Po podatkih nevladne organizacije Novinarji brez meja je bilo v sirski vojni ubitih več kot 100 novinarjev in medijskih aktivistov. Sirija je tako trenutno najnevarnejša država za novinarje na svetu.
Od začetka upora proti režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada od marca leta 2011 je bilo ubitih 25 novinarjev in več kot 70 novinarskih aktivistov, ki se ne borijo v spopadih, temveč na spletu objavljajo poročila, fotografije in videoposnetke demonstracij, napadov in spopadov.
Trenutno pa poleg tega različne strani in skupine konflikta zadržujejo 14 tujih in 60 sirskih medijskih delavcev. Pri tem pa so skrb vzbujajoče aretacije in samovoljne obsodbe tako imenovanih šeriatskih sodišč na območjih pod nadzorom upornikov. V Alepu naj bi eno od teh sodišč dalo aretirati fotografa, ki je javno pozval k oblikovanju demokratične države v Siriji.
A tudi sile režima ostro ravnajo z medijskimi delavci, saj jim na podlagi leta 2012 sprejetega protiterorističnega zakona grozijo zaporne kazni in prisilno delo, še opozarjajo Novinarji brez meja.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.