Nemško javnost je pred meseci pretreslo spoznanje, da v njihovi državi nemoteno delujejo skrajno desničarske organizacije, katerih pripadniki so morili priseljence, med žrtvami pa je tudi policistka. Osumljenci umorov so v rokah policije, afera pa je pokazala, da so omenjene organizacije zelo dobro organizirane. Nemoteno so delovale leta in leta, saj so se varnostne agencije osredotočile na preučevanje delovanja islamskih skrajnežev. Med najbolj znanimi skrajno desničarskimi organizacijami je Nacionalsocialistično podzemlje, osumljenci umorov pa so iz njihovih vrst. Omeniti je treba tudi desničarsko Nacionalno demokratsko stranko (NPD). Nacionalsocialistično podzemlje deluje v popolni ilegali, NPD pa javno. Oblasti razmišljajo o prepovedi delovanja NPD, v zadnjih dveh letih pa je stranka dobila veliko novih podpornikov.
Nemških desničarjev in njihovih podpornikov v tujini pa so se lotili tudi haktivisti Anonymous, ki so akcijo poimenovali Operation Blitzkrieg. Skupina je postavila tudi spletno stran nazi-leaks.net, na kateri objavljajo zaupne podatke, do katerih so se dokopali. Na seznamu so tudi informacije, ki so jih "ukradli“ stranki NPD in drugim skrajno desničarskim organizacijam.
Trenutno so haktivisti razkrinkali domnevne finančne sponzorje stranke NPD, interna dopisovanja prek elektronske pošte znotraj stranke, sezname kontaktov desničarskega tednika Junge Freiheit (Mlada svoboda), na koncu pa tudi podatke strank, ki nakupujejo v spletnih trgovinah z neonacistično tematiko. Opozarjamo, da (trenutno) ni moč preveriti verodostojnosti podatkov, ki so objavljeni na omenjeni spletni strani. Na seznamih je sicer mogoče zaslediti tudi imena iz Slovenije.
Enega izmed Slovencev na sezamih so pred časom povezovali s hudodelsko združbo Buli, ki se je ukvarjala s preprodajanjem nedovoljenih substanc, elektronska naslova vsaj dveh Slovencev na seznamu pa sta povezana z neonacistično mrežo Blood&Honour, piše Dnevnik.
Eden od Slovencev, navedenih na seznamu, je pojasnil, da že približno dve leti ni več član skupine Blood&Honour in da je šlo bolj za mladostno nepremišljenost kot kar koli drugega.
Hkrati pravi, da v letih, ko je bil član, ta skupina ni bila zelo aktivna; dobivali so se na koncertih ali piknikih, nič pa ni kazalo na dejavnosti, ki bi spominjale na morebitno organiziranje napadov, kot jih je bilo mogoče zaznati v tujini v zadnjem času. Vsaj na javni sceni se o njihovih aktivnostih ni veliko razpravljalo. Sogovornik, ki z imenom ni želel biti izpostavljen, je povedal še, da v Sloveniji deluje nekaj neonacističnih skupin, ki pa med seboj niso vse povezane, saj nekatere delujejo čisto samostojno.
Operacija Blitzkrieg poteka že nekaj mesecev, nemški Anonymous pa je sporočil, da ne bodo več tolerirali uporabe internetnega prostora za širjenje sovraštva. Naj opozorimo, da so se haktivisti na podoben način lotili tudi pedofilov in drugih zločincev, ki s pomočjo spleta izmenjujejo pedofilski material in poskušajo priti v stik z otroki in mladoletniki.
NPD napoveduje ukrepe
Stranka NPD, ki naj bi imela stike z desničarskimi teroristi Nacionalsocialističnega podzemlja, je že napovedala, da bo sprožila zakonske ukrepe zoper spletno stran nazi-leaks.net. Trenutno še preučujejo primer.
Založniki tednika Junge Freiheit so že vložili ovadbo zoper operaterja omenjene spletne strani. "Jasno je, da gre za kriminalno dejanje," je dejal eden izmed urednikov Felix Krautkrämer, ki je opozoril tudi, da so bili nekateri podatki že julija lani objavljeni na spletni strani Indymedia.
Sicer pa je Nemčija znana po zelo močni anarhistični skupnosti, ki se že vrsto let bori proti neonacistom. Zadnje aktivnosti in akcije Operacije Blitzkrieg lahko spremljate na Twitter profilu Anonymous Anarchists.
Potekajo pa tudi napadi na spletne strani, ki objavljajo neonacistične tekste.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.