Ameriški predsednik Barack Obama je danes v Modri sobi Bele hiše pred predsednikom vrhovnega sodišča Johnom Robertsom prisegel za drugi štiriletni mandat. Pred vrhovno sodnico Sonio Sotomayor je nekaj ur pred Obamo to storil tudi podpredsednik ZDA Joseph Biden.
Obamova prisega je morala potekati danes, čeprav je nedelja, ker tako določa ustava. Javna prisega z govorom, parado in plesi pa bo na sporedu v jutri.
Obe prisegi sta minili brez govorov in v ožjem krogu družine, prijateljev in povabljenih. Obama in Biden bosta podala izjavi nocoj na posebnem inavguracijskem sprejemu v Beli hiši.
Obama in Biden sta se danes udeležila tudi maše v spomin na ubitega borca za državljanske pravice Martina Luthra Kinga mlajšega, katerega življenje in delo bodo Američani obeležili z jutrišnjim državnim praznikom.
Torej na dan, ko bo Obama pred zahodnim stopniščem kongresne palače ob prisotnosti dostojanstvenikov, tujih veleposlanikov in povabljenih gostov ter množico okrog 800.000 ljudi na travniku National Mall, še enkrat javno prisegel za drugi mandat.
Potem bo povedal svoj inavguracijski govor, kosil v kongresu in s svojo udeležbo odprl inavguracijsko parado od kongresa do Bele hiše po aveniji Pensilvanija. Parado si bo nato ogledal s častne tribune, zvečer pa ga čakata še dva inavguracijska plesa v Konvencijskem centru. Slovesnosti se bodo sklenile v torek zjutraj z mašo v Nacionalni katedrali.
Zadnja priložnost za zgodovinske dosežke
Če je prvo zaprisego Baracka Obame spremljala množična evforija, je navdušenje tokrat veliko manjše. Dober pokazatelj tega so bile že volitve, kjer je bila zmaga po seštevku elektorskih glasov sicer gladka, po primerjavi odstotkov števila glasov, ki sta jih zbrala z Mittom Romneyjem pa zelo tesna.
Drugače pa bodo drugo zaprisego doživeli tudi sodelavci v Beli hiši, pa tudi Obama sam. "Začetek drugega mandata vedno poteka bolj gladko. Za začetek ni stresa, ko se nova družina seli v Belo hišo. To pomeni, da tudi ne prihaja množica novih sodelavcev, ki se skušajo udomačiti v Zahodnem krilu," pravi Gordon Johndroe, ki je v Beli hiši preživel dva mandata z Georgeom Bushem.
Prav tako je prvi mandat novega predsednika začetek nečesa novega, pričakovanja so velika. "Drugič tudi ne gre za trenutek, ko se piše zgodovina. Vzameš si prosto popoldne, uživaš, naslednji dan pa greš nazaj na delo," pravi Marcia Hale, ki je bila asistentka predsednika Billa Clintona.
Je pa druga zaprisega tudi "sladko-kisla", pravi Muffy Cabot, ki je bila v kabinetu Ronalda Reagana. "Gre za začetek konca. Predsednik ve, da je to njegova zadnja priložnost, da se v zgodovino vpiše kot uspešen. V naslednjih štirih letih bo zacementiral svojo zapuščino. Po drugi strani pa ni takšnega pritiska, saj je jasno, da se v predsedniški boj ne bo več podal," pravi.
In če prve zaprisege po navadi zaznamujejo veliko pričakovanje in evforija, nad drugimi pogosto visijo težki oblaki. Pa naj gre za vojne, diplomatske napetosti ali notranje težave, s katerimi se sooča Obama ob visoki brezposelnosti.
Tokrat seveda nihče ne pričakuje, da se bo v Washington zgrnilo 1,8 milijona ljudi, kot je bilo to ob prvi prisegi, kljub temu pa je povpraševanje po vstopnicah za osrednji dogodek menda vseeno precej visoko.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.