legalizacija

Harrisova za podpredsedniškega kandidata izbrala Tima Walza

06. 08. 2024 07.41

Podpredsednica ZDA in kandidatka demokratov na ameriških predsedniških volitvah Kamala Harris je za svojega podpredsedniškega kandidata imenovala guvernerja Minnesote Tima Walza. Kot je dejala, je ponosna, da je izbrala Walza, s katerim se bo skupaj podala v boj proti republikancu Donaldu Trumpu na novembrskih predsedniških volitvah.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita

25. 07. 2024 06.00

Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov

22. 07. 2024 06.01

Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

Biden legalizira status za pol milijona zakonskih partnerjev ameriških državljanov

19. 06. 2024 06.30

Ameriški predsednik Joe Biden je z izvršnim ukazom, ki ga lahko naslednji predsednik razveljavi, legaliziral status za 500.000 zakonskih partnerjev ameriških državljanov, ki jih zvezni agenti za priseljevanje ne bodo mogli izgnati iz ZDA – vsaj do januarja prihodnje leto. Gre za najpomembnejši ukrep v korist nezakonitim priseljencem, odkar je predsednik ZDA Barack Obama leta 2012 zaščitil pred izgonom iz države nezakonite priseljence, ki so prišli v ZDA kot mladoletne osebe.

Konoplji v medicinske namene se obeta podpora, tesno glede osebne rabe

09. 06. 2024 21.12

Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelovanje konoplje v medicinske namene? Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo? To sta bili dve vprašanji glede konplje, o katerih so volivci odločali na posvetovalnih referendumih. Po preštetih več kot 99 odstotkov glasov so volivci podprli rabo konoplje v medicinske namene. Bolj na tesno pa je šlo pri referendumu o konoplji za osebno rabo, a tudi tu se je tehtnica prevesila v podporo.

Referendumsko soočenje štirih največjih parlamentarnih strank

06. 06. 2024 06.00

Koalicija namesto stanovanj ponuja mladim konopljo, namesto ustrezne dolgotrajne in paliativne oskrbe ponuja evtanazijo, trdijo v opoziciji. V vladajoči koaliciji pa jim odgovarjajo: cilj je varnejša osebna uporaba konoplje in tistim, ki ob umiranju neznosno trpijo in želijo to agonijo zaključiti v miru in v svojem okolju, zgolj omogočamo ustrezno pomoč. To sta samo dva argumenta za in proti pri referendumu o uzakonitvi pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki najbolj razburja. O referendumskih vprašanjih so mnenja soočili Zvone Černač iz SDS, Janja Sluga iz Gibanja Svoboda, Vida Čadonič Špelič iz Nove Slovenije in Matevž Frangež SD.

'V prometu si ne moremo privoščiti še ene legalizirane substance več'

05. 06. 2024 16.51

Nevladni organizaciji Varna pot in Vozim sta se v sporočilu za javnost odločno zavzeli za glasovanje proti konoplji za osebno rabo na prihajajočem posvetovalnem referendumu. Pričakovati je, da bi legalizacija konoplje povišala število voznikov pod vplivom marihuane, to pa bi vodilo k še več najhujšim prometnim nesrečam, so sporočili.

Legalizacija konoplje: argumenti za in proti

31. 05. 2024 15.58

9. junija, na supervolilni dan, bomo med drugim vprašani tudi o legalizaciji konoplje, pomembnem vprašanju, ki močno razdvaja. Trenutni odgovori, ali legalizacija prinaša svobodo zdravju ali pot v pogubo in v še večjo zasvojenost, pa so si zelo nasprotujoči. Zdravstvena stroka je razen redkih izjem odločno proti, v medicinske namene pa, poudarjajo, je konoplja omogočena že vrsto let, vse od Cerarjeve vlade, a jo zdravniki redko predpisujejo. Zagovorniki legalizacije, med katerimi so tudi številni bolniki, ki so primorani posegati na nevaren črni trg, pa opozarjajo, da je skrajni čaš za dekriminalizacijo konoplje, njeno regulacijo in s tem varnejšo uporabo.

Legalizacija konoplje: 'Ljudje se negativnih učinkov ne zavedajo dovolj'

27. 05. 2024 19.28

Slaba dva tedna nas ločita do evropskih volitev in do treh posvetovalnih referendumov. Pri vprašanju legalizacije konoplje bosta pred vami pravzaprav dve vprašanji: o njeni uporabi v medicinske namene in o zasebni rabi. Danes se je zbrala stroka z različnih področij, medicine in psihologije, kjer so podkrepljeni z dokazi in številkami predstavili svoje vidike, zakaj so proti legalizaciji konoplje. Kot pravijo, se ljudje ne zavedamo dovolj negativnih učinkov, ki jih ima konoplja, in da se lahko veliko naučimo tudi iz izkušenj držav, kjer so legalizacijo podprli.

Pomoč pri samomoru

26. 05. 2024 15.00

V Sloveniji je v luči posvetovalnega referenduma znova aktualna razprava o pomoči pri samomoru. Volivke in volivci bomo namreč 9. junija na dan evropskih volitev odločali tudi o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Ta referendum bo posvetovalni, kar pomeni, da za vlado ni zavezujoč. Je pa pomembno, kako bo odločilo ljudstvo, saj bo vlada mnenje državljank in državljanov težko prezrla. Da se boste lažje odločili, vam bomo v Fokusu znova pokazali, kakšen je postopek pomoči pri samousmrtitvi v švicarski ustanovi Dignitas. Obiskali smo jo leta 2019.

Je prišel čas, da se lahko človek odloči za smrt?

25. 05. 2024 09.04

Zakon o prostovoljnem končanju življenja bi na referendumu podprlo 53 odstotkov državljanov, proti se jih je v anketi javnega mnenja opredelilo 35 odstotkov. Je slovenski predlog zakona bolj radikalen od ureditev v drugih državah? Kakšni so pomisleki nasprotnikov in zakaj pobudniki vztrajajo, da je prišel čas, da se lahko človek odloči za smrt? Gostili smo Petra Goloba z odbora za pravno etična vprašanja pri zdravniški zbornici in enega od soavtorjev Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja Andreja Pleterskega, sina pokojnega akademika Janka Pleterskega.

Kličejo za gradnjo na kmetijskem zemljišču

16. 05. 2024 06.00

'Kličejo nas za gradnjo na kmetijskem zemljišču,' pravi arhitekt Janez Gaberščik, ki ponuja tudi legalizacije črnih gradenj. Nezakonitih gradenj naj bi bilo celo 90 odstotkov. V Ljubljani je samo na območju Tomačevega čez 100 črnih gradenj. V Krškem predvsem zidanice spreminjajo v stanovanjske hiše. Več nedovoljenih gradenj pa predstavljajo pomožni objekti ob stanovanjskih hišah in na kmetijah. V izolski občini investitorji legalizirajo v veliki meri stavbe na kmetijskih zemljiščih. Nekaterih stavb pa črnograditelji ne morejo legalizirati. Zakaj?

Se vse črnograditelje preganja enako?

15. 05. 2024 06.23

Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'

14. 05. 2024 06.00

"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Predelava konoplje v medicinske namene: 'Ena od več možnosti v onkologiji'

03. 05. 2024 18.37

Ne le glede datuma posvetovalnih referendumov, ki se bodo bržkone odvili na dan evropskih volitev, politične stranke bodo na različnih bregovih tudi glede vsebine teh referendumov. Eden teh bo tudi o uporabi konoplje, mnenja glede legalizacije pa niso deljena le na političnem parketu. Medtem ko stroka pravi, da o učinkih konoplje vemo premalo, da bi posameznikom dovolili, da bi na svojih balkonih ali vrtovih gojili rastline in iz njih potem izdelovali pripravke, Janko Pirc, obsojen in nato oproščen, ker je gojil konopljo, da bi pomagal hudo bolnemu sinu in partnerici, pravi, seveda je potreben nadzor, ni pa prav, da bi rastlino ugrabile farmacevtske multinacionalke.

Referendum o konoplji bi imel dve vprašanji

15. 04. 2024 19.03

Parlamentarni odbor za zdravstvo je predlog za razpis posvetovalnega referenduma o uporabi konoplje ocenil za primernega. Za je glasovalo devet koalicijskih poslancev. Vprašanji bi bili dve: "Ali naj RS na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelavo konoplje v medicinske namene?" in "Ali naj RS na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo?" Razprava odbora je sicer minila v znamenju proceduralnih zapletov in očitkih poslanske skupine SDS o proceduralnih nepravilnostih. V SDS so sejo ob glasovanju protestno zapustili.

Po delni legalizaciji konoplje v Nemčiji Avstrija krepi nadzor na meji

02. 04. 2024 16.04

Po tem, ko je v Nemčiji od ponedeljka dovoljeno, da posamezniki v javnosti posedujejo 25 gramov konoplje za rekreativne namene in doma gojijo do tri rastline za osebno rabo, je Avstrija napovedala, da bodo na meji s svojo severno sosedo okrepili policijske preglede.

Množica pred Brandenburškimi vrati proslavila delno legalizacijo konoplje

01. 04. 2024 13.26

Pod berlinskimi Brandenburškimi vrati so se kmalu po polnoči, ko je začel v Nemčiji veljati zakon o delni legalizaciji konoplje za osebno rabo, zbrali kadilci in proslavili novi zakon. Nemci lahko od danes v javnosti posedujejo do 25 gramov konoplje in doma gojijo do tri rastline za osebno rabo.

Nova evropska realnost: mučilnice in otroci z AK-47 v rokah

08. 03. 2024 17.35

V Evropi je stopnja nasilja, povezanega z drogami, postala podobna tisti v Srednji Ameriki, opozarjajo strokovnjaki. Otroci, ki na svoje vrstnike streljajo s kalašnikovimi. Najstniki, ki v pristaniščih raztovarjajo kokain iz kontejnerjev in s tem preživljajo cele družine. In mučilne sobe, skrite med ladijskimi zabojniki. Takšna je nova realnost v evropskih državah, ki se soočajo s perečim problemom proizvodnje in preprodaje prepovedanih drog. Zaslužki na trgu, ki dosegajo več 10 milijard evrov, kriminalne združbe spodbujajo k vse bolj brutalnemu nasilju.

Nemčija ponovno pred nami

02. 03. 2024 17.19

Nemčija je nedavno sprejela odločitev, ki je presegla pričakovanja mnogih – legalizirala je konopljo. Da, prav ta država, za katero velja stereotip strogosti, zadnjih nekaj let razkriva povsem drugačno sliko. Sliko države, ki je brezpogojno pripravljena sprejeti liberalne reforme v korist svojih državljanov. Medtem ko Nemčija sledi trendu modernizacije zakonodaje na področju prepovedanih drog, se Slovenija, po dolgem obdobju zatišja, ponovno spoprijema z vprašanjem konoplje, tokrat na ravni Državnega sveta.

Nemčija legalizirala konopljo za osebno rabo

23. 02. 2024 16.55

Nemški parlament je potrdil delno legalizacijo konoplje za osebno rabo. Predvidoma od 1. aprila bodo lahko v Nemčiji polnoletni posedovali manjšo količino marihuane. Zakon mora sicer potrditi še zgornji dom parlamenta, a potrditev ni obvezna.

Grčija: prva pravoslavna država, ki je legalizirala poroke istospolnih partnerjev

16. 02. 2024 06.37

Grški parlament je kljub nasprotovanju cerkve potrdil zakon, s katerim bodo legalizirali poroke istospolnih partnerjev. Z uveljavitvijo zakona bo Grčija postala 37. država na svetu in prva pravoslavna država, ki bo uzakonila poroke istospolnih partnerjev in tudi posvojitve v istospolnih družinah.

'Edina pot za učinkovito upravljanje migracij je njihova legalizacija'

06. 10. 2023 17.39

Najboljši način za učinkovito upravljanje migracij je po mnenju premierja Roberta Goloba njihova legalizacija. Evropa namreč potrebuje delovno silo, je dejal. Glede odnosov s tretjimi državami se je ob prihodu na neformalni vrh EU v Granadi zavzel za povezovanje razvojne pomoči in upravljanja migracij, kot je to EU storila s sporazumom s Tunizijo.

Na konferenci na Bledu poudarili pozitivne učinke konoplje v medicini

08. 09. 2023 14.19

Bled gosti mednarodno konferenco o nastajajoči industriji konoplje. Strokovnjaki so predstavili pozitivne učinke uporabe konoplje v zdravstvene namene in poudarili potrebo bo okrepitvi raziskav in sprejemu ustrezne regulative. Prepričani so, da je tudi v Sloveniji pravi trenutek za modernizacijo zakonodaje in legalizacijo.

Ali ste lastnik stavbe, zgrajene pred letom 2005?

31. 10. 2023 00.15

Spremenjena zakonodaja omogoča njeno enostavno legalizacijo! Ta pomembna novost lahko prinese številne prednosti. Pridobite podrobnosti in izkoristite priložnost!

Podkupnine za beg iz države, skrivanje pred 'olivami' in preoblačenje v ženske

17. 08. 2023 10.30

Premirja v vojni v Ukrajini še ni na vidiku, s tem pa se na tisoče moških sooča z možnostjo mobilizacije v vojsko. Domneva se, da je od začetka vojne državo nezakonito zapustilo več deset tisoč Ukrajincev, mnogi od njih pa so plačali podkupnino. Nekateri zapravljajo svoje življenjske prihranke, da bi se izognili vojni, toda tisti, ki se že borijo, takšna dejanja vidijo kot veliko izdajo.

Portugalski parlament po dolgem boju dekriminaliziral evtanazijo

12. 05. 2023 20.12

Močno katoliška država je marsikoga presenetila z odločitvijo, da dekriminalizira evtanazijo. Portugalski parlament je namreč s 129 glasovi za in 81 proti izglasoval predlagani zakon. Portugalska se tako pridružuje peščici držav po svetu, ki ljudem podeljujejo to pravico.

Srbski trinajstletnik pokola ne obžaluje

07. 05. 2023 19.47

Trinajstletnik, ki je na beograjski osnovni šoli vzel devet življenj, krvavega pokola niti najmanj ne obžaluje. Napad je načrtoval mesec dni vnaprej, zanj pa se je odločil po tem, ko je na spletu podrobno preučeval srbsko zakonodajo in ugotovil, da ga zaradi starosti ne morejo kazensko preganjati, ugotavljajo na Policiji. Učiteljica zgodovine, ki jo je ustrelil in okreva v bolnišnici, je zdravnikom povedala, da ni kazal prav nobenih znakov o snovanju brutalnega napada. V Duboni so v nedeljo pokopali še tri žrtve nočnega strelskega pohoda. Njihov krvnik pa medtem čaka na psihiatrični pregled.

Po štirih letih spet tradicionalni Marihuana marš

20. 04. 2023 06.24

Na ljubljanskem Kongresnem trgu po štirih letih spet poteka tradicionalni Marihuana marš. Gre za politični shod Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, na katerem opozarjajo na družbeno, ekonomsko in zdravstveno problematiko, ki je posledica prohibicije konoplje, je povedal vodja shoda Matej Svetina.

Klofutanje: resen šport ali neumnost?

11. 03. 2023 10.02

Tekmovalci stojijo z rokami za hrbtom in čakajo na udarec dlani. Ko se ta dotakne njihovega lica, nekateri obstojijo pri miru, druge močan sunek pahne po tleh, nekateri izgubijo zavest. Gre za profesionalni šport, je prepričan predsednik UFC in lige Power Slap.