Lunin mrk običajno traja največ uro, a tokrat bo precej daljši. Poslastica za opazovalce neba pa bo tudi eden najboljših pogledov na Mars v zadnjih 15 letih, saj bo v isti noči potoval izjemno blizu Zemlje.
Lunin mrk nastane, ko so Sonce, Zemlja in Luna poravnani. Med mrkom polna Luna prečka Zemljino senco. Luna bi sicer morala tedaj postati nevidna, vendar se to ne zgodi, saj jo mimo Zemlje doseže nekaj žarkov. Zemljina atmosfera to svetlobo prestreže, zato se Luna obarva rdeče, zato pojav pogosto imenujejo tudi 'krvava luna'.
Nad Slovenijo bomo lahko popolni lunin mrk tokrat ujeli nekaj minut pred 23. uro. Luna bo takrat od zemlje najbolj oddaljena in bo zemljino senco prečkala natanko po sredini, zato bo mrk trajal dlje, kot je običajno.
Astronom Robery Massey je za New York Times povedal, da je to res lepa in redka priložnost za opazovanje luninega mrka in Marsa na nočnem nebu hkrati. Dodal je, da bo to izjemna priložnost za fotografe, ki bodo lahko naenkrat v objektiv ujeli dva tako svetla objekta na nebu.
Lunin mrk bo dobro viden tudi na Bližnjem vzhodu, vzhodni Afriki in osrednji Aziji.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.