Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je prekinitev ognja, ki so jo dosegli sirska vlada in tamkajšnji uporniki, označil za zgodovinsko priložnost za končanje skoraj šest let trajajočega sirskega konflikta. Prekinitev naj bi začela veljati ob polnoči po lokalnem času, veljala pa naj bi na območju celotne države.
"Ta priložnost ne sme biti izgubljena. To je zgodovinska priložnost," je na tiskovni konferenci s kosovskim premierjem Hashimom Thacijem dejal Erdogan. "To je okno priložnosti, ki je odprto in ne sme biti zapravljeno," je še povedal v prvem javnem odzivu na prekinitev ognja, ki jo je pred tem napovedal ruski predsednik Vladimir Putin.
Erdogan je potrdil, da "teroristične skupine" niso vključene v dogovor. Dodal je, da bo Turčija nadaljevala vojaško akcijo proti skrajni skupini Islamska država (IS) in kurdskim milicam na severu Sirije. "Boj proti terorističnim skupinam, vključno z IS, se bo odločno nadaljeval, dokler ne bo zagotovljena varnost naših državljanov," je poudaril.
Po njegovih besedah so države, ki imajo določen vpliv na skupine v Siriji, pokazale "potrebno občutljivost" za uresničitev prekinitve, ki bo veljala za celotno Sirijo.
Turški predsednik je potrdil tudi, da so dogovor o prekinitvi ognja dosegli po pogovorih med opozicijo in predstavniki Rusije, ki so potekali v Ankari. Zavrnil pa je očitke, da želijo z mirovnimi pogajanji v kazahstanski prestolnici Astana tekmovati z mirovnim procesom, ki ga v Ženevi vodijo Združeni narodi. Izpostavil je, da so namenjeni dopolnitvi in podpori pogajanjem v Švici.
Putin je pred tem na srečanju z ruskim zunanjim in obrambnim ministrom sporočil, da so sirska vlada in oborožena opozicija podpisali tri dokumente - dogovor o prekinitvi ognja na celotnem ozemlju Sirije, dogovor o ukrepih za nadzor prekinitve ognja ter izjavo o pripravljenosti za začetek mirovnih pogajanj.
Gre za prvo vsedržavno prekinitev ognja od septembra, ko je med 12. in 19. septembrom veljala prekinitev ognja, dokler ni zaradi več kršitev dogovor propadel. Pred tem je bila prekinitev ognja vzpostavljena še februarja. Pri obeh dogovorih sta sodelovali Rusija in ZDA.
Današnji dogovor pa je prvi, v katerem je sodelovala tudi Turčija, sicer podpornica sirske opozicije. Ankara bo skupaj z Moskvo izvajanje dogovora tudi nadzirala.
Od začetka spopadov v Siriji marca 2011 je v tej državi življenje izgubilo že več kot 310.000 ljudi.
Washington napoved premirja previdno pozdravil
Washington je napoved prekinitve ognja v Siriji previdno pozdravil in jo označil za "pozitiven razvoj". Izrazili so tudi željo, da jo bodo "spoštovale vse strani" v konfliktu.
"Informacije, povezane s prekinitvijo ognja v državljanski vojni v Siriji, predstavljajo pozitiven razvoj (...). Vsi napori za konec nasilja, zaščito življenj in ustvaritev pogojev za obnovitev konstruktivnih političnih pogajanj so dobrodošli," je povedal tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Mark Toner.
Toner je ob tem ponovil stališče ameriškega državnega sekretarja Johna Kerryja in odhajajočega predsednika Baracka Obame, da "ni vojaške rešitve za krizo, ki traja že skoraj šest let". "Vključujoč proces med režimom med opozicijo, ki ga bodo vodili Sirci, je ključen za vzpostavitev trajne rešitve konflikta," je še dejal.
Tiskovni predstavnik ameriške diplomacije je ob tem izrazil tudi "popolno podporo" obnovitvi pogajanj med sprtimi stranmi pod vodstvom Združenih narodov v Ženevi.
Ruski predsednik Vladimir Putin je pred tem sporočil, da sta sirska vlada in oborožena opozicija podpisali tri dokumente - dogovor o prekinitvi ognja na celotnem ozemlju Sirije, dogovor o ukrepih za nadzor prekinitve ognja ter izjavo o pripravljenosti za začetek mirovnih pogajanj. Prekinitev so potrdili tudi sirska vojska in predstavniki opozicije.
Gre za prvo vsedržavno prekinitev ognja od septembra, ko je med 12. in 19. septembrom veljala prekinitev ognja, dokler ni zaradi več kršitev dogovor propadel. Pred tem je bila prekinitev ognja vzpostavljena še februarja. Pri obeh dogovorih sta sodelovali Rusija in ZDA.
Na State Departmentu so ob tem poudarili, da ZDA niso sodelovale v tokratnih pogovorih. Pri sklepanju sporazuma, ki naj bi začel veljati ob polnoči po lokalnem času, sta tokrat posredovali Turčija in Rusija.
Od začetka spopadov v Siriji marca 2011 je v tej državi življenje izgubilo že več kot 310.000 ljudi.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.