Sirski predsednik Bašar al Asad je odločil, da bo 26. februarja potekal referendum o novi sirski ustavi. Asad je sicer sprva napovedal, da bo referendum o ustavi potekal marca, a si je očitno premislil. Referendumu naj bi sledile tudi splošne volitve.
Ustava med drugim predvideva večstrankarski politični sistem in demokratično izvoljeno oblast. Torej bi v Siriji odpravili monopolni položaj sedanje vladajoče stranke Baas. Predlog nove ustave predvideva tudi omejitev predsedniškega mandata na dva zaporedna sedemletna mandata. Vendar še ni jasno, ali bi reforma veljala že za sedanjega predsednika, ki se mu drugi mandat izteče leta 2014.
Ni pa še znano, kako bo referendum sploh potekal, saj v več sirskih provincah divja nasilje. Današnji dan se je, denimo, začel z eksplozijo na naftovodu, ki je povezan z rafinerijo v Homsu. Naftovod je blizu območja, ki ga napadajo vladne sile, pravijo prebivalci. Oblasti so za eksplozijo obtožile teroristične skupine, medtem ko opozicijski aktivisti pravijo, da je bila vojska tista, ki je med obstreljevanjem Homsa zadela naftovod.
Rusijo bodo skušali prepričati, da si glede Sirije premisli
Medtem je mednarodna skupnost glede Sirije še vedno razdvojena. Po neuspehu v Varnostnem svetu Združenih narodov je francoski zunanji minister Alain Juppe dejal, da se začenja nov krog pogajanj, v katerih bi skušali na svojo stran pridobiti Rusijo. Kot je znano, je 4. februarja sprejetje resolucije o Siriji propadlo zaradi veta Rusije in Kitajske.
Bo pa ta teden o resoluciji o Siriji glasovala še Generalna skupščina ZN. Resolucija GS ZN sicer lahko vsebuje obsodbo, ni pa zavezujoča in ima zgolj značaj poziva.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.