Srbski parlament je danes potrdil statut Vojvodine, s katerim je ta srbska avtonomna pokrajina dobila široko avtonomijo, ki pa ne vključuje elementov državne suverenosti. Opozicija zakonu nasprotuje, saj meni, da bo vodil do nadaljnjega razpada države, poročajo tuji mediji. Kot navaja ameriška tiskovna agencija AP, je s tem Vojvodina dobila nazaj večino pristojnosti, ki jih ji je konec 80. let prejšnjega stoletja v nekdanji Jugoslaviji odvzel takratni, sedaj že pokojni, srbski predsednik Slobodan Milošević.
Kaj je avtonomna pokrajina?
Vladna koalicija je v razpravi poudarjala, da so pristojnosti pokrajine s tem uskladili z novo ustavo, pomeni pa tudi začetek decentralizacije in regionalizacije države. Ustava med drugim določa, da avtonomne pokrajine upravljajo s svojim premoženjem, imajo lastne prihodke in sprejemajo proračun.
V razpravi so predstavniki vladne večine s tem zavrnili trditve opozicije, da zakon in statut nista v skladu z ustavo in da vodita k oblikovanju države v državi, ki bo podlaga za odcepitev pokrajine in bo po lanski razglasitvi samostojnosti Kosova vodila do nadaljnjega razpada države.
Že napovedani protesti!
Po sprejemu zakona je danes podpredsednik Srbske radikalne stranke (SRS) Milorad Mirčić za 11. december že napovedal protestno zborovanje v Novem Sadu. Demokratska stranka Srbije (DSS) pa je ponovila stališče, da gre za vzpostavitev osnove za nadaljnjo dezintegracijo države.
'Država v državi'
Vojvodinski parlament je statut sprejel 14. oktobra lani, postopek v srbskem parlamentu pa se je začel v začetku letošnjega novembra. Srbski poslanci so nato z obravnavo zakona in statuta, h katerima je bilo predloženih 212 dopolnil, začeli 24. novembra, po petdnevni razpravi pa so ga danes sprejeli.
V statutu so bili najbolj sporni členi tisti, ki so Novi Sad določali kot glavno mesto Vojvodine in ki določajo možnost, da Vojvodina odpira predstavništva v Bruslju, sklepa medregionalne sporazume ter ustanovi svojo Akademijo znanosti in umetnosti ter razvojno banko, ki po oceni opozicije omogoča oblikovanje "države v državi".
Kakšna je končna odločitev?
Postopek v srbskem parlamentu se je začel po tem, ko je vojvodinski parlament že sprejel dopolnila socialistične stranke (SPS). Namesto definicije Vojvodine kot dela srednje Evrope je tako v skladu s sprejetim amandmajem SPS zapisano, da je Vojvodina avtonomna pokrajina državljanov in državljank, ki živijo v njej, in da je neločljiv del Republike Srbije. Z dopolnili je tudi določeno, da lahko Vojvodina ustanavlja svoja predstavništva v evropskih regijah in v Bruslju ob soglasju srbske vlade, Novi Sad pa ni več opredeljen kot glavno mesto, ampak kot glavno upravno središče pokrajine.
Zapisano je, da Vojvodina v okviru zunanje politike Srbije ob spoštovanju teritorialne enotnosti in pravne ureditve Srbije sodeluje z ustreznimi teritorialnimi enotami drugih držav. V okviru svojih pristojnosti sklepa medregionalne sporazume in je lahko članica evropskih in svetovnih združenj regij, lahko pa tudi ustanavlja predstavništva v evropskih regijah oziroma v Bruslju.
Z zakonom so na Vojvodino prenesene pristojnosti na okoli 20 področjih – prostorskega planiranja, regionalnega razvoja, izgradnje objektov, kmetijstva, vodnega gospodarstva, gozdarstva, lova in ribolova, turizma, zaščite okolja, industrije, prometa, izobraževanja, športa, kulture in zdravstva. Določeno je tudi, da se ozemlje Vojvodine ne more spreminjati brez soglasja njenih državljanov, izraženega na referendumu. Odločitev na referendumu pa je sprejeta, če je za njo glasovala večina.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.