"Mislim, da bi želeli prisluhniti. Nič ni narobe s poslušanjem," je dejal Donald Trump v intervjuju za televizijo ABC News. V pogovoru je Trump namignil, da bi bilo zavračanje informacij, ki bi jih posredovale tuje vlade, nezaželeno, in tudi da se mu ne zdi vredno o tem poročati zveznim organom pregona.
"Mislim, da bi o tem želel slišati," je dejal in ob tem zanikal, da bi takšne informacije lahko karkorkoli vplivale na rezultate volitev. Trump se namreč še vedno sooča z obtožbami in preiskavami, da so mu v predsedniški kampanji leta 2016 do zmage pomagali Rusi.
Preiskava posebnega tožilca Roberta Muellerja sicer ni odkrila dovolj dokazov za kriminalno sodelovanje Trumpove predsedniške kampanje z Rusi, vendar predsednika ni oprala oviranja pravosodja. Kongresni demokrati in Mueller menijo, da je preiskava oviranja pravosodja naloga kongresa, Trump in njegov pravosodni minister William Barr pa menita, da je zgodba končana.

Na Trumpovo sodelovanje z Rusi naj bi namigoval sestanek predsednikovega sina Donalda Trumpa mlajšega in odvetnika, ki sicer goji tesne povezave s Kremljem. Ta naj bi mu predal zaupne informacije o Hillary Clinton, ki so škodovale njeni kampanji.
Oster odziv demokratov
Demokrati so na Trumpov intervju odzvali z ogorčenjem. "Šokantno je slišati predsednika tako odkrito govoriti o tem, da se je pripravljen zadolžiti pri tujih državah," je dejal kongresnik Jerry Nadler. Predsednik kongresne komisije za nadzor obveščevalnih služb Adam Schiff pa je povedal, da je hkrati šokiran in nepresenečen nad predsednikovimi besedami. "Donald Trump je dal jasno vedeti, da bo sprejel tudi povsem nedomoljubne in neetične odločitve ter da bo šel vse do meje legalnega in po potrebi tudi preko nje," je prepričan Schiff. Tudi Brenda Lawrence iz vrst demokratov meni, da je vse skupaj več kot žalostno. "To je kriminal. To je kriminal, za katerega bo moral predsednik odgovarjati."

Še pred mesecem dni je Trump sicer dejal, da bi sprejel zavezo proti uporabi ukradenih informacij, ki bi jih posredoval tuje službe. Sedaj pa je očitno obrnil ploščo. "Ne gre za vmešavanje. Če imajo informacijo, bi jo sprejel. Če bi mislil, da nekaj ni v redu, bi o tem poročal FBI, sicer pa ne."
"Nekaj vam povem. Veliko stvari sem videl v svojem življenju. Mislim, da niti enkrat nisem poklical FBI. Njih se ne kliče," je povedal, s čimer pa se ne strinja direktor FBI Christopher A. Wray, ki je večkrat povedal, da bi bilo s strani političnih operativcev "pametno" poročati o stikih s predstavniki tujih držav. Trump je priporočila Zveznega preisovalnega urada zavrnil: "Direktor FBI nima prav."
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.