V Dubrovnik je na mednarodno konferenco Croatia Summit 2012 danes prispel nekdanji srbski predsednik Boris Tadić, ki se zadnja leta konference ni udeleževal zaradi sodelovanja predstavnikov Kosova. Na konferenci sicer niti letos ni bilo uradnih predstavnikov Srbije zaradi udeležbe kosovskih voditeljev.
Tadić se je s kosovskim premierjem Hashimom Thacijem ob robu konference rokoval, ni pa se z njim srečal na pogovorih, kot so napovedovali hrvaški mediji. Thaci je sicer v petkovi razpravi ob odprtju Croatia Summita znova dejal, da je Kosovo pripravljeno graditi prijateljske odnose s Srbijo.
Hrvaška televizija HRT je prihod Tadića označila za nepričakovanega in dodala, da je to prvič, da se kak visoki srbski predstavnik udeležuje tovrstnega regionalnega srečanja na Hrvaškem.
Hrvaški premier Zoran Milanović je po koncu konference pojasnil, da je Tadića osebno povabil na konferenco kot nekdanjega srbskega predsednika in predsednika velike srbske stranke, ki je tehnično še vedno v vladi.
Tadić pa je novinarjem v Dubrovniku dejal, da "naključnemu rokovanju" ni treba pripisovati velikega pomena, in spomnil, da sta se s Thacijem večkrat srečala, medtem ko so potekala pogajanja o statusu Kosova.
Zagrebški Večernji list je medtem navajal, da naj bi Tadića ameriška diplomacija že v petek skušala prepričati, naj pride v Dubrovnik. Dvodnevne konference se je sicer udeležil tudi pomočnik ameriške državne sekretarke za evropska in evroazijska vprašanja Philip Gordon, ki bo v ponedeljek začel obisk v Beogradu.
V nastopu na konferenci je Gordon danes poudaril, da bo Srbija morala sprejeti realnost neodvisnega Kosova, čeprav ga ne bo priznala. "Ne mi niti EU ne pričakujemo, da bo v sedanji fazi Srbija priznala Kosovo. Morala pa se bo pomiriti z realnostjo demokratičnega, suverenega, neodvisnega in večetničnega Kosova znotraj sedanjih meja," je dejal.
Milanović zadovoljen s konferenco
Sicer je hrvaški premier Milanović izrazil zadovoljstvo glede dvodnevne mednarodne konference Croatia Summit 2012. Ob sklenitvi konference je poudaril, da ima Hrvaška pomembno vlogo v regiji, sicer pa nima "megalomanskim pretenzij", da bi bila tudi njena voditeljica.
Novinarje sta predvsem zanimala pojasnilo Milanovića glede današnjega nepričakovanega prihoda nekdanjega srbskega predsednika Tadića na konferenco in tudi ocena tega, da sta se po koncu konference Tadić in kosovski premier Thaci rokovala.
Hrvaški premier je ponovil, da je Tadića osebno povabil na konferenco kot nekdanjega srbskega predsednika in predsednika velike srbske stranke, ki je tehnično še vedno v vladi. "Rokovanje je dobra stvar, sicer je do njega prišlo z majhno zamudo. Upam, da bo predstavljalo standard v prihodnosti," je dejal Milanović.
Hrvaški mediji so ugibali o tem, da bo prišlo do srečanja Thacija in Tadića, sicer pa je kosovski premier zanikal to možnost, češ da je prepozno. Srbski uradni predstavniki se sicer izogibajo udeležbi na Croatia Summitu zaradi sodelovanja predstavnikov kosovske države.
Kaj pa odnosi Hrvaške in BiH?
Milanović je novinarjem tudi odgovoril, da njegova vlada še ni dosegla nobenega dogovora z BiH o napovedanem cestnem koridorju pri Neumu v BiH, ki naj bi prometno povezal skrajni jug Hrvaške z državno matico. Znova je zanikal možnost, da bi njegova vlada nadaljevala gradnjo mostu proti polotoku Pelješac.
Obenem je za sramoto označil dejstvo, da Hrvaška ni uredila vprašanje meje z BiH, čeprav sta državi podpisali sporazum o meji še sredi 90. let prejšnjega stoletja. Povedal je, da se Hrvaška ob tem ni obnašala resno do BiH, ker "zaradi dveh kamnov" ni ratificirala pogodbe.
Milanović je ob sklenitvi Croatia Summita še izrazil pričakovanje, da bodo razvijali regionalno sodelovanje na mednarodni konferenci v Dubrovniku tudi prihodnje leto, ko bo Hrvaška postala polnopravna članica Evropske unije in se bo pred njo odprl nov svet. Kot presežek letošnje konference pa je označil udeležbo predstavnikov držav Severne Afrike.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.