Slovaška policija je danes sporočila, da so v preiskavi umora preiskovalnega novinarja Jana Kuciaka in njegove zaročenke prijeli več italijanskih poslovnežev, tudi Antonina Vadalo. V svojem zadnjem članku o domnevni korupciji v slovaškem političnem vrhu je novinar Vadalo navajal kot povezavo med italijansko mafijo in slovaško politiko.
"Potrdim lahko, da so na več krajih potekale preiskave in da je bilo prijetih več ljudi," je novinarjem povedal načelnik slovaške policije Tibor Gašpar. Dodal je, da so prijeli osebe, ki jih je v zvezi z "italijansko sledjo" v svojem članku imenoval Kuciak.
Po poročanju slovaških medijev je policija prijela tudi več članov družine Vadale.
Kuciak je Vadala v svojem zadnjem, še nedokončanem članku omenil kot vodjo mreže kalabrijske mafije, ki naj bi imela povezave s slovaškimi politiki in se na Slovaškem ukvarjala z utajo davkov in zlorabo evropskih sredstev.
Gašpar je dodal, da je Vadala osumljenec in da ga bodo kmalu zaslišali. Novinarjem v kraju Michalovce na vzhodu države je tudi potrdil, da policija sledi "italijanski sledi" v Kuciakovem primeru.
Na vzhodu Slovaške policija od jutra izvaja hišne preiskave na petih krajih na domovih italijanskih poslovnežev. Ob Vadali želi policija zaslišati še okoli 10 drugih ljudi, ki bi lahko bili vpleteni v primer, je še povedal Gašpar.
Premierjeva svetovalka nekdanja partnerica italijanskega poslovneža
Svetovalka slovaškega premierja Maria Troškova, ki je v sredo naznanila svoj odstop s položaja v času preiskave umora novinarja, je bila po poročanju slovaških medijev med avgustom 2011 in junijem 2012 partnerica Vadale, skupaj pa sta bila tudi lastnika podjetja GIA Managment. Družabnik podjetja GIA Managment je bil v preteklosti tudi vodja sveta za nacionalno varnost Viliam Jasan, ki je prav tako v sredo odstopil s položaja v času preiskave.
Troškova, nekdanji fotomodel za spodnje perilo in kopalke ter slovaška mis Universe leta 2007, je bila leta 2014 asistentka Jasana, ko je še bil poslanec vladne stranke Smer-SD. V uradu premierja Roberta Fica je zaposlena od marca 2015, poroča češki časnik Dnes na svoji spletni strani, ki dodaja, da se ne ve, kaj točno dela v premierjevem uradu. Premier tudi ni pojasnil, zakaj jo je izbral za pomemben položaj. 31-letnica je sicer končala visoko šolo za menedžment.
Kot sta v sredo v skupni izjavi zapisala Troškova in Jasan, se do zaključka preiskave odrekata svojima položajema, ker da se njuni imeni zlorabljata za politični boj proti Ficu. Poskusi "nekaterih politikov in medijev, da bi naju povezali s temi odvratnimi zločini," so nesprejemljivi, sta še dodala.
V sredo je pred njima svoj odstop naznanil slovaški minister za kulturo Marek Madarič, ki je dejal, da je njegovo ministrstvo v vladi najbližje medijem in si po umoru novinarja ne more predstavljati, da bi ga še naprej vodil.
Evropski parlament bo po umoru slovaškega novinarja na Slovaško napotil preiskovalno ekipo
Evropske institucije so se po nedavnem umoru slovaškega novinarja Jana Kuciaka odločile ukrepati. Evropski parlament je sporočil, da bo na Slovaško napotil preiskovalno ekipo, Evropska komisija pa je na slovaške oblasti naslovila pismo, v katerem preverja navedbe umorjenega novinarja glede poneverb evropskih sredstev na Slovaškem.
"Vsak sum ali namig o poneverbi ali slabem upravljanju z evropskimi sredstvi jemljemo zelo resno," je danes na redni opoldanski novinarski konferenci poudaril tiskovni predstavnik Evropske komisije Alexander Winterstein.
Predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani je napovedal, da bo parlament zaradi umora novinarja na Slovaško napotil preiskovalno ekipo. Pobudo za to je dal vodja politične skupine Evropske ljudske stranke (EPP) Manfred Weber, med drugim tudi zaradi morebitne povezave med umorom in poneverbo evropskih sredstev. "Evropski parlament mora biti gonilna sila za osvetlitev teh temačnih dogodkov," je poudaril.
"Novinarji morajo imeti pravico do svobodnega opravljanja dela, tudi če preiskujejo korupcijo in davčne goljufije," je Webra podprl nemški evroposlanec iz vrst zelenih Sven Giegold.
27-letnega novinarja in njegovo zaročenko Martino Kušnirovo so našli mrtva v nedeljo zvečer v novinarjevi hiši v kraju Velka Maca v bližini glavnega mesta Bratislava. Zanju so bili usodni streli v glavo in prsni koš. Policija je sporočila, da je najverjetneje šlo za naklepni umor, povezan z novinarjevim delom.
Kuciak je preiskoval domnevne povezave med slovaškimi politiki in italijansko mafijo. Politiki naj bi imeli stike z italijanskimi poslovneži, slednji pa vezi z zloglasno mafijsko združbo N'drangheta. Spletni novičarski portal Aktuality.sk in nekaj drugih novičarskih portalov je v sredo objavilo njegov nedokončan prispevek.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.