avtomobilih napovedujejo množična odpuščanja v Evropi in po svetu, brez zaposlitve bi lahko po nekaterih projekcijah ostalo pol milijona delavcev.

Se obeta velika rast cene zlata? Kje in kako se najbolj splača investirati, boste izvedeli tukaj.

25. 09. 2024 09.08

Naložbe v naložbeno zlato v zadnjih letih vlagateljem prinaša visoke dobičke, saj cena zlata raste v povprečju več kot 9% letno, kar je več kot inflacija, pa tudi več kot mnoge druge oblike naložb.

Finančni komentar: Agresivni rez za gospodarski optimizem

24. 09. 2024 07.00

Ameriška centralna banka Fed je prvič po letu 2020 agresivno znižala obrestno mero v želji, da spodbudi gospodarski optimizem. Delniški trgi so dan po odločitvi zacveteli, v osrednji ameriški indeks S&P 500 je priteklo okoli 1000 milijard evrov, a je začetno navdušenje že začelo kopneti.

Finančni komentar: spomin na september 2007

17. 09. 2024 07.00

Obstaja 59 odstotkov možnosti, da bo ameriška centralna banka Fed jutri prvič po letu 2020 znižala obrestno mero za 50 bazičnih točk. Enako se je zgodilo v septembru leta 2007, trgi so prvotni rez sprejeli z navdušenjem, vendar so že oktobra indeksi popustili in leta 2008 je sledila gospodarska kriza.

'Ko se bo zatresel Volkswagen, se bo zagotovo zamajala tudi Slovenija'

10. 09. 2024 18.40

Po novicah o hudih težavah nemškega avtomobilskega koncerna Volkswagen prvi alarmi zvonijo tudi pri nas. Ko se bo zatresel Volkswagen, se bo zagotovo zamajala tudi Slovenija, svarijo gospodarstveniki, saj je kar 10 odstotkov slovenskih podjetij vezanih na avtomobilsko industrijo, pretežni del prav na Volkswagen.

Finančni komentar: Jesenska razprodaja

10. 09. 2024 07.00

September je tradicionalno najmanj donosen mesec v letu. Prvi teden je bil za delniške trge najslabši v zadnjih dveh letih. V zgolj štirih trgovalnih dneh je izpuhtelo več kot 2000 milijard evrov. Največje padce so imeli tehnološki velikani in polprevodniška industrija.

Finančni POPkast: Recesija bo počila balon umetne inteligence

05. 09. 2024 07.00

Peščica tehnoloških velikanov, ki jih poganja rast umetne inteligence, predstavlja dobro tretjino uteži v ameriškem delniškem indeksu, če poči balon, bo padec precej bolj boleč kot v Evropi, kjer imamo zgolj dve pomembni delnici, ki sta vezani na razvoj umetne inteligence.

Finančni komentar: Inflacija je skoraj premagana

03. 09. 2024 07.00

Evropska centralna banka je uspela znižati inflacijo na 2,2 odstotka. V Nemčiji je avgusta padla pod 2 odstotka, kar je prvič po marcu 2021. V Sloveniji je inflacija v avgustu padla pod odstotek. Naslednji teden bi obrestno mero v Evropi verjetno lahko znižali za dodatnih 25 bazičnih točk.

Finančni POPkast: previdnost pred začetkom nižanja obrestnih mer

29. 08. 2024 07.00

Obstaja več različnih scenarijev, ki se lahko odvijejo na finančnih trgih. Lahko se ponovi zgodba iz leta 2008, ko je nastopila gospodarska kriza, verjeten scenarij je lahko tudi večletna rast delnic, kot je bilo leta 1995. Nihče ne ve, kaj se bo zgodilo v nadaljevanju, in vsa ugibanja so odveč.

Finančni komentar: Prihaja čas rezanja

27. 08. 2024 07.00

Obrestne mere v ZDA so že dobro leto na rekordnih ravneh. Guverner ameriške centralne banke Jerome Powell ne želi dodatnega pritiska na trgu dela, inflacija pada in gospodarstvo potrebuje spodbudo zato je napovedal prilagoditev monetarne politike. Prvi rez se obeta že čez tri tedne.

Prihaja recesija, vendar ni nujno, da je to slaba novica. Tukaj so kratka navodila, kako situacijo izkoristiti sebi v prid.

23. 08. 2024 00.15

Mali vlagatelji in varčevalci skoraj vsako recesijo dočakajo nepripravljeni in v njej izgubijo denar.

Finančni POPkast: Recesija je preklicana

22. 08. 2024 07.00

Delniški trgi so v začetku avgusta imeli 10-odstotni padec, vendar se je optimizem že po dveh tednih vrnil, saj so delnice pridobile skoraj ves izgubljeni donos. Očitno je recesija preklicana in v pričakovanju rezanja obrestnih mer v ZDA vlagatelji pričakujejo nadaljnjo rast ter mehek pristanek.

Kako strašne so v resnici prostotržne reforme?

27. 07. 2024 15.17

Včasih so kritiki neoliberalizma radi trdili, da so prostotržne reforme slabe zato, ker ne uspejo zadostiti niti svojim lastnim ciljem večanja gospodarske rasti in izboljševanja življenjskega standarda. Te kritike so sčasoma nekoliko potihnile, saj je bilo očitno, da prosti trgi nimajo velikih težav z rastjo in ustvarjanjem dohodka.

Britansko gospodarstvo se je izvilo iz recesije

10. 05. 2024 13.55

Britanski bruto domači proizvod (BDP) se je v prvem četrtletju letos na četrtletni ravni okrepil za 0,6 odstotka, je objavil britanski statistični urad ONS. Rezultati so presegli pričakovanje trga, ki se je nadejal 0,4-odstotne rasti, Velika Britanija pa je pred splošnimi volitvami tako našla pot iz tehnične recesije.

Ali nas z recesijo povezujejo zgolj občutki?

04. 05. 2024 07.00

Na evro območju je oktobra leta 2022 letna stopnja rasti cen dobrin in storitev znašala nekaj več kot 10 odstotkov. Ljudje so to razumljivo doživeli kot izrazito negativen ekonomski šok. Med letoma 2010 in 2020 so bili namreč navajeni na stopnjo inflacije, ki je bila precej nižja od dveh odstotkov. Občutek negotovosti in frustracije, o katerem je marsikdo poročal, je bil naravni odziv na te nenavadne okoliščine. Zaradi njih so se mnogi vsaj začasno znašli v nezavidljivi finančni situaciji. Toda k sreči se je v zadnjem letu vrtoglava rast cen začela umirjati.

Finančni komentar: Velika negotovost na delniških trgih

09. 04. 2024 07.00

Če želijo delniški trgi še naprej dosegati zgodovinsko najvišje vrednosti, se morajo najprej spopasti z idejo, da je ključna obrestna mera prenizka, izpostavlja dolgoletni ameriški finančni svetovalec Jason Shapiro.

Finančni komentar: Pravljična naključja

12. 03. 2024 07.52

Bitcoin je prebil najvišjo vrednost, ko je šef propadle kriptomenjalnice FTX praznoval rojstni dan. Šef družbe Nvidia in izvršna direktorica konkurenčne družbe AMD sta bratranec in sestrična. Umetno inteligenco poganja premog, živimo v času pravljičnih naključij.

Finančni komentar: Recesija začasno preklicana

27. 02. 2024 07.00

Nvidia je na finančnih trgih spisala zgodovino, saj je prvo podjetje, ki mu je uspelo v enem samem dnevu zrasti za kar 255 milijard evrov. Po objavi četrtletnih poslovnih rezultatov je na trgu spet prevladal optimizem. Recesija je začasno preklicana, gremo proti gospodarski depresiji.

Japonska in Britanija zdrsnili v recesijo, nemško gospodarstvo tretje največje

15. 02. 2024 08.56

Potem ko se je japonsko gospodarstvo že drugo četrtletje zapored skrčilo, je država konec lanskega leta nepričakovano zdrsnila v recesijo in s tem izgubila naziv tretjega največjega svetovnega gospodarstva. Na njihovo mesto se je tako zdaj povzpela Nemčija. Vendar pa Japonska ni edina država, ki je zapadla v recesijo. Tam se je namreč znašla tudi Velika Britanija.

Kaj imata skupnega uspeh Taylor Swift in globalno segrevanje?

20. 01. 2024 07.14

Marec 2023. V ZDA so se pripravljali na recesijo, delniški trgi so se krčili, domača potrošnja je padala. 17. marca oziroma štiri dni po najnižjih borznih indeksih je svojo turnejo "Eras Tour" začela Taylor Swift. Kot bi nekdo obrnil stikalo. Američani so začeli zapravljati, borze so zaživele, gospodarstvo je bilo v konjunkturi. Je nepričakovan vzpon ameriške ekonomije le naključje? Ekonomisti že imajo ime – učinek Taylor Swift. Kako sta torej povezana glasbenica, ki je na lestvicah prehitela Elvisa Presleyja, in rekordno toplo leto? Tako, da ju je z običajnimi znanstvenimi pristopi zelo težko pojasniti.

Kontroverzni argentinski predsednik napovedal gospodarsko šok terapijo

11. 12. 2023 08.19

Novo izvoljeni argentinski predsednik je v svojem prvem govoru po prevzemu položaja napovedal gospodarsko šok terapijo. Argentince je med zaprisego znova posvaril, da ni denarja, in napovedal ostre varčevalne ukrepe.

Po nasvet o politiki k svojim kloniranim psom. Kdo je novi argentinski predsednik?

21. 11. 2023 11.51

Poznan je pod imeni norec, lasulja, volk. Spolna vzgoja je marksistična zarota za uničenje družin, doma ima klonirane mastife, ki so njegovi "otroci s štirimi tačkami", ljudem pa bi po njegovem mnenju moralo biti dovoljeno prodajati organe. O kom govorimo? O novem argentinskem predsedniku, kakopak, Javierju Mileiu.

Slovensko-nemška gospodarska zbornica: Vlada si žaga vejo, na kateri sedi

14. 11. 2023 19.44

V slovensko-nemški gospodarski zbornice so prepričani, da bi morala država najti druge načine za pomoč ljudem po poplavah in ne zgolj dodatno obremenjevati podjetja. Zadnja raziskava med nemškimi vlagatelji v Sloveniji je razkrila, da bi se za investicijo pri nas spet odločilo tri četrtine vprašanih, kar je 10 odstotkov manj kot leto pred tem. Kaj pa v obratni smeri? Tehnična recesija v Nemčiji naj med slovenskimi izvozniki še ne bi povzročala večjih težav.

Padla prva klapa Dvornikovega filma Blok 5

10. 07. 2023 14.32

Padla je prva klapa otroškega filma Blok 5, ki nastaja v režiji Klemna Dvornika. Scenarij za slovensko-hrvaško-srbsko-češko koprodukcijo, ki bo spremljala mlado Almo, ki se z očetom preseli v novo sosesko, je napisala Dora Šustić. Film bodo posneli v 30 dnevih v Ljubljani, so sporočili s Slovenskega filmskega centra (SFC).

Nemški gospodarstveniki v Sloveniji pogrešajo več dialoga s politiko

08. 06. 2023 18.24

Nemčija – in zdaj tudi celotno evrsko območje – je zdrsnila v recesijo. Slovenija, ki je močno odvisna predvsem od nemškega gospodarstva, pa je vse manj privlačna za naložbe nemških podjetij. Med glavnimi razlogi so visoki davki in toga delovna zakonodaja. Predsednica Slovensko-nemške gospodarske zbornice vladi tudi očita, da z nemškimi investitorji sploh ne komunicira.

Območje evra v tehnični recesiji

08. 06. 2023 11.34

Območje evra je po najnovejših podatkih evropskega statističnega urada Eurostat v prvem letošnjem četrtletju zašlo v tehnično recesijo. Obseg bruto domačega proizvoda (BDP) se je namreč na četrtletni ravni za 0,1 odstotka skrčil že drugo četrtletje zapored.