Drevi je bil iz višje ležečih krajev z dobrim razgledom po Sloveniji viden delni Lunin mrk, ki je tokrat trajal malo manj kot dve uri. Luna je vzšla šele po 20. uri, ko je bila torej že zakrita, in je bila tako v času maksimalnega mrka zelo nizko na obzorju. Opazovali smo jo lahko samo drugo polovico mrka, in še to v času, ko je bilo še precej svetlo. Mrk je vrhunec dosegel ob 20.20.
Nocojšnji mrk je sicer drugi in zadnji letošnji Lunin mrk. Prvi je bil februarja in je bil viden iz Amerike, Evrope, Afrike in večjega dela Azije. V nasprotju s Sončevim mrkom so Lunini mrki varni za gledanje brez zaščite oči.
Dva tedna po Luninem mrku bo sledil še Sončev z vrhuncem nekaj pred 20.30 po našem času. Popolni Sončev mrk bo viden v 110-kilometrskem koridorju na območju 12 držav ZDA.
Lunin mrk, ki lahko nastopi samo v času polne Lune, nastane, ko se Luna znajde v Zemljini senci. Sončevi žarki tako Lune ne dosegajo v celoti, del svetlobe pa jo zaradi loma žarkov vseeno osvetli in navadno obarva v opečnate barve.
Mariborčani so mrk pod strokovnim vodstvom lahko opazovali pred Filozofsko fakulteto, Ljubljančani pa na Kureščku
Astronomsko društvo Orion je na platoju pred mariborsko Filozofsko fakulteto pripravilo javno opazovanje delnega Luninega mrka, ki se je začelo ob 20. uri. Opazovanje so pospremili s strokovnimi komentarji.
V Ljubljani pa je na Kureščku pri Igu opazovanje Luninega mrka organiziral fizik Boris Khan.
Podrobnosti o Luninem mrku si lahko ogledate na tej povezavi.
KOMENTARJI (294)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.