Britanski psihiatri opozarjajo, da pri sedanji generaciji študentov obstaja večja možnost razvoja psihičnih motenj kot pa pri njihovih predhodnikih. Soočajo se s tesnobo in depresijami, opozarjajo psihiatri, ki pa imajo tudi odgovor na vprašanje, zakaj je tako. V današnji generaciji študentov je namreč veliko takih, ki izhajajo iz bolj siromašnega družbenega okolja, kar po mnenju psihiatrov pomeni, da niso pripravljeni na univerzitetno življenje. Vsi študenti pa se morajo ukvarjati z vprašanjem, kako vrniti posojilo za šolnino, prav tako, kako po končanem šolanju ne ostati na ulici, temveč si čim prej priskrbeti službo, ki jim bo omogočala dostojno in samostojno življenje.
Ker pa živimo v času, v katerem vlade varčujejo tudi pri financiranju izobraževalnih programov, je opaziti pojav krčenja sredstev za projekte svetovanja in pomoči študentom.
Psihiater John Callender opozarja, da mora veliko študentov poleg študija tudi delati, saj jim starši ne morejo nuditi finančne podpore. Manj premožni se soočajo tudi s pritiski bogatejših vrstnikov, da morajo študentski čas preživeti bolj sproščeno in se več družiti. Za to pa nimajo niti časa niti denarja, na koncu pa niti energije, saj opravljajo tako rekoč dvojno delo – služenje denarja ter študijske obveznosti.
Med študijem pomoč v obliki svetovanja poišče okoli štiri odstotke študentov, zadnje raziskave pa so pokazale, da se bo ta odstotek še povečal. Svoje izkušnje s težavami med študijem je predstavil Liam Bore, ki je dejal, da mu je prav pogovor s svetovalcem pomagal pri odločitvi, da nadaljuje študij. Ni se mogel več zbrati, ko sta umrla njegova dobra prijatelja, nato pa se je moral soočiti tudi s smrtjo matere, kar se je poznalo na ocenah. Zato je poiskal pomoč v svetovalni službi, ki je delovala na univerzi. Izpogajal se je tudi za dodatni čas, ki ga je potreboval za pripravo nekaterih nalog in izpitov. Zdaj upa, da bo šolanje končal z ocenami, ki mu bodo odprle pot v boljšo prihodnost.
Zaposleni v svetovalnih službah opozarjajo, da pomoč potrebujejo tudi bruci, ki se soočajo z novim okoljem in delovnimi obveznostmi. Prav tako opozarjajo, da so mladi soočeni s hudimi pritiski, saj v nekaterih primerih na njihov uspeh računajo kar vsi družinski člani, ki možnosti študija niso imeli.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.