Po večmesečnem preučevanju meteorita, ki je februarja letos padel na Zemljo ob ruskem mestu Čeljabinsk, so znanstveniki ugotovili, da je prah, ki ga je za seboj pustil vesoljski objekt, obkrožil naš planet. Prah se je v atmosferi zadržal več kot tri mesece po padcu 15. februarja.
Meteorit je imel premer kar 18 metrov in je v Zemljino atmosfero priletel s hitrostjo približno 66.900 kilometrov na uro. Ob eksploziji na višini 23 kilometrov se je sprostilo kar 30-krat več energije kot ob uporabi atomskih bomb v drugi svetovni vojni.
Ameriški sateliti (NASA - NOAA in Suomi NPP) so zabeležili ogromen oblak prahu, ki se je hitro širil proti vzhodu, so zapisali na spletni strani Science news. Nasini strokovnjaki in fizik Nick Gorkavyi so pripravili karto in animacijo potovanja tega prahu. V štirih dnevih je prah obkrožil Zemljo in se vrnil na izhodiščno točko nad mestom Čeljabinsk.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.