Potem ko je ameriški predsednik Barack Obama v nedeljo v Beli hiši pred predsednikom ameriškega vrhovnega sodišča uradno prisegel za svoj drugi štiriletni predsedniški mandat, je to danes storil še javno. Obama je zaprisegel še pred kongresom na prireditvi na prostem, na kateri se je zbralo več kot pol milijona ljudi. Pred štirimi leti, ko je prisegel ob začetku prvega mandata, se jih je zbralo kar 1,8 milijona.
Obama je v svojem govoru nenehno poudarjal potrebo po skupnih prizadevanjih vseh Američanov za napredek in blaginjo, četudi se nikoli ne bodo vsi strinjali o vsem. Uvodoma je dejal, da se domoljubi leta 1776 niso borili zato, da kralja zamenjajo s tiranijo oziroma vladavino privilegirane manjšine ali drhali, ampak so se borili za republiko in vladavino ljudstva. To pomeni, da se vsi skupaj zavedajo, da mora velika država skrbeti za ranljive.
Ameriški predsednik pa je nakazal tudi, katere bodo prednostne naloge v njegovem drugem mandatu. Med drugim je povedal, da se je končalo desetletje vojne in da se je gospodarska obnova začela. Poudaril je še nujnost znižanja državnega dolga in dostopnejše zdravstvo za vse sloje prebivalstva. Republikancem, ki si prizadevajo za zmanjšanje proračunske porabe, je zabičal, da je vsak državljan upravičen do temeljnih zaščit in dostojanstva.
Nakazal je tudi obrise zunanje politike. "Mir in varnost ne potrebujeta stalne vojne," je dejal in napovedal mirno reševanje sporov, pa ne zaradi naivnosti, ampak ker je to najboljši način za odpravo sumničenj in strahu.
Prizadeval pa si bo tudi za boj proti podnebnim spremembam, za enakost žensk in homoseksualcev ter varnost otrok.
Himno je zapela Beyonce
Med množico sta bila tudi nekdanja ameriška predsednika, demokrata Jimmy Carter in Bill Clinton, ni pa bilo republikanskega predsedniškega kandidata Mitta Romneyja. Potem ko je pesem My Country zapela Kelly Clarkson, je prisegel podpredsednik Joe Biden, nato pa je pobudo prevzel glavni junak. Po govoru je ameriško himno zapela Beyonce, nato pa je prvič pesem ob inavguraciji prebral gejevski pesnik Richard Blanco.
Slavnostno kosilo je bilo sestavljeno iz treh hodov. Najprej so se ogreli s kuhanim jastogom, ki so ga poplaknili s kakovostnimi vini. S solidno zagretimi želodci so zagrizli v bizona na žaru, ki so ga zalili z merlotom iz Long Islanda. Paziti pa so morali, da so za konec prihranili še nekaj prostora za posladek. Izbirali so lahko med jabolčno pito, sladoledom, sirom in medom.
Podprt z dobrotami se je Obama nato odpravil na inavguracijsko parado do Bele hiše. Zadnjih nekaj metrov sta z Michelle stopila iz avta in se peš sprehodila po aveniji Pensilvanija. Po koncu parade pa ju čakata dva inavguracijska plesa v Konvencijskem centru.
Včerajšnja prisega je potekala brez govorov in v ožjem družinskem krogu, prijateljev in povabljenih. Slovesnost z govori, parado in dvema inavguracijskima plesoma so preložili na danes, saj je bil 20. januar, dan, ki ga ameriška ustava določa kot dan za prisego, nedelja, ko javni uradi in sodišča niso odprti.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.