Delavci v zaščitnih oblekah z jeklenkami z zrakom so začeli raziskovati poškodbe tretjega reaktorja, v katerega ni bilo mogoče vstopiti od 11. marca, ko je nuklearko po katastrofalnem potresu zadel cunami. Udarec vode je sprožil taljenje gorivnih palic in posledično eksplozijo vodika, ki je odnesla pokrov omenjenega reaktorja.
Tokio Electric Power Co (Tepco) nadaljuje z delom na poškodovanih reaktorjih, čeprav to otežuje visoka stopnja sevanja in težke razmere za delo. Njihov cilj je znova namestiti hladilni sistem, ki bi dokončno stabiliziral reaktorje. To naj bi se po njihovih napovedih zgodilo januarja, v kar pa dvomijo nekateri strokovnjaki za nuklearno varnost, saj se soočajo s težavami pri omejevanju rasti količine odpadne, visoko radioaktivne vode, s katero hladijo reaktorje.
V kleteh in jaških na območju elektrarne Fukušima Daiči so doslej zbrali 90.000 ton radioaktivne vode. Ta konec tedna naj bi do poškodovane nuklearke prispela ogromna plavajoča jeklena struktura, v katero naj bi shranili vsaj del kontaminirane vode.
Dva delavca, ki sta vstopila v tretji reaktor, sta bila med 10-minutnim zadrževanjem v reaktorju izpostavljena stopnji sevanja, manjši od treh milisivertov. Zakonsko določena meja za delavca v japonskih nuklearkah je 250 milisivertov na leto.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.