V Egiptu se že četrti dan zaostruje nasilje med protestniki in policijo, ki je izbruhnilo po krvavem izgredu po sredini nogometni tekmi. Na stotine policistov je danes blokiralo ceste, ki vodijo do prostorov notranjega ministrstva, protestniki pa so jih obmetavali s kamni in zažigalnimi bombami.
Na ulici Mansur, ki je bila osrednje prizorišče spopadov med protestniki in policisti, so slednji postavili betonski zid, na drugih ulicah pa so se zavarovali z bodečo žico. V svežem izbruhu nasilja, v katerem policisti uporabljajo solzivec in opozorilne strele, je doslej umrlo 12 ljudi, ranjenih pa 2532. Med slednjimi je tudi 211 policistov.
Notranji minister Mohamed Ibrahim je prepričan, da protestniki želijo vdreti v prostore notranjega ministrstva. "Zaradi njihovega vztrajanja smo prisiljeni braniti ministrstvo," je dejal. Dodal je še, da policisti ne želijo raniti "revolucionarjev" med protestniki, a so se pripravljeni spopasti s tistimi, ki "želijo uničiti državo".
Protestniki sicer zanikajo, da želijo uničiti stavbo ministrstva. Poudarjajo, da se je njihov protest odvijal pred stavbo ministrstva, ker gre za vodstvo policije, ta pa naj bi bila kriva za krvave izgrede na stadionu v Port Saidu.
Vrhovni svet oboroženih sil (SCAF) je krivdo za nemire pripisal "tujim in domačim rokam, katerih cilj je država". V izjavi na spletnem družbenem omrežju Facebook je pozval politične in nacionalne sile, naj "prevzamejo nacionalno in zgodovinsko vlogo ter posredujejo" z namenom zagotovitve stabilnosti.
Spomnimo ...
Nov val nasilja v Egiptu se je namreč začel v sredo, ko so v Port Saidu po nogometni tekmi navijači domačega zmagovalnega moštva Al Masri po sodnikovem žvižgu stekli na igrišče ter začeli metati kamenje, steklenice in molotovke na igralce in navijače poraženega moštva Al Ahli iz Kaira. Umrlo je 74 ljudi.
Incident je sprožil bes med Egipčani, ki vojaško oblast obtožujejo nesposobnosti pri upravljanju države ter zagotavljanju spoštovanja človekovih pravic. Menijo celo, da vojska namenoma spodbuja nemire, da bi upravičila svoj obstoj na oblasti.
Ibrahim se je sicer danes odzval tudi na obtožbe, da ima nekdanji notranji minister v vladi Hosnija Mubaraka, Habib al Adly, ki je obtožen uboja protestnikov proti Mubaraku, še vedno velik vpliv na politiko. "Adly je v ječi in na ministrstvu nima privržencev," je zagotovil Ibrahim.
Vrhovni svet oboroženih sil, ki ga vodi Husein Tantavi, je predajo oblasti v civilne roke obljubil po predsedniških volitvah konec junija. Kritiki pa menijo, da namerava vojaška oblast svoj vpliv ohraniti tudi po uradni predaji oblasti.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.