Po besedah glavne predstavnice skupine Tiananmenske matere Ding Zilin, učiteljice, ki je v pokolu izgubila 17-letnega sina, so predsedniku države Jiang Zeminu poslale pismo, v katerem so zahtevale dialog s predstavniki oblasti.
Pokol na Tiananmenu je na Kitajskem še vedno tabu tema in ga uradno predstavljajo kot ukrep proti poskusu protirevolucionarnega upora. Vojska je namreč v noči s 3. na 4. junij z orožjem in tanki zatrla protest, pri čemer naj bi umrlo več sto ljudi, natančno število žrtev verjetno nikoli ne bo znano. Trinajst let po dogodkih na Trgu nebeškega miru oblasti še vedno vztrajajo pri stališču, da so bili odločni ukrepi potrebni za stabilnost in nadaljevanje gospodarskih reform.
"Moramo popraviti spomin na žrtve. Njihove duše in družine ne bodo nikoli mirne, dokler spomin na žrtve ne bo pravilno urejen," je dejala Dingova. Dodala je, da se je spominu na svojega sina poklonila doma. Tako kot v minulih letih je prižgala svečo, kajti policisti v civilu še naprej pozorno nadzorujejo njeno gibanje.
Čeprav so kitajske oblasti prepovedale vse spominske slovesnosti, je Kitajska demokratična stranka, ki je v državi prepovedana, pozvala kitajske državljane, naj se še naprej spominjajo dogodkov na Trgu nebeškega miru in naj zavrnejo "diktatorski sistem".
Amnesty International o pokolu
Dogodkov na Trgu nebeškega miru se spominja tudi mednarodna organizacija za varstvo človekovih pravic Amnesty International. Kitajske oblasti 13 let po zadušitvi gibanja kljub zahtevam iz Kitajske in iz tujine niso pripravile seznama žrtev, ranjenih ali zaprtih med nasilnim obračunom z demonstranti leta 1989, je zapisala organizacija. Amnesty International je vnovič izrazil podporo Tiananmenskim materam, ki od kitajskih oblasti zahtevajo popravo krivic in ustrezne odškodnine. Ding Zilin in ostali člani skupine pa so letos na seznamu kandidatov za Nobelovo nagrado.
Amnesty International je zbrala dokumentacijo o 195 zapornikih, ki so še vedno v zaporu po kratkih in nepravičnih procesih. Obsojeni so bili zaradi sodelovanja v demonstracijah za demokracijo leta 1989 ali pa zaradi kasnejšega pozivanja k spremembi uradnega stališča oblasti do dogodkov leta 1989.
Kot ugotavlja Amnesty International, se krog žrtev povečuje vsako leto. Kitajske oblasti tiste, ki želijo obeležiti obletnico nasilne zadušitve protestov, še naprej zapirajo in pošiljajo na prisilno delo. Aretirani in obsojeni zaradi spominjanja dogodkov na Trgu nebeškega miru pa so bili tudi posamezniki, ki so zahtevali ponovno oceno dogodkov.