Še vedno odmeva pretresljiva zgodba o 14-letnem dečku, ki ga je dve leti starejši fant pretepel in porezal na šolskem igrišču. "Sin se je branil in nastavil roke, tako, da ga je porezal. Če ne bi nastavil rok, bi ga sigurno v vrat in bi otrok na licu mesta umrl," je pretresena mama 14-letnika.
Mama poškodovanega fanta trdi, da je šlo tokrat le za najhujši primer, ne pa osamljen. Povedala je, da se je podoben napad zgodil tudi deset dni pred tem, a ni napadla ista skupina.
Vzrok in motive za nasilja dejanja so na šoli tudi danes iskali policisti in kriminalisti, v pisarni ravnateljice pa so ves dan potekali razgovori z otroki in njihovimi starši. "To se mora končati, postalo je neznosno," je še dejala fantova mama.
Polovica vseh oblik nasilja je fizičnega
Inšpektor PU Ljubljana Ludvik Kastelic, eden tistih, ki šolam pomaga, ko pride do nasilja, potrjuje, da je nasilje statistično gledano nekoliko v porastu. Od začetka šolskega leta so ljubljanski policisti obravnavali že osem primerov medvrstniškega nasilja, lani pa nekaj več kot 140 primerov v celotnem letu.
Če so se otroci med seboj včasih dražili, zmerjali, zasmehovali in ustrahovali le v času trajanja pouka in na poti iz šole, se je z družbenimi omrežji to razvleklo čez ves dan.
"To so pa bolj skrite oblike, dosti težje jih najdeš in pustijo dosti težje posledice," je povedala podpredsednica Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnih šol Špela Drstvenšek.
Fizično nasilje je najpogosteje le bolj vidna oblika dolgotrajnega psihičnega maltretiranja. Kastelic pravi, da je fizičnega nasilja za polovico vseh oblik nasilja. "Običajno gre za fizično silo, so pa tudi primeri, ko uporabijo tudi nože, boksarje, tudi kakšno drugo hladno orožje," je dodal.
Z združevanjem v skupine vzbujajo strah
Otroci, ki se znašajo nad drugimi otroki, se pogosto združujejo v skupine, s čimer pri drugih vzbujajo strah. "Vodja te skupine ali pa njegovi ožji pomočniki so običajno tisti, ki so nasilneži," je razložil Kastelic. Na to morajo biti pozorni sovrstniki, starši in šola.
Drstvenškova zatrjuje, da vsaj na njihovi šoli odreagirajo takoj, ko izvejo, da se je nekaj zgodilo. "Včasih nam še kakšen starš reče: Ali morate? - Ja, moramo! Pogovorimo se, poglejmo, kje je vzrok," je povedala.
Kastelic je še razložil, da se napadi lahko nanašajo na gmotni položaj, premoženjsko stanje, spolno usmerjenost ali na nacionalno pripadnost ter da se kar tretjina medvrstniškega nasilja zgodi že v osnovnih šolah. V preteklem letu so na ljubljanskem območju zaradi nasilništva prostost odvzeli trem mladoletnikom.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.