Svetovna banka je še pred začetkom tokratnega sestanka finančnih ministrov in guvernerjev centralnih bank skupine G20 opozorila, da so se cene hrane od oktobra lani do januarja letos povišale za 15 odstotkov.
"Približujemo se prelomnici," je v konferenčnem klicu finančne ministre G20 posvaril Zoellick. Po njegovem prepričanju bodo naraščajoče cene sicer pripeljale do večjih zalog hrane, vendar lahko to v prihodnosti povzroči tudi ogromno pretresov, padcev vlad in nemirov v družbah.
Prav naraščajoče cene hrane, goriv in drugih osnovnih življenjskih stroškov so eden ključnih dejavnikov, ki so sprožili nemire v državah Bližnjega vzhoda in severne Afrike ter pripeljali do odstopov avtokratskih voditeljev v Egiptu in Tuniziji.
"Več pozornosti bomo morali posvetiti zadnjim gibanjem cen hrane in učinkom, ki jih ta povišanja lahko imajo na socialno nestabilnost," je opozoril predsednik Svetovne banke. Mednarodno skupnost je pozval k pripravljenosti pomagati državam, kot je Tunizija, ki se je v času politične tranzicije znašla tudi v ekonomskem šoku.
Po oceni Zoellicka so ministri G20 pokazali posluh vsaj za nekatere predloge Svetovne banke.
"Pred nami je seznam zelo izvedljivih ukrepov. Najboljši način, da dokažemo, da srečanje G20 ni le pogovorna delavnica, je, da se lotimo ukrepov. In ukrepi za pomoč najbolj ranljivim so najboljši način, da to dokažemo," je povzel Zoellick.
Opozoril je še, da so razmere danes veliko bolj zaskrbljujoče kot pred leti. Razlog za to je povečano povpraševanje na hitro rastočih trgih, na katero se kmetje ne morejo učinkovito odzvati zaradi poslabšanih vremenskih pogojev.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.