Po noči, zaznamovani z bombnimi eksplozijami in spopadi med uporniki in silami libijskega voditelja Moamerja Gadafija, so se razmere v Tripoliju danes umirile.
Kljub temu ni nobenega znamenja, da bi se vojna v Libiji hitro končala. Po silovitih spopadih z uporniki v Tripoliju minuli teden so Gadafijeve sile po besedah upornikov izbrale drugačno taktiko. Proti upornikom se zdaj borijo gverilsko, z manjšimi, nepredvidljivimi napadi iz skrivališč. Uporniki pravijo, da bi hiter konec vojne prineslo le ujetje mrtvega ali živega Gadafija, ki naj bi mu bili uporniki na sledi.
Uporniki so dosegli zmago v spopadu z Gadafijevimi privrženci na mejnem prehodu Ras Adždir na meji s Tunizijo. S tem so uporniki znova omogočili dovoz humanitarne pomoči in živeža v Tripoli, kjer primanjkuje predvsem zdravil in goriva. ''Uporniki kontrolirajo območje, a tam ni ne vode ne elektrike,'' je na begu iz tripolijske četrti Abu Salim dejal Abdul Kader. Zaradi vojne ne delujejo osnovne komunalne storitve, smeti pa gnijejo na vročem poletnem soncu.
Gadafijeva vojska je še vedno močna in utrjena na puščavskem jugu države okoli Sabhe, a pozornost upornikov trenutno velja Gadafijevemu rojstnemu mestu Sirte, kjer bi se po prepričanju nekaterih utegnil skriti pri pripadnikih svojega plemena. ''Sirte ostaja baza, iz katere Gadafijeve oborožene sile izvajajo napade na Misrato in Tripoli,'' je povedal predstavnik Nata in dodal, da so njihova letala ustavila kolono 29 vozil, ki je krenila proti Misrati.
Voditelji Nacionalnega prehodnega sveta (NPS) pritiskajo na tuje vlade, da bi te sprostile zamrznjena sredstva Libije, pri čemer so jim v napoto Gadafijevi dolgoletni zavezniki v Afriki, ki NPS ne priznavajo za legalno libijsko vlado. Odpor Afriške unije do priznanja legitimnosti libijskim upornikom utegne upočasniti proces sproščanja zamrznjenih sredstev.
Mahmud Džibril, drugi človek NPS pravi, da ni na voljo veliko časa. Na obisku v Turčiji je dejal, da morajo ''ustanoviti vojsko in močno policijo, da bi lahko zadovoljili potrebe ljudi, za vse to pa potrebujemo kapital in sredstva''. Južnoafriški predsednik Jakob Zuma, glasen Gadafijev zagovornik, je po srečanju Afriške unije v etiopski Adis Abebi dejal, da Afriška unija ne bo priznala NPS vse do takrat, ko bodo v Libiji potekali boji.
Odvetnik Mohamed al Alagi, ki od ustanovitve nacionalnega prehodnega sveta deluje na mestu pravosodnega ministra, je izrazil prepričanje, bodo uporniki kmalu ujeli Gadafija, njegove sinove in pomagače. ''Območje, kjer se nahaja, je obkoljeno,'' je dejal Agavi, ki ni želel povedati, v katerem delu Tripolija naj bi se Gadafi skrival.
Ob nadaljevanju bojev obstajajo močni razlogi za bojazen, da se libijski konflikt razširi čez mejo v oddaljene regije Malija, Nigra, Čada in Mavretanije. Alžirija recimo pravi, da kaos v Libiji in veliko količino tamkajšnjega orožja že izkorišča severnoafriška veja Al Kaide.
Množični poboji in bolnišnica polna trupel
V bližini Tripolija so priče naletele na množično grobišče. V pogorelem skladišču se je namreč zgodil množični poboj, v katerem naj bi umrlo najmanj 150 civilistov, poroča dopisnik Sky news Stuart Ramsay.
Sam je, kot je sporočil, videl najmanj 53 trupel. Okoli deset ujetih je zbežalo in ti so povedali, da se je poboj zgodil 23. in 24. avgusta. Ramsay je poročal tudi, da je videl trupli dveh vojakov, ki sta imela roke zavezane na hrbtu. "Domačini verjamejo, da sta se vojaka uprla, ko so dobili ukaz, naj pobijejo ljudi, ki so bili zaprti v skladišču, zato so ubili tudi njiju," še poroča. Kot so še povedali domačini, so poboj najverjetneje izvedeli podporniki Gadafija.
Eden od britanskih zdravstvenih delavcev pa je povedal, da je v četrtek bolnišnica v Tripoliju sprejela trupla 17 civilistov, ki naj bi jih usmrtile vladne sile.
Trupla pa polnijo tudi prostore bolnišnice v predmestju Tripolija. Po poročanju BBC naj bi jih bilo na desetine, morda celo stotine. Večinoma so to moški, a tudi nekaj žensk in otrok. "Ležali so na hodnikih, na vozičkih, na različnih oddelkih, na kupu so bili pri vhodu v bolnišnico," je povedal poročevalec za BBC iz Tripolija Wyre Davies. Kot je še povedal, so zdravniki in medicinske sestre, ki sicer delajo v bolnišnici, zbežali v ponedeljek, ko se je v četrti začelo širiti nasilje.
Veliko civilistov in vojakov je bilo ranjenih ali ubitih v spopadih, je še sporočil Davies in dodal, da so mrtve in težko ranjene preprosto pustili v bolnišnici. V štirih dneh intenzivnih spopadov so se trupla kopičila drugo na drugo. Trupla je na koncu poskušalo odstraniti lokalno prebivalstvo, da bi tako vsaj za silo usposobili bolnišnico. A njihov trud ni zalegel, saj je v Tripoliju uničen večji del infrastrukture. Številni tudi za ta pokol krivijo Gadafija in njegove sile. Eden od zdravnikov, ki se je vrnil v bolnišnico, da bi pomagal pri čiščenju, je ob prizorih dejal, da gre za "pravi pokol". "Več kot 200 trupel se je nabralo tukaj in nikogar ni, ki bi prevzel nadzor nad dogajanjem. Kaj lahko storimo? Nujno potrebujemo mednarodno pomoč, da bi preprečili, da se stvari še poslabšajo," je dejal zdravnik Osama Bilil.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.