Vojaške sile predsednika Asada so konec tedna zaostrile boj proti nasprotnikom njegove vladavine in zavzele eno od žarišč protestov Džisr al Šugur v bližini meje s Turčijo. ''Vojska je vstopila v Džisr al Šugur in tamkajšnjo bolnišnico očistila oboroženih skupin. Dva pripadnika oboroženih organizacij sta bila pri tem ubita, veliko jih je bilo prijetih, njihovo orožje pa je bilo zaseženo,'' je po poročanju Al Jazeere včeraj poročala sirska državna televizija.
A iz Džisr al Šugura bežeči Sirijci poudarjajo, da je v tako represivni in policijski državi, kot je Sirija, povsem nemogoče, da bi se kjer koli brez vednosti in privolitve oblasti zbrala večja količina orožja. Begunci poročajo o umorih civilistov, pobojih živine in požiganju posevkov. Vse več Sirijcev si zatočišče išče v Turčiji, ki poudarja, da je pripravljena na sprejem beguncev, poroča avstrijski ORF.
V včeraj objavljenem sporočilu je najpomembnejša opozicijska skupina Lokalni koordinacijski odbori predsednika Bašarja al Asada pozvala k odstopu. Opozicija zahteva prenos oblasti na vojsko in spremembo države v delujočo demokracijo. Novo ustavo naj bi Sirija po predlogu opozicije izdelala mednarodno nadzorovana nadzorovana konferenca, poroča ORF. Preprečiti je treba, da se Sirija pogrezne v kaos, dodaja opozicija. Od začetka protestov je bilo aretiranih že 10.000 ljudi.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.