Izvršni direktor podjetja Volkswagen Herbert Diess je v torek na dogodku podjetja uporabil slogan "Ebit macht frei", ki pa seveda vsem v spomin prikliče nacistični slogan "Arbeit macht frei" oziroma "delo osvobaja", napisan tudi nad vrati koncentracijskega taborišča Auschwitz. Ebit je sicer pogosto uporabljena kratica za Earnings Before Interest and Tax oziroma dobiček iz poslovanja.
Diess se je v izjavi opravičil za svojo "brez dvoma nesrečno izbiro besed", poroča BBC, in dodal, da se je to preprosto nanašalo na svobodo, ki si jo lahko privošči VW v časih dobrega finančnega zdravja. "Nikoli ni bil moj namen, da se to izjavo postavi v napačen kontekst. Takrat sploh nisem pomislil, da bi se lahko to narobe razumelo," je dejal Diess.
V opravičilu se ni skril pred odgovornostjo, ki jo podjetje nosi v povezavi s tretjim rajhom. Volkswagen je bil ustanovljen leta 1937 kot del Hitlerjeve vizije, da mora vsaka nemška družina dobiti avto. Med drugo svetovno vojno je podjetje izdelovalo vozila za nemško vojsko, v tovarnah pa so izrabljali več kot 15.000 delavcev iz bližnjih delovnih taborišč.
Frazo delo osvobaja je sicer skoval jezikoslovec in etnolog Lorenz Diefenbach v 19. stoletju, za svojo pa so jo vzeli nacisti za promocijo svoje ideologije.
Deiss se je opravičil nedolgo zatem, ko je podjetje Volkswagen sporočilo, da bo delo izgubilo 7000 ljudi, saj bodo svoj fokus preusmerili v izdelavo električnih avtomobilov, za to pa potrebujejo manj delavcev.
Kljub škandalu z izpusti dizelskih vozil je podjetje Volkswagen v letu 2018 zabeležilo 12 milijard evrov letnega dobička.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.