Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je v nagovoru, ki so ga danes objavile ukrajinske televizije, dejal, da njegov mirovni načrt za vzhod Ukrajine predvideva tudi dialog s proruskimi uporniki, ki niso sodelovali v ubijanju in mučenjih, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Poudaril je, da diametralno nasprotna stališča ne bodo ovira za sodelovanje v mirovnih pogajanjih.
Udeležencem v mirovnih pogajanjih, torej tistim, ki želijo "jezik orožja zamenjati z jezikom argumentov", je zagotovil dodatno varnost.
Mirovni načrt, ki je bil objavljen v petek na spletni strani lokalne televizije, vključuje vzpostavitev deset kilometrov široke tamponske cone na ukrajinsko-ruski meji in koridor za ruske plačance, ki jim bo po položitvi orožja omogočil vrnitev v Rusijo. V okviru načrta je Porošenko v petek razglasil enostransko prekinitev ognja na vzhodu Ukrajine. Kljub temu se tam spopadi med uporniki in vladnimi silami nadaljujejo.
"Miroljuben scenarij je naš glavni scenarij. To je naš plan A," je še dejal. Poudaril pa je, da morajo "tisti, ki bodo želeli ta mirovna pogajanja izkoristiti samo za pridobivanje časa in prerazporeditev sil", vedeti, da imajo tudi zelo podroben plan B. O njem podrobneje ni želel govoriti, saj kot je dejal, verjame v uspeh mirovnega načrta.
Po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass je Porošenko v govoru tudi dejal, da bodo v okviru decentralizacije oblasti razširili pravice regije glede zgodovine, kulture in jezika. Prebivalci regije Doneck bodo lahko ob uradnem jeziku uporabljali tudi ruski jezik.
Napovedal je tudi, da bo kmalu v parlament vložil zakon o amnestiji tistih pripadnikov "nezakonitih oboroženih skupin, ki niso ubijali miroljubnih civilistov in ukrajinskih vojakov ter so soglašali z razorožitvijo".
Putin podprl enostransko prekinitev ognja
Ruski predsednik Vladimir Putin je v soboto že podprl enostransko prekinitev ognja, ki jo je razglasil Porošenko. Opozoril pa je, da mirovni načrt ne sme imeti značaja ultimata za proruske upornike ter da brez dialoga z njimi ne bo uresničljiv in realističen.
Predstavnik proruskih upornikov pa je ocenil, da je poskus Porošenka nepomemben, saj ne vključuje popolnega umika ukrajinskih enot z vzhoda Ukrajine in priznanja neodvisnosti tamkajšnjih dveh pokrajin Doneck in Lugansk.
Litovska predsednica Putina primerjala s Hitlerjem in Stalinom
Litovska predsednica Dalia Grjbauskaite je za nemški časopis Focus primerjala Putinov taktiko s tistimi, ki sta jih uporabljala Adolf Hitler in Josip Stalin. "Putin uporablja nacionalnost kot izgovor za osvajanje teritorijev z vojaško močjo. To je enako, kot sta počela Stalin in Hitler. Takšne primerjave so na mestu," je dejala.
Dodala je, da Rusija želi ohraniti vpliv na območjih, ki so bila nekoč del Sovjetske zveze, še posebej pa naj bi se trudila ohraniti gospodarsko in energetsko odvisnost.
Prepričana je, da si Moskva prizadeva, da bi Latvija, Litva in Estonija postale nezanesljive članice Nata. "Glede na naše podatke, naj bi Rusija baltskim državam ponujala nižje cene za nafto in plin, če zapustijo Nato," je povedala. Po njenih besedah bi moral biti Zahod gospodarsko neodvisen od Rusije.
"Putin ima misijonarsko vizijo za obrambo vzhodne hemisfere. V mislih ima Rusijo iz časov Katerine Velike. Njegova osebnost se je močno okrepila," je še dejala.
S Hitlerjem in Stalinom je sicer že v marcu primerjala nekdanja ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton in dejala, da je Putinov zasedba Krima enaka Hitlerjevim dejanjem v letih pred začetkom druge svetovne vojne. A naslednji dan je zanikala, da je imela v mislih takšno primerjavo.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.