Predstavniki ameriške administracije so ruske sankcije proti Zahodu označili za politično motivirane in zanemarljive. Po prepričanju Washingtona gre dejansko za sankcije proti Rusom samim, saj bodo posledice sankcij veliko hujše zanje kot pa za Zahod. Ruske sankcije so za ameriške potrošnike celo dobra novica, saj bodo znižale cene tamkajšnje perutnine, ki predstavlja velik del ameriškega prehrambenega izvoza v Rusijo.
Tudi nemški kmetijski minister Christian Schmidt miri, da posledice ne bodo tako hude, kot se skuša prikazati v javnosti. Kot trdi, je ruski trg že tako tvegan in se je nemški izvoz na ta trg že zdaj drastično zmanjševal. Tudi slovensko zunanje ministrstvo se je že odzvalo na embargo in izrazilo obžalovanje, a podatke, kaj bi to pomenilo za slovenska podjetja, še zbirajo. So pa toliko bolj zaskrbljeni na gospodarski zbornici. Opozarjajo, da jim bo embargo povzročil poslovno škodo, bojijo pa se tudi viškov izdelkov na evropskem trgu, s čimer bi se znižale cene živilskih proizvodov.
Prav tega pa se veselijo v Grčiji, poroča Euronews. "Ljudje bodo jedli hrano s popustom. Samo pridelovalci bodo manj zaslužili, to je edini problem. Njih bo embargo prizadel, ljudje v mestih pa bodo jedli poceni sadje in zelenjavo," pravi trgovec s sadjem Spilios Nassopoulos. In medtem ko se večji del Evrope le sprašuje in špekulira, kaj bo prinesel embargo, se njegove prve posledice že poznajo na finsko-ruski meji. Tako tam nastajajo dolge kolone tovornjakov s hrano, ki jih ne spustijo v Rusijo.
Sicer pa vsi poudarjajo, da bo imel embargo hujše posledice za ruske državljane kot pa za evropska oziroma zahodna podjetja. Kar 43 odstotkov hrane, ki jo Rusi pojedo, je uvožene. Polovico sirov v Rusijo pride iz tujine, prav tako skoraj dve tretjini zelenjave ter približno četrtina govedine in svinjine. A potrošniki niso zaskrbljeni, v embargu vidijo celo priložnost. "Mislim, da je to prava odločitev. To je priložnost za naše pridelovalce hrane, da povečajo svoj delež v ruskih trgovinah. Tako bomo tudi začeli kupovati več domače hrane," pravi nakupovalka iz Moskve.
Ukrajina napovedala ukrepe proti Rusiji
Sicer pa je danes ukrajinski premier Arsenij Jacenjuk obelodanil seznam sankcij, ki so uperjene proti nizu podjetij in posameznikov, predvsem iz Rusije. Sankcije ciljajo tiste, ki naj bi podprli rusko priključitev Krima in financirali proruske separatiste na vzhodu Ukrajine. Parlament v Kijevu bo o sankcijah odločal v torek. Seznam vključuje 65 večinoma ruskih podjetij in 172 "državljanov Rusije in drugih držav", je povedal.
Predlog zakona predvideva niz povračilnih ukrepov, kot so prepoved vstopa v Ukrajino ali zamrznitev premoženja, pa tudi prepoved izvršitve nekaterih finančnih operacij. Po besedah Jacenjuka ukrepi zadevajo tudi prepoved tranzita naravnih virov. Skoraj polovica ruskega zemeljskega plina, ki ga potroši Evropa, gre preko ukrajinskega ozemlja.
Jacenjuk je sicer povedal, da bi lahko Ukrajina, v primeru najslabšega scenarija, zabeležila izgube v višini sedem milijard dolarjev, ne le zaradi sankcij, temveč tudi zaradi agresivne politike Kremlja.
KOMENTARJI (378)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.