
Referendum je sicer bil posvetovalne narave, vendar so največje nizozemske politične stranke napovedale, da bodo izid spoštovale, če bo presežen prag 30-odstotne volilne udeležbe.
Med prvimi je svoj glas oddal nizozemski premier Jan-Peter Balkenede, ki je v torek zvečer v televizijskem nagovoru državljane še zadnjič pozval, naj ustavo podprejo. "Če želite gospodarski napredek, boste glasovali za," je dejal premier.

Poleg bojazni pred nadaljno širitviju Unije in posledično množičnim priseljevanjem tujcev na eni strani ter izgubo svoboščin, kot so poroke homoseksualcev, evtanazija in uporaba mehkih drog, na drugi, volivci kot razlog proti evropski ustavi navajajo nezadovoljstvo z delom vlade, ki ji očitajo predvsem slabo gospodarsko stanje v državi.
Odzivi
Vse bolj nepriljubljen premier Balkenende je že pred začetkom glasovanja napovedal, da kljub zanj katastrofalnem NE nizozemskih volivcev na današnjem referendumu, ne namerava odstopiti. Nad odločitvijo volivcev je globoko razočaran, je dejal, ostale evropske države pa je pozval, naj z ratifikacijo ne odlašajo.

S podobnimi pozivi se mu je pridružil luksemburški premier in trenutno predsedujoči Evropski uniji Jean-Claude Juncker. Med prvimi se je oglasil tudi nemški kancler Gerhard Schröder, ki se je prav tako zavzel za nadaljevanje procesa ratifikacije.
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso pa - podobno kot po francoskem 'ne' - ugotavlja, da zavrnitev pomeni težave za Evropsko unijo, ki pa jih bo mogoče odpraviti. Ob tem ostale članice petindvajseterice opozarja, naj pres vrhom Unije 16. in 17. junija, kjer naj bi poskušali rešiti ustavno pogodbo, ne sprejemajo enostranskih odločitev.