Rusija bo v mesecu dni umaknila svoje enote iz notranjosti Gruzije, je po skoraj triurnih pogovorih z ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedjevom v razkošni rezidenci na obrobju Moskve povedal njegov francoski kolega in trenutno predsedujoči EU Nicolas Sarkozy. "V enem tednu bodo odstranjene kontrolne točke (v okolici pristanišča Poti). V enem mesecu bodo ruske sile zapustile gruzijsko ozemlje, seveda z izjemo Južne Osetije in Abhazije,“ je dejal. Moskva je kot pogoj za umik zahtevala prisotnost mednarodnih sil v t. i. tamponskem območju okoli Južne Osetije, kamor naj bi Unija poslala 200 opazovalcev, ter zagotovilo, da Gruzija ne bo več uporabila sile.
Po besedah Sarkozyja ni več razlogov, da oktobra ne bi nadaljevali pogovorov med Unijo in Rusijo. Obe strani se sicer še zdaleč nista strinjali glede vseh vprašanj. Tako rusko stališče ostaja nespremenjeno - priznanje Abhazije in Južne Osetije je nepreklicno dejstvo. Moskva bo z njima že jutri navezala diplomatske stike. Sicer pa od ruskega plina in nafte odvisna Evropska unija na Moskvo le težko izvaja pritisk, še posebej sedaj, ko se približuje kurilna sezona, opozarjajo analitiki. Iz Rusije namreč priteče tretjina vse nafte, ki jo povezava uvozi, in kar 40 odstotkov zemeljskega plina.
Na pogovorih v Moskvi sta sodelovala tudi predsednik evropske komisije Jose Manuel Barroso in skupni zunanjepolitični predstavnik Javier Solana.
Zaradi ruskega posredovanja v Gruziji odpovedal sporazum
Ameriški predsednik George Bush je odpovedal sporazum z Rusijo o sodelovanju na področju civilne jedrske energije. V skladu s sporazumom bi lahko ameriška in ruska podjetja ustanavljala skupna podjetja na področju jedrske energije, državi pa bi lahko lahko izmenjevali jedrsko tehnologijo.
Gruzija obtožuje Rusijo
Gruzija je pred Meddržavnim sodiščem (ICJ) v Haagu Rusijo obtožila dolgotrajnega in nepretrganega "etničnega čiščenja" na gruzijskem ozemlju ter sodišče pozvala, naj izda odredbo o uvedbi začasnih varnostnih ukrepov, ki bodo zagotovili takojšnje končanje domnevnih zlorab nad Gruzijci. Rusija je vse očitke odločno zanikala.
Odvetnik James Crawford, ki zastopa Gruzijo, je Rusijo med drugim obtožil, da je s pomočjo separatističnih skupin iz Južne Osetije in Abhazije nasilno preganjala etnično gruzijsko prebivalstvo. "Etnični Gruzijci so bili napadeni in nasilno pregnani iz teh regij... in za več kot desetletje jim je bila odvzeta pravica do vrnitve... Prihajalo je do požiganja hiš, umorov civilistov, plenjenja lastnine," je poudarjal in dodal, da je bilo od začetka ruske invazije v Gruziji pred mesecem dni notranje razseljenih več kot 150.000 Gruzijcev. Drugi zastopnik gruzijske strani, Pajam Ahavan, pa je zatrdil, da se etnično čiščenje nad Gruzijci kljub premirju, sprejetem slab teden po začetku ruskega vojaškega posredovanja v Gruziji, še vedno nadaljuje.
Po zastopnikih gruzijske vlade so pred sodiščem nastopili še zastopniki Kremlja, ki so branili ravnanje Rusije in trdili, da ji zaradi gruzijskega napada na Južno Osetijo in Abhazijo enostavno ni preostalo drugega, kot da pošlje v gruzijsko regijo svoje vojake. "Moja država ni imela druge možnosti, kot da se vplete," je pred sodniki zatrdil Roman Kolodkin in dodal: "Želim poudariti, da ni bila Rusija tista, ki je sprožila oborožene aktivnosti."
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.