Tujina

Obami zaradi socializma pada podpora

Washington, 06. 08. 2009 18.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Obamo podpira vse manj Američanov. Vzrok naj bi bil v tem, da ne čutijo gospodarskega okrevanja in ker so republikanci uspeli prepričati del ljudi, da se gre Obama socializem.

Zadnja anketa univerze Quinnipiac kaže, da delo predsednika ZDA Baracka Obamo podpira le še 50 odstotkov Američanov, 42 odstotkov pa mu nasprotuje. Podoben padec zaupanja kažejo tudi druge ankete.

Glavni razlog za upadanje podpore predsedniku je razočaranje, ki po navadi pride po prevelikem navdušenju. Obamova inavguracija je bila za veliko večino Američanov znak svetle prihodnosti, vendar pa luč gospodarskega okrevanja še ni povsem zagorela in sedaj je vse narobe.

Kot se za opozicijo spodobi, ga skušajo republikanci spodnesti na vsakem koraku. Najprej so nasprotovali 787 milijard dolarjev vrednemu stimulacijskemu paketu za gospodarstvo, vmes vsaki drugi pobudi, nazadnje pa so zagnali velik kraval proti zdravstveni reformi po scenariju iz leta 2000, ko so na Floridi ponovno šteli glasovnice dvoboja med Georgeom Bushem in Alom Goreom.

George Bush
George Bush FOTO: Reuters

Ameriške kongresnike, ki govorijo v prid zdravstveni reformi, na srečanjih z volivci oblegajo plačani kričači, ki jim ne pustijo do besede z vzklikanjem o uničenju Amerike, socializmu, uvajanju evtanazije, financiranju splavov in podobnih obtožbah, ki nimajo zveze z resničnostjo.

Leta 2000 so podobno na Florido vozili uslužbence republikanskih kongresnikov, ki so blokirali ponovno štetje glasov s "spontanimi protesti". Predsednik republikanske stranke Michael Steele zanika, da bi te "spontane" proteste organizirala stranka, obenem pa trdi, da gre le za svobodno izražanje volje ljudstva.

Ljudstvo je sicer tudi po anketi Quinnipiac še vedno na strani Obamove zdravstvene reforme. 46 odstotkov jih glede tega zaupa Obami, 36 odstotkov pa republikancem. Glede gospodarstva Obami bolj zaupa 47 odstotkov, republikancem pa 36 odstotkov. Na splošno mu bolj kot republikancem zaupa 59 odstotkov vprašanih.

Anketa Harris je v torek pokazala, da si 55 odstotkov Američanov v okviru reforme želi javno zavarovalnico, čemur republikanci skupaj z zasebnimi zavarovalnicami najbolj nasprotujejo, ker bi ta ukrep znižal dobičke zavarovalnicam in stroške zavarovancem. Argument republikancev in zavarovalnic je, da bi javna zavarovalnica sčasoma pokrila vse Američane, ker bi zrinila s trga zasebne in potem bi imeli "socializem".

Obama si še vedno želi, da v skladu s predvolilnimi obljubami ključne zakone v Washingtonu sprejmejo s podporo obeh strank. Zaradi tega se prepira z liberalnimi podporniki, ki ga pozivajo, naj pozabi na republikance, ki jim ni v interesu sodelovanje pri nečem, za kar bo na koncu sam požel zasluge ali pa kritike. Vendar tudi Obama izgublja potrpljenje in v sredo je za televizijo MSNBC dejal, da bodo septembra ocenili, ali se še vedno splača truditi z republikanci. "Raje bi videl, da sodelujejo, vendar pa so prioritete reforme preveč pomembne," je dejal Obama.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (28)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tosho84
07. 08. 2009 10.36
hahaha...socializem? FAŠIZEM!
warezovc@email.si
07. 08. 2009 10.28
MA KAKSEN SOCIALIZEM. KONCNO EN DOBER PREDSEDNIK PO BILLU CLINTONU
izbruh@gmail.com
07. 08. 2009 09.34
Budale, sploh ne štekajo, da manjšina nesramno bogati na račun večine, ta "socializem" dela pa za blagor večine. Ljudje so res neumni, Amerosi pa še posebej! Kot da je s Skandinavskimi državami, ki so zelo socialno usmerjene, kaj narobe?!
RedRocket
07. 08. 2009 07.48
Obama je samo napihljiva Ančka, ki uboga ukaze resničnih voditeljev Amerike.
naivna
07. 08. 2009 07.46
Se vedno ima cez 60% podpore, kar je res velik za ZDA. Republikanci bodo storili vse , kar je mogoce , samo da bi ga umazali. ( nimajo sanse ).
mog21
07. 08. 2009 06.54
zdravstvena reforma kr neki....nimajo keša....rabijo trupla
Abacus
07. 08. 2009 01.46
ups...zmotil sem se! hahaha ZDA socializem,Rusija kapitalizem...
Abacus
07. 08. 2009 01.46
hahaha ZDA socializem,Rusija komunizem...
privat.baldrick
07. 08. 2009 00.54
Z davkom na postavko, floskula plus omika. A to so te stroški?
Buena Vita
07. 08. 2009 00.33
-------------------ja
Buena Vita
07. 08. 2009 00.32
točno sem zadela kaj bo,le da nisem predvidela tako hitrega nazadovanja,vsaj dve leti sem mu dala---sicer pa nakladači tečejo na sprint,in hitro končajo kariero
privat.baldrick
07. 08. 2009 00.09
Z ukinitvijo študentskega dela, dvigniti kvaliteto študija, in motivacijo študentov, in ratinge univerz. Nemogoče. Aja, wrong topic.
jack.the.ripper
06. 08. 2009 23.25
tudi pri nas raste plevel, ki sliši na ime socializem
Sonyboy
06. 08. 2009 22.50
ja ka so pa mislili d abo obama takoj začele neke reforme??? lep prosim kk je foolk NAIVN!!! predsedniki držav so le lutke!! pravi vodilni ljudje so za kulisami!
frako
06. 08. 2009 22.36
pr nas jim pa pada podpora ker je vlada očitno proti socializmu
alterego
06. 08. 2009 22.33
če nočjo socializma, naj životarjo v kapitalizmu
Hochstapler
06. 08. 2009 21.36
Danes ko meni v čast zopet poimenujejo ulice v slovenski prestolnici, sama ljudska drhal obuja spomine name kot na utemeljitelja samoupravnega socializma. A ljudska drhal, ne ve, da sem bil jaz glavna ovira pri uvajanju samoupravljanja. Utemeljitelji samoupravnega socializma so bili Kardelj, Kidrič in Djilas. Jaz sem bil ves čas boljševik, nešolan voditelj KPJ. Oni pa so bili učenjaki. Prepričali so me šele z citatom iz drugega zvezka Marxovega kapitala, ki pravi "tovarne delavcem", delavci pa imajo le to dolžnost, da plačujejo davke državi. S tem se nisem strinjal, s tem bi Partija izgubila kapitalsko moč, s tem pa oblast. Obveljal je kompromis, uvedli smo navidezni samoupravni socializem, kajti dobički Organizacij združenega dela so se stekali v proračun Partije, davki pa so se stekali v državne proračune. Ljudska drhal je tako dobila lažen občutek moči vplivanja na poslovanje podjetij, Partija je obdržala kapital in nadzor nad njim preko preverjenega vodstvenega kadra v Organizacijah združenega dela, država pa je dobila svoj del pogače preko davkov. Vse skupaj pa smo lepo posladkali s spominom na pretekle čase zatiranja človeka po človeku, prav pa nam je tudi prišla naša revolucija oz. NOB kot smo jo poimenovali. Uporabili smo jo za različne potrebe, enkrat za Stalina, čez tri leta proti njemu, potem za demokratizacijo, pa samoupravljanje, pa za bratstvo in enotnost in še in še. Vse za spektakel namenjen zaslepljevanju ljudske drhali.
manco-capac
06. 08. 2009 21.32
Glasna manjšina prevpije pasivno večino.
Hochstapler
06. 08. 2009 21.04
Svež oblastnik ki pride v času krize na oblast je seveda deležen popolne podpore in navdušenja. A to lahko kaj hitro zbledi, kajti ljudska drhal zahteva takojšnje rezultate. Zahtevajo namreč obračun s krivci za nastalo situacijo, zato mora oblastnik izvesti sodne in tudi po potrebi izvensodne poboje da ohrani svojo priljubljenost v vrstah ljudske drhali. Pri tem pa jih tudi mora ves čas tolažiti, miriti, da je vse skupaj le prehodno obdobje, da bo čez nekaj let bolje, da razume težave ljudske drhali, itd. Za potrditev svoje avtoritete pa mora tudi kasneje izvesti kakšno sojenje domačim izdajalcem. Hitler je to počel, pa Stalin, Mao, in tudi jaz nisem bil nobena izjema.
OwceLewe
06. 08. 2009 20.16
Ma ni socializm kriv, črn je, to je to ...