V sirskem mestu Alep, kjer so vladne sile ob podpori tankov in bojnih helikopterjev v soboto začele ofenzivo proti upornikom, danes po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice potekajo srditi spopadi.
Do spopadov prihaja na obrobju glavnega oporišča upornikov, četrti Salahedin, napad na katero so uporniki v soboto odbili. Po navedbah observatorija vladne sile danes območje obstreljujejo tudi s helikopterji, spopadi pa potekajo tudi v drugih četrtih. Po navedbah observatorija v mestu poteka "popolna ulična vojna".
Po podatkih observatorija spopadi med uporniki in režimski silami danes potekajo tudi v prestolnici Damask in njenem obrobju, pa tudi v Homsu. Do popoldneva je bilo danes po državi ubitih devet ljudi, potem ko je v soboto nasilje po državi zahtevalo 168 življenj, od tega 94 civilistov. Od začetka uporov naj bi po podatkih observatorija nasilje zahtevalo že več kot 20.000 življenj.
'Uporniki v Alepu bodo zagotovo poraženi'
Uporniki, ki se borijo proti vladnim silam v mestu Alep "bodo zagotovo poraženi", je danes dejal sirski zunanji minister Valid al Mualem med nenapovedanim obiskom v Iranu, enem glavnih zaveznikov Sirije. "Vse protisirske sile so se zbrale v Alepu, da bi se borile proti vladi in zagotovo bodo poražene," je dejal na skupni novinarski konferenci v Teheranu z iranskim zunanjim ministrom Alijem Akbarjem Salehijem.
Oba ministra sta zatrdila, da se bosta njuni državi skupaj borili proti "zaroti sionističnega režima", katerega cilj naj bi bil strmoglavljenje vladajočega režima v Siriji. Salehi je države v regiji ob tem pozval, naj ne sledijo Izraelu. "Iran in Sirija se strinjata, da se za zaroto proti sirskemu ljudstvu skriva sionistični režim, ki deluje kot vodja in glavni provokator te zarote. Sirija se bo proti temu borila in porazila oborožene teroriste, vključno s tistimi v Alepu," je izjavil al Mualem. Po njegovih navedbah naj bi bilo nekaj izmed aretiranih upornikov sicer pripadnikov teroristične mreže Al Kaida.
Salehi je ob tem opozoril, da bi posledice v primeru zaostritve razmer v Siriji in padca predsednika Bašarja al Asada "regijo in kasneje tudi cel svet pahnile v prepad"."Naivno in iluzorno je misliti, da bi se v primeru zamenjave vlade v Siriji nova vlada lahko z lahkoto sestavila," je še poudaril. Sosednje države Sirije je pozval, naj resno premislijo o trenutni situaciji, sicer "bodo vsi izgubili", al Asad pa po njegovem mnenju potrebuje več časa za izvedbo obljubljenih reform.
Sirija in Iran več držav v regiji, predvsem Savdsko Arabijo, Katar in Turčijo, obtožujeta pomoči upornikom v boju proti al Asadovim silam, pri čemer naj bi jim pomagale tudi ZDA, vse skupaj pa naj bi izvajali v podporo izraelskim ciljem.
Al Mualem je še zatrdil, da Sirija proti opozicijskim silam ne bo uporabila kemičnega orožja. "Smo proti kakršni koli uporabi orožja za množično uničevanje in upoštevamo mednarodne predpise v povezavi z njim," je dejal al Mualem. Zatrdil je tudi, da Sirija ne potrebuje vojaške pomoči Libanona in Irana.
"Tukaj se dogajajo masakri. Verjamemo, da bi morali al Asadu soditi"
Sirski nacionalni svet, v katerem so zbrane sirske opozicije skupine, je pozval Varnostni svet ZN k izrednemu zasedanju zaradi razmer v Alepu, kjer se po njihovih ocenah režim pripravlja na pokole, pa tudi zaradi razmer v Homsu in Damasku. Poudaril je, da bi VS ZN moral sprejeti ukrepe za zaščito civilistov. Mednarodno skupnost je pozval k vzpostavitvi prepovedi preletov in vzpostavitve zaščitenih območij, kamor bi se lahko zatekla dva milijona notranje razseljenih ljudi v Siriji.
Vodja sirskega nacionalnega sveta Abdel Baset Sajda je "prijateljske države" pozval k oborožitvi uporniške Sirske osvobodilne vojske, ki se bori s starim orožjem. "Hočemo orožje, s katerim bomo lahko ustavili tanke in letala. To je tisto, kar želimo," je sporočil Sajda in pozval arabske "brate in prijatelje, naj podprejo svobodno (sirsko) vojsko". Uporniki zaenkrat niso prejeli nobene očitne tuje vojaške pomoči, poroča BBC.
Sajda je še opozoril, da al Asadu ne bi smeli ponuditi mednarodne zaščite, temveč bi mu morali soditi zaradi "masakrov". Sajda je dejal, da v Siriji ne morejo ravnati tako, kot so v Jemnu, kjer je nekdanji predsednik Ali Abdulah Saleh dobil amnestijo. "Tukaj se dogajajo masakri. Verjamemo, da bi morali al Asadu soditi. Je kriminalec in ne bi mu smeli nuditi zaščite," je bil kritičen Sajda.
Sajda je še napovedal, da bo SNC, ki je v izgonu, z uporniškimi skupinami razpravljal o možnostih za oblikovanje prehodne vlade. "Preučujemo idejo in povezali se bomo z vsemi uporniškimi silami na območju Sirije," je dejal. Dodal je, da bi moral biti vodja take vlade "pošten in domoljuben … predvsem pa zavezan ciljem sirske revolucije od njenih začetkov".
Zahodne države so sicer vedno bolj zaskrbljene. Državniki opozarjajo pred potencialnim pokolom, ki bi se lahko zgodil v Alepu, ki je najbolj naseljeno mesto v Siriji.
Aprila so sicer zalivske države pristale, da bodo vojakom svobodne sirske vojske namenile "plače". Kritiki pa so takrat nasprotovali, saj so menili, da bi uporniki lahko uporabili denar za nakup orožja na črnem trgu.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.