V katedrali v Oslu je danes potekala žalna maša za žrtvami terorističnega napada in pokola, ki je v petek prizadel Norveško. Pri maši je bila prisotna večina norveških uradnikov, od kraljeve družine pa so se maše udeležili kralj Harald in kraljica Sonia, princ Haakon, princesi Mette-Marit in Martha Louise ter Ari Behn. Prišli so tudi vsi predsedniki parlamentarnih strank.
Med mašo je prisotne nagovoril premier Jens Stoltenberg. ''To je nacionalna tragedija. Imeli smo ure, noči in dneve, polne šokov. Danes je čas za žalovanje,'' je dejal Stoltenberg, ki se je bojeval s solzami. Jočemo z vami, sočustvujemo z vami, je še sporočil vsem sorodnikom žrtev in dodal, da je osebno poznal kar nekaj žrtev, ki so jih že identificirali, dve osebi je omenil tudi poimensko.
Napovedal je tudi, da bodo kmalu objavili seznam žrtev in njihove fotografije. "Tedaj bo na dan prišla vsa razsežnost zla," je dejal s strtim glasom. "Smo majhna država, vendar smo ponosni," je še dodal in zatrdil, da njegova država "nikoli ne bo opustila svojih vrednot".
Ljudje pred katedralo polagajo cvetje in prižigajo sveče, v znak žalovanja pa so zastave povsod na Norveškem spuščene na pol droga. Ljudje se na žalnih mašah danes zbirajo tudi v cerkvah drugod na Norveškem.
V Oslu so za vse žalujoče odprte tudi številne mošeje. ''Vsi, ki živijo in ljubijo državo, občutijo žalost ob terorističnih dejanjih. Mošeje so odprte za vse, ki so prizadeti zaradi situacije in potrebujejo pogovor o tem, kaj se je zgodilo. V taki situaciji je družba zelo pomembna,'' so zapisali na spletni strani.
Pahor: Slovenija s srcem ob norveškem narodu
Slovenski premier Borut Pahor se je po telefonu pogovarjal z norveškim kolegom Stoltenbergom. V svojem imenu in v imenu slovenske vlade mu je izrekel sožalje ter dejal, da "je Slovenija ob tej tragediji s srcem ob norveškem narodu".
Premierja sta se pogovarjala tudi o enem ključnih vprašanj, ki jih sproža tragedija, namreč, kako naj se odprte in multikulturne družbe spopadejo z nevarnostjo političnih in drugih radikalizmov, ki lahko dramatično ogrozijo varnost ljudi. Stoltenberg je dejal, da je bila Norveška zgled odprte in demokratične družbe ter namerava takšna tudi ostati. S tem se po njegovih besedah strinjajo voditelji vseh norveških parlamentarnih strank.
Pahor je norveškemu kolegu izrazil podporo v taki usmeritvi, saj tudi sam za slovensko družbo vidi prihodnost v njeni odprtosti in strpnosti, se pa za vse voditelje, ki skupaj z državljani gradijo takšno družbo, postavlja vprašanje, kako podobne tragedije preprečiti, so sporočili iz Pahorjevega kabineta.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.