Spodnji dom britanskega parlamenta je ponoči z 285 glasovi proti 272 zavrnil osnutek nezavezujoče resolucije o vojaški akciji proti Siriji zaradi domnevne uporabe kemičnega orožja 21. avgusta v predmestju Damaska. ZDA bodo tako, če se odločijo za napad, morale to storiti brez britanske pomoči.
Omenjena resolucija niti ne bi bila zadnja beseda parlamenta o vojaški akciji, saj je govorila o tem, da se bodo poslanci o tem znova odločali po poročilu inšpektorjev ZN, ki v Siriji preiskujejo domnevne napade.
"Jasno je, da britansko ljudstvo ne želi vojaške akcije in vlada bo ukrepala ustrezno temu," je povedal premier David Cameron. Izrazil je razočaranje, a napovedal, da bo spoštoval odločitev. "Moramo poslušati, kar reče parlament. To je demokracija," je poudaril. Ob tem pa je napovedal, da si bo na mednarodni ravni še naprej prizadeval za izvajanje pritiska na režim v Damasku in za "oster odgovor" na napad s kemičnim orožjem.
Cameron je poslance prepričeval, da je bil z uporabo kemičnega orožja storjen vojni zločin in Velika Britanija tokrat ne bi smela stati ob strani. Vendar zaman in ZDA v svoji želji po kaznovanju režima sirskega predsednika Bašarja al Asada, ki ga krivijo za uporabo kemičnega orožja, ostajajo same.
Tudi v ZDA je vse več opozoril pred ukrepanjem in več demokratskih ter republikanskih kongresnikov je predsednika Baracka Obamo znova zaprosilo, naj pojasni, kaj bo vojaška akcija prinesla in kakšna bo pravna utemeljitev zanjo.
ZDA bodo iskale mednarodno koalicijo
Ameriški obrambni minister Chuch Hagel je že napovedal, da bodo ZDA nadaljevale z iskanjem mednarodne koalicije za skupno akcijo v nemirni državi. ''To je cilj predsednika Obame in naše vlade … kakršno koli odločitev bomo že sprejeli, naj bo ta rezultat mednarodnega sodelovanja,'' je dejal Hegel in dodal, da se bodo ZDA tudi vnaprej posvetovale z Otokom.
Na drugi strani pa je tiskovna predstavnica State Departmenta Marie Harf že v sredo zatrdila, da ZDA pomoči ne potrebujejo in da lahko posredujejo tudi same. "Našega odgovora ne more zadrževati nenehna trma Rusije v ZN. Položaj je tako resen, da zahteva odgovor," je dejala.
Odločitev Velike Britanije ne vpliva na voljo Francije
Francoski predsednik Francois Hollande je dejal, da britanska odločitev na francosko voljo, da kaznujejo Asadov režim zaradi uporabe kemičnega orožja, ne bo vplivala. ''Vsaka država je suverena pri odločitvi, ali sodelovati ali ne v vojaškem posredovanju. To velja tako za Britanijo kot za Francijo,'' je bil jasen Hollande.
Hollande je za časnik Le Monde povedal, da podpira oster odgovor na (kemični) napad, ki je povzročil ''nepopravljivo'' škodo sirskim ljudem. Dodal je, da so tesno sodelovali s francoskimi zaveznicami.
EU odločitev 'jemlje na znanje'
V EU so se na britansko odločitev odzvali z besedami, da jo "jemljejo na znanje" in da "notranjih razprav v članici Unije ne komentirajo". Tudi sicer EU ostaja zadržana v odzivih na vprašanja, povezana z možnostjo vojaškega posredovanja Zahoda v Siriji.
Inšpektorji so zaključili delo
Inšpektorji ZN, ki preiskujejo domnevni napad s kemičnim orožjem v Siriji, so danes zaključili svoje delo. Na zadnji dan preiskave so se odpravili v vojaško bolnišnico v okrožju Mazeh v Damasku, kjer naj bi se zdravile žrtve napada. Po navedbah neke priče so se po kakih dveh urah vrnili v hotel, potem ko so zavrnili možnost, da bi jih pri delu v bolnišnici snemale televizijske ekipe.
Po poročanju BBC je vodstveni del ekipe inšpektorjev že prečkal sirsko-libanonsko mejo, v Siriji pa ostaja še tehnični del ekipe, ki bo odpotoval v soboto zgodaj zjutraj. Inšpektorji naj bi poročali neposredno Ban Ki Munu. Vzorce, ki so jih vzeli na prizorišču napada in drugod, bodo poslali v laboratorije na natančnejšo analizo, ki bi lahko trajala več tednov.
Sirski režim je medtem sporočil, da bo zavrnil kakršne koli delne zaključke ekipe ZN o domnevnem napadu, dokler ne bo opravljena popolna analiza. Sirski zunanji minister Valid Mualem je sporočil, da mora misija zaključiti svoje delo in tudi predložiti rezultate analize vzorcev, ki so jih vzeli na terenu.
Kot je znano, strokovnjaki ZN preiskujejo domnevni napad s kemičnim orožjem, ki naj bi se zgodil 21. avgusta na obrobju Damaska. V napadu naj bi bilo po navedbah sirske opozicije ubitih več sto ljudi. Opozicija in režim predsednika Bašarja al Asada za napad obtožujeta drug drugega. Zahodne države so krivdo za napad pripisale sirskemu režimu in grozijo z vojaškim posredovanjem.
Širše podpore vojaškemu posredovanju brez mandata VS ZN med državami sicer ni, čeprav se strinjajo, da se je na uporabo kemičnega orožja treba odzvati. Tudi države, ki so bile npr. pri posredovanju v Libiji v prvih bojnih vrstah, kot sta Kanada in Italija, čakajo na odločitev VS ZN.
Podobno zadržani sta tudi Francija in Nemčija. Nemška kanclerka Angela Merkel in ruski predsednik Vladimir Putin sta v četrtek po telefonu razpravljala o vprašanju Sirije. Strinjala sta se, da je konflikt mogoče rešiti le po politični poti.
'Napad je zločin proti človeštvu, al Asad pa morilec'
Zunanji minister ZDA John Kerry je danes predstavil težko pričakovano obveščevalno poročilo o napadih s kemičnim orožjem pri Damasku 21. avgusta. "Dokazi ne morejo biti bolj jasni," je dejal in nato našteval vse, kar so zbrali ameriški obveščevalci. Potrdil je telefonski klic med sirskimi vojaškimi uradniki, ki so ga kmalu po napadu s kemičnim orožjem na civiliste prestregli ameriški obveščevalci. V bližini kraja dogodka so bili pripadniki režima, ki so nosili plinske maske, je dodal.
Po njegovih besedah je v napadu umrlo 1429 civilistov, med njimi 426 otrok. Kerry je napad označil za zločin proti človeštvu, al Asada pa za morilca. Njegovemu režimu ne moremo dovoliti, da se izmuzne brez kazni, je poudaril.
Po Kerryjevih besedah preiskovalci ZN ne morejo povedati ničesar o 21. avgustu, česar ZDA še ne vedo. "Njihov mandat jim nalaga, da poročajo le o tem, ali je prišlo do kemičnega napada, ne pa o tem, kdo je kriv," je dejal. ZDA v svoji težnji po vojaškem posredovanju niso same, a se bodo odločile ob svojem času in na podlagi lastnih vrednot. Kar koli bodo storile v Siriji, pa ne bo podobno intervenciji v Iraku, Afganistanu ali Libiji, je še dodal. Vojakov v Sirijo ne bodo pošiljali, spopad pa ne bo brez konca.
Ameriška vlada je obenem izdala oceno, ki prav tako obtožuje al Asadov režim. Ocena temelji na pričanjih zdravstvenih delavcev, pripadnikov nevladnih organizacij in drugih prič, navedbah na družabnih omrežjih in besedah novinarjev ter na "signalnih in geoprostorskih" obveščevalnih podatkih.
Grozljiv napad na šolskem igrišču. BBC: Žrtve so kot živi mrtveci
Medtem ko ZDA iščejo mednarodno koalicijo, pa britanski BBC poroča o novem grozljivem dogodku, ko so v Siriji na šolsko igrišče v Alepu odvrgli zažigalno bombo. Najmanj deset najstnikov je umrlo, več kot 50 pa jih je utrpelo hude opekline po vsem telesu.
Medicinsko osebje domneva, da je bil v bombi, ki jo je med šolarje odvrglo bojno letalo, napalm ali fosfor. Ko je bomba padla na tla, sta območje napolnila ogenj in dim.
BBC-jeve ekipe so objavile grozljive videoposnetke s kraja dogodka, žrtve napada, ki jih je moč videti na njih, pa so opisale kot "žive mrtvece". Večina žrtev ima sicer opekline po več kot 50 odstotkih telesa.
Tudi Reuters je sporočil, da se je na družbenih omrežjih znašlo več amaterskih posnetkov s kraja napada. Na enem od njih mladenič sedi na tleh, njegovo telo prekrivajo opekline. Okoli njega je medicinsko osebje, on pa samo joče. Na drugem videoposnetku zdravniki pomagajo mladeniču, ki leži na postelji, slišati pa je nekoga, kako reče, da so to posledice napada s fosforjem. Boga poziva, naj se maščuje al Asadu, ker pobija nedolžne ljudi. Na tretjem videoposnetku moški nese žensko po stopnicah navzgor in jo sprašuje, ali se spomni, kako ji je ime. Omenjenih videoposnetkov zaradi njihove eksplicitne vsebine nismo objavili, a sliko si lahko ustvarite s pomočjo priložene fotografije.
KOMENTARJI (838)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.