Rusija je, točno na 17. obletnico najhujšega terorističnega napada v ZDA, pričela z največjim vojaškim dogodkom v skoraj štirih desetletjih, imenovanim Vostok 2018, poroča NBC. Po navedbah ruskih oblasti sodeluje skoraj 300.000 vojakov, več kot 1000 letal, helikopterjev in dronov ter skoraj 36.000 tankov, oklepnikov in ostalih vojaških vozil, ob tem pa še 80 ladij in drugih plovil.
Danes sta se v mestu Vladivostok na skrajnem vzhodu Rusije srečala ruski predsednik Vladimir Putin in kitajski voditelj Ši Džinping. Do srečanja in vaj prihaja ravno v času, ko ZDA krepijo svoje sankcije zoper Rusijo in zaostrujejo trgovinsko vojno zoper Kitajsko, piše CNN.

Vaja za obrambo Rusije v tej 'agresivni situaciji'
Ruski obrambni minister Sergej Šojgu je dejal, da so vojaške vaje, ki bodo trajale do 17. septembra, največje po letu 1981. Tistega leta je za ameriškega predsednika prisegel Ronald Reagan, čigar glavni zunanjepolitični poudarek je bila hladna vojna s Sovjetsko zvezo.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov pa pravi, da želi Rusija z vajo izboljšati svoje obrambne sposobnosti v "trenutni mednarodni situaciji, ki je pogosto agresivna in neprijateljska".
Ni skrivnost namreč, da Rusijo skrbi krepitev Natovega zavezništva na zahodu. Nato pravi, da bi svoje vrste na vzhodu Evrope okrepil, da bi preprečil potencialne ruske vojaške akcije po tem, ko je Moskva leta 2014 podprla prorusko vstajo v Ukrajini in si priključila polotok Krim.

Iz Nata še pravijo, da vaje ustrezajo "vzorcu, ki ga spremljamo že dlje časa - bolj oblastna Rusija, ki občutno povišuje svoje obrambne izdatke in vojaško držo."
Ruske vaje kmalu po Natovih, ki so potekale v njihovi bližini
Urjenje se odvija kmalu po koncu vsakoletnih Natovih vojaških vaj pod vodstvom ZDA v neposredni ruski bližini – na Baltiku in na Poljskem – kjer je sodelovalo 18.000 vojakov iz 19 članic Nata. Rusi sicer trdijo, da so Nato o vajah obvestili že pred meseci.
Poveljstvo kopenske vojske ZDA v Evropi je takrat zagotovilo, da so bile vaje "prikaz zavezanosti in solidarnosti zavezništva" in niso bile namenjene provociranju Rusije.
Watling: Želijo pokazati, da so sposobni organizirati večje vaje kot Nato
Jack Watling, raziskovalec za kopensko vojskovanje v obrambni raziskovalno-svetovalni skupini na Kraljevem inštitutu združenih zvrsti v Londonu, je ruske vaje opisal kot "neke vrste navidezni napad".
"Gre za poskus pokazati, da so sposobni organizirati vajo večjega obsega kot Nato," dodaja.
Watling še pravi, da želijo v Kremlju z obsegom vaj domačemu ljudstvu upravičiti velike obrambne izdatke v obdobju Putinove vladavine, ki s svojo politiko Rusom obljublja vrnitev na pota stare slave: "Želijo pokazati, da lahko izvedejo vaje, primerljive s tistimi, ki jih je na svojem vrhuncu prirejala Sovjetska zveza."
'Vaje pomenijo tudi prenos znanja in izkušenj iz Sirije'
Mathieu Boulegue, raziskovalni sodelavec v programu Evrazije v londonski raziskovalno-svetovalni skupini Chantham House, pa poudarja, da so vaje tudi način, kako Putinova vojska vključuje izkušnje in strokovno znanje, pridobljeno med posredovanjem v Siriji.
"Od leta 2015 je glavni poudarek ruskih vojaških urjenj vključevanje znanja, pridobljenega v Siriji," dodaja Boulegue.
Na vajah sodelujejo tudi Kitajci in Mongolci, sicer ruski jugovzhodni sosedje. Odmeva predvsem kitajsko sodelovanje, saj strokovnjaki opozarjajo, da morajo biti Rusi previdni, saj vendarle Kitajcem s tem omogočajo dostop do njihovega znanja in tehnologije.
KOMENTARJI (258)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.