Islamska država je dosegla vrhunec velikosti in popularnosti leta 2015. Po tem letu je bilo življenje v kalifatu težje, zadnje leto celo peklensko. Iz Evrope je na območje kalifata odšlo na stotine ljudi, ki so se odzvali klicu voditelja samooklicane Islamske države Abuja Bakr al Bagdadija in so še naprej ujetniki zgrešene ideologije. V času, ko je država še napol delujoča entiteta, so si številni zgradili življenja na območjih pod njihovim nadzorom in dobili otroke. Danes je samooklicana država v razsulu, njeni prebivalci pa nezaželeni.
"Sprejmite jih, če ne bo zelo slabo"
Donald Trump je včeraj tvitnil, da naj Evropa sprejme več kot 800 borcev, ki so se borili v Sirji, saj je alternativa slaba – morali jih bodo izpustiti.
Evropa se že nekaj let sooča s paradoksom, za katerega nima prave rešitve – ali sprejeti ljudi, državljane, ki so zavrgli evropske vrednote in ideale, ter jim soditi kot članom terorističnih organizacij, ali pa jih pustiti ujete na Bližnjem vzhodu. Številni se želijo vrniti domov – tudi Shamime Begum, ki je pred štirimi leti zapustila Veliko Britanijo z namenom, da se v Siriji pridruži samooklicani Islamski državi, se želi vrniti domov. Razlog je strah za njenega novorojenega otroka, saj je dva že izgubila. Ker svoje odločitve izpred štirih let ne obžaluje, pa jo ob vrnitvi čakajo težave.

Kot opozarjajo mednarodne organizacije in varnostne službe, je slabo, če ljudi ne sprejmemo nazaj in jim sodimo za zločine, ki so jih podpirali ali storili. V nasprotnem primeru bodo namreč ostali zunaj dosega varnostnih služb držav in bi lahko postali aktivni člani terorističnih organizacij, ki jih, ironično, iste varnostne službe želijo uničiti. Do zdaj je bilo število povratnikov relativno majhno, a se njihovo število z vsakim dnem veča. V dogajanje pa stopili tudi številni otroci, ki so bili rojeni v kalifatu.
Pogost razlog za vrnitev v Evropo so prav otroci, saj so razmere na Bližnjem vzhodu za otroke, rojene v kalifatu, postale katastrofalne. Samo kurdske oblasti domnevajo, da imajo v oblasti več kot 1.300 otrok, rojenih v takih družinah. Washington post je omenil, da je večina v begunskih in zaporniških taboriščih, brez prave prihodnosti. Iskanje rešitev je do zdaj bolj potekalo na ravni lokalnih oblasti na stari celini.

Obstajajo številni primeri na sodiščih po Evropi, ko se stari starši borijo za skrbništvo teh otrok in bi jim radi pomagali na varno. Za Washington Post je spregovorila Fatiha, ki živi v Belgiji in je pred kratkim dobila primer na sodišču, ki veleva, da mora država šest vnukov predati njim v oskrbo. Fatiha je v hiši že pripravila številne sobe in je vse pripravljeno na njihov prihod, a pravzaprav nihče ne ve, kdaj in če se bodo lahko vrnili.
Njena hčerka je odšla v kalifat, kjer se je poročila, in zdaj jo čaka kazen, če se odloči vrniti v Evropo. Mož je umrl v bojih za samooklicano Islamsko državo, ona pa je zaprta pod kurdsko oblastjo. Belgijsko sodišče je presodilo, da mora Belgija otroke predati v oskrbo starim staršem, a tu se postavi tudi vprašanje otroških pravic, ki velevajo, da je ločitev od staršev podeljena le izjemoma. Fatihina hčerka Bouchra je za Washington post povedala, da so razmere v taborišču zelo slabe "in da otroci počasi dojemajo, da nekaj ni v redu". Če se sama ne odloči za vrnitev, bo otroke zelo težko spraviti v Belgijo.

Fatiha priznava, da so se težave z družino začele že leta 2009, ko se je ločila in so otroci iskali podporo drugje. Sami niso bili strogi sledilci islamske vere, prakticirali so "moderni islam". Z leti so se težave nakopičile in najstarejši sin se je pridružil skupini Sharia4Belgium (šeriatsko pravo za Belgijo), ki je bila povezana s terorističnimi napadi v Belgiji leta 2015 in 2016. Skupini sta se pridružila tudi hčerka in njen mož z družino. Tako sin kot hčerka sta nato odšla v Sirijo, kjer sta moža padla v bojih v manj kot letu dni in obe sta se brez težav vrnili leta 2014 v Belgijo. Leta 2015 sta naredili nepričakovano in se zopet vrnili v Sirijo. Zdaj po padcu kalifata sta ujetnici ideologije, ki jima je vzela prihodnost.

Fatiha je bila kot vsaka mama zelo zaskrbljena in še vedno želi pomagati tako hčerki in svakinji kot tudi otrokoma. Sodišča in nasprotniki vrnitve pravijo, da če je pod njeno vzgojo prišlo do radikalizacije dveh otrok, kako jih bo lahko uspešno vzgajala šest? Kot je pisal novinar Micheal Birnbaum, so Fatihi večkrat grozili in govorili, da je treba vseh šest otrok utopiti kot mačke, a sodišča in Evropa se morajo zdaj soočiti z novim vprašanjem: so otroci krivi za grehe, ki so jih storili njihovi starši?
KOMENTARJI (155)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.