
Maše, ki jo je v gruzijski prestolnici Tbilisi daroval papež Frančišek, se je na stadionu udeležilo le nekaj tisoč ljudi. Ker stadion lahko sprejme več kot 27.000 ljudi, je ob navzočnosti manj kot 3000 ljudi deloval prazno.
Katoličani sicer v večinsko pravoslavni Gruziji predstavljajo le 2,5 odstotka prebivalstva, po podatkih gruzijskih oblasti pa celo petkrat manj, okoli 20.000.
"Majhna in ljubljena gruzijska skupnost, tako predana dobrodelnosti in izobraževanju, sprejmi spodbudo Božjega pastirja, zaupaj v Edinega, ki vas nosi na svojih ramenih in vam daje uteho," je dejal papež v pridigi.
Grobo so Vatikan zavrnili tudi voditelji gruzijske pravoslavne cerkve.
Vatikan je pričakoval, da bo gruzijska pravoslavna cerkev na mašo poslala svojo delegacijo, čeprav je vodstvo te cerkve pred dnevi sporočilo, da se maše ne morejo udeležiti zaradi razlik v dogmi, ki segajo v srednji vek.
Udeležba predstavnikov pravoslavne cerkve bi pomenila dodatno potrditev otoplitve odnosov po današnjem prijateljskem srečanju papeža in patriarha Ilije II. A na maši ni bilo pravoslavnih duhovnikov. Papež se je tako v nasprotju z vnaprej napisanim besedilom zahvalil pravoslavnim vernikom za udeležbo na maši in ne uradnim predstavnikom pravoslavne cerkve, kot je bilo sprva zapisano. Maše se je sicer udeležil gruzijski predsednik Giorgi Margvelašvili, s katerim se je papež srečal v petek ob prihodu v državo.
Gruzijska pravoslavna cerkev je sicer ultrakonservativna in povezana z moskovskim patriarhatom, obe pa imata napete odnose z Vatikanom, čeprav se izboljšujejo.
Papež se je danes znova srečal s patriarhom Ilijo II. med obiskom katedrale Svetichoveli iz 11. stoletja v mestu Mcheta nedaleč od Tbilisija, kjer je sedež gruzijske pravoslavne cerkve. V katedralo sta vstopila z roko v roki. "Naša enotnost leži v resnični veri," je na slovesnosti dejal patriarh Ilija II., papež pa je obsodil zgodovinske ločitve med kristjani, poroča dpa.
Pred tem je na srečanju z lokalno katoliško duhovščino papež dejal, da so prizadevanja za spreobrnitev pravoslavcev velik greh proti ekumenizmu. "Ekumenizem pomeni biti prijatelji, skupaj hoditi, moliti en za drugega in biti dobrodelen, ko je mogoče," je dejal ter poudaril, da "z brati in sestrami ne smejo nikoli nehati govoriti ali jih obsojati, ker so pravoslavci". Priložnost je tudi izkoristil za ponoven poziv k ohranitvi zakonske zveze, pri čemer je prešuštvo označil za hudičevo delo. Frančišek je tudi obiskal center za pomoč invalidom, ki ga upravljajo katoliški misijonarji.
Apostolsko potovanje, ki ga je začel v petek, bo papež v nedeljo končal v Azerbajdžanu.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.