Južnoameriški Urugvaj bo postal prva država na svetu, kjer bo legalizirana proizvodnja, trgovina in uporaba marihuane.
Senat je namreč s 16 glasovi za in 13 proti potrdil ustrezen predlog zakona. Urugvajski spodnji dom parlamenta je to storil že avgusta. Predsednik države Jose Mujica bo zakon podpisal, veljati pa naj bi se začel aprila prihodnje leto. Urugvaj je država s 3,3 milijona prebivalci, kjer po uradnih podatkih marihuano uživa 128.000 ljudi.
Nekdanji levičarski gverilec 78-letni Mujica je za svoj eksperiment dobil podporo ameriških milijarderjev, Georgea Sorosa in Davida Rockefellerja, ki se strinjata z njim, da sedanje vojne proti mamilom ne prinašajo nobenih rezultatov in da je treba spremeniti pristop. Mujica računa, da bo državna birokracija uspešnejša od vojske in policije.
Zagovorniki reforme pravijo, da je precej neumno, da se proizvodnja in prodaja mamila kaznujeta, uporaba pa ne. Nov zakon bo vsakemu Urugvajcu, starejšemu od 18 let, dovoljeval, da si doma vzgoji do šest rastlin marihuane, ki jo bo mogoče tudi kupiti v lekarnah (do 40 gramov na mesec na osebo).
Nasprotniki reforme, ki jo bo opazoval ves svet, trdijo, da se bo povečala uporaba mamil med mladimi, ker bo marihuana lažje dostopna. Zagovorniki reforme pa trdijo, da je mamilo že tako ali tako dostopno vsem, ki si ga želijo. Z urejenim državnim nadzorom želijo uživanje mamila zmanjšati.
Večina Urugvajcev je proti reformi. Ankete kažejo, da je proti novemu zakonu celo več kot 60 odstotkov prebivalcev.
Legalizacija prihaja v času, ko se je v Latinski Ameriki odprla debata o legalizaciji marihuane.
Skupina nekdanjih predsednikov in vplivnežev, med njimi nekdanji brazilski predsednik Fernando Henrique Cardoso, nekdanji mehiški prvi mož Ernesto Zedillo in nekdanji kolumbijski predsednik Cesar Gaviria, je pozvala k legalizaciji.
Urugvajski predsednik, ki je zdaj že naredil korak naprej, se je nedavno vprašal, kako da o tej možnosti govorijo šele, ko so zapustili predsedniško mesto.
Legalizacija je naletela na neodobravanje tudi v tujini. Mednarodno združenje za nadzor nad mamili je opozorilo, da je urugvajski zakon v nasprotju z mednarodnimi pogodbami o drogah, pod katerimi je podpisan tudi Urugvaj.
Kritičen je bil tudi papež Frančišek, ki se je ob načrte spotaknil ob obisku v Braziliji, čeprav ni poimensko izpostavil Urugvaja.
KOMENTARJI (197)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.