Zadnja anketa univerze Quinnipiac kaže, da delo predsednika ZDA Baracka Obamo podpira le še 50 odstotkov Američanov, 42 odstotkov pa mu nasprotuje. Podoben padec zaupanja kažejo tudi druge ankete.
Glavni razlog za upadanje podpore predsedniku je razočaranje, ki po navadi pride po prevelikem navdušenju. Obamova inavguracija je bila za veliko večino Američanov znak svetle prihodnosti, vendar pa luč gospodarskega okrevanja še ni povsem zagorela in sedaj je vse narobe.
Kot se za opozicijo spodobi, ga skušajo republikanci spodnesti na vsakem koraku. Najprej so nasprotovali 787 milijard dolarjev vrednemu stimulacijskemu paketu za gospodarstvo, vmes vsaki drugi pobudi, nazadnje pa so zagnali velik kraval proti zdravstveni reformi po scenariju iz leta 2000, ko so na Floridi ponovno šteli glasovnice dvoboja med Georgeom Bushem in Alom Goreom.
Ameriške kongresnike, ki govorijo v prid zdravstveni reformi, na srečanjih z volivci oblegajo plačani kričači, ki jim ne pustijo do besede z vzklikanjem o uničenju Amerike, socializmu, uvajanju evtanazije, financiranju splavov in podobnih obtožbah, ki nimajo zveze z resničnostjo.
Leta 2000 so podobno na Florido vozili uslužbence republikanskih kongresnikov, ki so blokirali ponovno štetje glasov s "spontanimi protesti". Predsednik republikanske stranke Michael Steele zanika, da bi te "spontane" proteste organizirala stranka, obenem pa trdi, da gre le za svobodno izražanje volje ljudstva.
Ljudstvo je sicer tudi po anketi Quinnipiac še vedno na strani Obamove zdravstvene reforme. 46 odstotkov jih glede tega zaupa Obami, 36 odstotkov pa republikancem. Glede gospodarstva Obami bolj zaupa 47 odstotkov, republikancem pa 36 odstotkov. Na splošno mu bolj kot republikancem zaupa 59 odstotkov vprašanih.
Anketa Harris je v torek pokazala, da si 55 odstotkov Američanov v okviru reforme želi javno zavarovalnico, čemur republikanci skupaj z zasebnimi zavarovalnicami najbolj nasprotujejo, ker bi ta ukrep znižal dobičke zavarovalnicam in stroške zavarovancem. Argument republikancev in zavarovalnic je, da bi javna zavarovalnica sčasoma pokrila vse Američane, ker bi zrinila s trga zasebne in potem bi imeli "socializem".
Obama si še vedno želi, da v skladu s predvolilnimi obljubami ključne zakone v Washingtonu sprejmejo s podporo obeh strank. Zaradi tega se prepira z liberalnimi podporniki, ki ga pozivajo, naj pozabi na republikance, ki jim ni v interesu sodelovanje pri nečem, za kar bo na koncu sam požel zasluge ali pa kritike. Vendar tudi Obama izgublja potrpljenje in v sredo je za televizijo MSNBC dejal, da bodo septembra ocenili, ali se še vedno splača truditi z republikanci. "Raje bi videl, da sodelujejo, vendar pa so prioritete reforme preveč pomembne," je dejal Obama.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.