Grški parlament je sprejel reformno zakonodajo, ki predvideva, da bo 15.000 javnih uslužbencev do konca prihodnjega leta ostalo brez služb. Zakon je podprlo 168 poslancev, proti pa jih je bilo 123.
Sprejeti zakon predvideva, da bo okoli 2000 javnih uslužbencev brez dela ostalo do konca junija, še 2000 do konca tega leta, preostalih 11.000 javnih uslužbencev pa naj bi odpustili do konca prihodnjega leta. Na udaru naj bi bili državni uslužbenci, ki so kršili zakone.
Ker ima vlada premierja Antonisa Samarasa v parlamentu 167 poslancev, je bil izid glasovanja pričakovan. V zadnjem času v vladi sicer ni soglasja pri nekaterih vprašanjih, zato se špekulira, da bo moral premier zamenjati del ministrov v vladi.
Grčiji nov del pomoči
Sprejetje takšnega zakona je bil pogoj trojke za odobritev nove tranše posojila državi v višini 8,8 milijarde evrov. Evropski predstavniki se bodo sestali danes in po pričakovanjih sprostili prvo nakazilo v višini 2,8 milijarde evrov. Preostalih šest milijard naj bi Grčija dobila 13. maja, je povedal finančni minister Janis Stournaras.
Med parlamentarno razpravo se je pred parlamentom zbralo več sto protestnikov, ki so vladi očitali, da uničuje javni sektor in socialno državo. Kritiki zakonu, ki je le del reformnih ukrepov, očitajo, da bo le še povečal brezposelnost, ki je v Grčiji že tako pri 27 odstotkih.
Pravijo še, da bodo brez dela ostali starejši zaposleni, ki že tako z velikimi težavami preskrbijo svoje družine. Drugi pa pravijo, da bi morali tak zakon sprejeti že prej.
O naslednjem paketu pomoči bo Bruselj predvidoma razpravljal 16. maja. Od leta 2010 sta Evropska unija in Mednarodni denarni sklad državi obljubili za 200 milijard evrov posojil. Grške vlade pa so morale v tem času sprejeti ostre varčevalne ukrepe. Znižale so se plače kot tudi pokojnine, zaradi takšnih ukrepov pa je bilo organiziranih tudi več splošnih stavk.
KOMENTARJI (174)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.