Hrvaški spletni časopis Jutarnji.hr poroča, da v Ljubljani krožijo različni dokumenti, ki kažejo na to, da je Slovenija v zvezi s pristopnimi pogajanji Hrvaške za vstop v EU in pri reševanju mejnega vprašanja izsiljevala. Poročajo še, da v tem dokumentu slovenski predsednik vlade Borut Pahor na svoj način tolmači, kaj vse je Slovenija dobila z blokado hrvaških pogajanj za vstop v EU.
Slovenija po mnenju hrvaških medijev vidi uspeh v tem, da mejni problem s Hrvaško ni bilateralno vprašanje, ampak vprašanje EU, saj naj bi Hrvaška priznala, da je z različnimi dokumenti prejudicirala mejo. Poleg tega naj bi Slovenija deblokirala le tista poglavja, ki se nanašajo na vprašanje meje, ne bo pa odstranila ugovorov pri nekaterih drugih poglavjih kot garant v primeru, da Hrvaška ne bi izpolnila dogovora. S tem po mnenju časopisa Slovenija znova dokazuje, da nima pravih argumentov za blokado teh poglavij.
Slovenija-Hrvaška ali Slovenija-Hrvaška-EU?
V EU seveda niso zadovoljni s takšnim tolmačenjem dogovora, čeprav ta velja le za slovensko javnost, saj menijo, da "bilateralna vprašanja niso del, ki bi se nanašal na pogovore o članstvu v EU”, so še zapisali v zgoraj omenjenem časopisu.
Da je vprašanje meje s Slovenijo eno vprašanje, hrvaška pogajanja z EU pa drugo, je poudaril tudi hrvaški predsednik Stipe Mesić. Vnovič je spomnil, da Hrvaška "ni grenila" življenja Sloveniji, ko se je pogajala o vstopu v EU, čeprav je bilo vprašanje meje med državama tudi takrat odprto.
Mesić je bil danes tudi gost tudi v redni mesečni oddaji hrvaškega radia S predsednikom na kavi, v kateri je dejal, da "Gospa Kosorjeva ni podpisala nič takega", kar bi potrdilo, da bo Hrvaška nadaljevala pogajanja o meji na podlagi drugega Rehnovega predloga. Pojasnil je, da je Hrvaška umaknila sporne dokumente, ki v pogajanjih z EU prejudicirajo mejo s Slovenijo, ter da je na ta način odprla tudi možnost za razpravo o meji na pravni podlagi.
Dogodki pomembni za usodo Hrvaške
Mediji še poročajo, da Hrvaška vstopa v enega izmed najpomembnejših tednov v večletnem procesu hrvaških pogajanj za vstop v EU. V petek bodo tako Irci na referendumu glasovali o ratifikaciji Lizbonskega sporazuma, če ga ne bodo potrdili, pa Nemčija in Francija opozarjata, da tudi širitve EU ne bo. S tem pa tudi Hrvaška ne bo mogla vstopiti v EU. Poleg tega bo v petek Hrvaška odprla ali zaprla 11 pogajalskih poglavij.
Tretji pomemben dogodek pa je nadaljevanje pogovorov s Slovenijo glede arbitraže o meji. Če Slovenija ne bi želela deblokirati posameznih poglavij, potem bo proces približevanja Hrvaške EU spet zastal.
Rehnov predlog: Začetek ali konec?
V zadnjih dneh tako v Sloveniji kot na Hrvaškem potekajo burne razprave o dogovoru Borut Pahor-Jadranka Kosor, mnogi politki pa oba predsednika vlade obtožujejo izdaje nacionalnih interesov. Viri, ki jih navaja časopis, potrjujejo, da drugi Rehnov predlog, ki omogoča stik Slovenije z morjem, ni končni dogovor o arbitraži, ampak le začetna točka, ki bo omogočila nadaljnje pogovore.
Kaj je pridobila Slovenija?
- Hrvaška ni želela priznati, da dokumenti prejudicirajo mejo, pismo premierke Jadranke Kosor to priznava,
- Hrvaška ni želela sprejeti nobene druge rešitve spora kot pa Mednarodno sodišče v Haagu. Sedaj je sprejela drugi Rehnov predlog kot možnost za nadaljnje pogovore,
- Francoski predlog je predvideval, da je vprašanje meje bilateralno. S pismom Kosorjeve je Slovenija dobila jamstvo, da rešitev meje ni bilateralno vprašanje, ampak da je rešitev meje vprašanje EU,
- Slovenija ima za rezervo nekaj poglavij, če se Hrvaška ne bo držala dogovorov (Slovenski dokument, ki argumentira razliko med francoskim predlogom in zadnjim dogovorom, ki ga povzema Jutarnji.hr).
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.