Ukrajinske oborožene sile so v najnovejših zračnih napadih v regijah Doneck in Lugansk po lastnih navedbah ubile okoli 1000 proruskih separatistov in uničile številna oklepna vozila in orožje. Tiskovni predstavnik ukrajinskega obrambnega ministrstva Vladislav Seleznjov je pojasnil, da so samo v Dzeržinsku, ki je blizu mesta Doneck, ubili okoli 500 upornikov.
"Takšno število ni v skladu z resnico," pa je navedbe Seleznjova zavrnil vodja samooklicane ljudske republike Doneck Andrej Purgin in dodal, da v Dzeržinsku ni toliko upornikov. Hkrati je potrdil, da so ukrajinske sile napadle predmestje Donecka – v Marinkovi pa je bilo po njegovih besedah ubitih 20 civilistov.
Iz Rusije medtem sporočajo, da je število beguncev iz Ukrajine, ki so zatočišče poiskali v Rusiji, preseglo 21.000. "V petek smo zagotovili sedem dodatnih namestitvenih centrov. V 321 centrih je sedaj 21.200 ljudi," je dejal tiskovni predstavnik ruskega ministrstva za izredne razmere Aleksandr Drobiševski. Zatočišče beguncem iz Ukrajine je po navedbah ruske tiskovne agencije Itar-Tass ponudilo več kot 30 ruskih regij, največ pa se jih je zateklo v Južno in Osrednje zvezno okrožje ter na Severni Kavkaz in Krim, ki se je pred meseci odcepil od Ukrajine in priključil Rusiji.
Rusija ne bo več pisala resolucij o Ukrajini
Rusija se je sicer odločila, da ne bo več pisala predlogov za resolucije Varnostnega sveta o Ukrajini. Ruski veleposlanik pri ZN Vitalij Čurkin je dejal, da si Rusija sicer resolucije želi, vendar pa je ugotovila, da ne bo dobila podpore za svoja stališča.
Čurkin je zato povedal, da mora vsaka bodoča resolucija po mnenju Rusije vsebovati izraz globoke zaskrbljenosti zaradi žrtev spopadov med civilnim prebivalstvom. Vsebovati mora izraz podpore mednarodnim predlogom za umiritev položaja, kot sta Ženevska izjava, sprejeta 17. aprila, in Berlinska skupna izjava, sprejeta 2. julija.
Resolucija mora vsebovati zahtevo do vseh strani, naj prenehajo z nasiljem ter pooblastiti Organizacijo za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) za posredovanje s posebno opazovalno misijo. Na ZN posebnih komentarjev glede Čurkinovih predlogov niso imeli. Čurkin si želi, da tiste države, ki so doslej blokirale predloge resolucij o Ukrajini, spoznajo svojo zmoto in priznajo, da je nekaj potrebno storiti, ker je položaj vse slabši. Gre za zahodne stalne članice Varnostnega sveta (ZDA, Francija, Velika Britanija), ki sicer nimajo težav s Čurkinovimi elementi, vendar pa želijo tudi, da Rusija neha podpirati separatiste, ki morajo sprejeti oblast vlade v Kijevu.
Sankcije ne delujejo, saj separatisti ne načrtujejo potovanja v EU
Evropska unija (EU) medtem pot za rešitev krize še vedno vidi tudi v sankcijah. Sankcije se nanašajo na premierja samooklicane ljudske republike Doneck Aleksandra Borodaja in deset drugih visokih predstavnikov proruskih separatistov v Ukrajine. Sankcije so z objavo v uradnem listu EU danes stopile v veljavo. Na seznamu je tako sedaj že 72 ljudi, poleg tega pa je EU zamrznila še premoženje dveh podjetij s Krima.
Separatisti so prepoved potovanja in zamrznitev premoženja že zavrnili z besedami, da ne načrtujejo potovanja v EU, kjer tudi nimajo premoženja.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.