Pravosodni minister ZDA Jeff Sessions je zatrdil, da se bo izključil iz preiskave domnevnega ruskega vmešavanja v ameriške predsedniške volitve, če bo to potrebno. Ameriški Washington Post je namreč v sredo poročal, da se je v času predvolilne kampanje dvakrat srečal z ruskim veleposlanikom v ZDA. Demokrati Sessionsa pozivajo k odstopu.
"Če bo potrebno, se bom izključil iz preiskave. O tem ni dvoma," je Sessions, ki je v času kampanje ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu svetoval glede zunanjepolitičnih vprašanj. "Nikoli se nisem srečal z nobenim Rusom, da bi razpravljal o kampanji," je še poudaril.
V Beli hiši so medtem potrdili, da se je Sessions z ruskim veleposlanikom v ZDA Sergejem Kisljakom lani srečal dvakrat, ko je bil senator in svetovalec v Trumpovi kampanji. Izpostavili so, da ni šlo za nič nezakonitega, poročanje Washington Posta pa označili za napad s strani privržencev demokratov.
Vodja demokratske manjšine v ameriškem senatu Chuck Schumer je medtem Sessionsa pozval k odstopu. "Za dobro države bi moral odstopiti," je dejal.
Na novinarski konferenci je pozval tudi k imenovanju posebnega tožilca za preiskavo stikov med Trumpovo kampanjo in ruskimi predstavniki. Če to ne bi storilo pravosodno ministrstvo, bi po njegovem senat lahko imenoval neodvisnega svetovalca. "Bistvo je v tem, da imamo obvezo, da pridemo resnici do dna," je še izpostavil eden najbolj vplivnih demokratov v kongresu.
V Kremlju o srečanju ne vedo nič ...
Iz Kremlja so sporočili, da ne vedo za srečanja. Dodali so, da so sicer tovrstna srečanja nekaj običajnega. "Ne vem za nobeno srečanje, saj delo veleposlanika vključuje številna srečanja, vključno s predstavniki izvršne in zakonodajne oblasti države, v kateri so," je povedal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Na ruskem veleposlaništvu v Washingtonu so medtem dejali, da ne komentirajo številnih stikov z lokalnimi partnerji, ki potekajo dnevno in so v skladu z diplomatsko prakso.
Ameriški časopis Washington Post je v sredo poročal, da se je Sessions lani najmanj dvakrat srečal z ruskim veleposlanikom, kar pa je na zaslišanju v senatu pred nastopom položaja zanikal.
Gre za nove obtožbe glede povezav med člani administracije ameriškega predsednika Trumpa s predstavniki ruskih oblasti. Po samo mesecu dni na položaju je namreč februarja zaradi pogovorov z ruskim veleposlanikom o sankcijah proti Moskvi že moral odstopiti svetovalec za nacionalno varnost Michael Flynn.
Poleg tega so ameriški obveščevalci ugotovili, da naj bi Moskva skušala vplivati na ameriške volitve v škodo Hillary Clinton.
Kot pravosodni minister Sessions nadzoruje ameriško pravosodje in zvezni preiskovalni urad FBI, ki vodi preiskavo o ruskem vmešavanju in morebitnih kontaktih s kakšnim od Trumpovih sodelavcev.
Vodilni demokrati pozivajo ministra k odstopu
Vodja demokratske manjšine v senatu Chuck Schumer je na novinarski konferenci dejal, da bi Sessions moral odstopiti za dobro države, saj o delu pravosodnega ministrstva ne bi smelo biti sence dvoma. Pritrdila mu je tudi vodja demokratske manjšine v predstavniškem domu Nancy Pelosi, ki je Sessionsa obtožila, da je v kongresu lagal pod prisego. Senatnemu odboru je pred nastopom položaja 10. januarja namreč dejal, da ni komuniciral z Rusi.
"Dejstvo, da je pravosodni minister, glavni policaj v državi, lagal pod prisego ameriškemu ljudstvu, je podlaga za odstop," je dejala Pelosijeva. "Dokazal je, da ni usposobljen in primeren za ta zaupanja vreden položaj," je dejala.
Schumer je dejal, da so stiki, ki jih Sessions ni razkril, vzbudili dovolj dvoma, da bi moral minister odstopiti in da bi pravosodno ministrstvo moralo takoj imenovati posebnega tožilca za preiskavo stikov med Trumpovo kampanjo in ruskimi predstavniki.
Če to ne bi storilo pravosodno ministrstvo, bi po njegovem senat lahko sprejel zakon, ki bi omogočil imenovanje neodvisnega tožilca. "Bistvo je v tem, da imamo obvezo, da pridemo resnici do dna," je še izpostavil eden najbolj vplivnih demokratov v kongresu.
Sessionsu v bran je stopil predsednik predstavniškega doma Paul Ryan, ki je dejal, da ni dokazov, da bi bil katerikoli član Trumpove ekipe vpleten v rusko vmešavanje v volitve.
Tudi ameriški predsednik Trump mu je danes izrazil popolno podporo. Med obiskom na ameriški letalonosilki je novinarjem dejal, da ve, da se je Sessions lani dvakrat srečal z ruskim veleposlanikom. Na vprašanje, ali mu zaupa, pa je odgovoril "popolnoma".
Vidni kongresni republikanci sicer menijo, da bi bilo najlažje, če bi se Sessions izključil iz preiskave, ki jo vodi zvezni preiskovalni urad FBI o ruskem vmešavanju v ameriške predsedniške volitve in morebitnih kontaktih s kakšnim od Trumpovih sodelavcev. Kot pravosodni minister namreč nadzoruje ameriško pravosodje in FBI.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.