Preiskovalci evropskih držav so identificirali številne nove osumljence na področju tihotapljenja ljudi. Gre za eno najhitreje rastočih dejavnosti organiziranega kriminala, vredno več milijard evrov, je Haagu povedal vodja Europolovega centra za boj proti tihotapljenju migrantov, Robert Črepinko.
Povedal je, da je v Europolovih evidencah 65.000 domnevnih tihotapcev migrantov. Septembra 2015 jih je bilo okoli 30.000, do konca leta 2016 pa so evidentirali že okoli 55.000 tihotapcev. Leta 2017 so jih na seznam dodali še okoli 10.000, je pojasnil Črepinko.
Po narodnosti jih je 63 odstotkov iz evropskih držav, med njimi 45 odstotkov iz balkanskih držav. 14 odstotkov jih je iz Bližnjega vzhoda, 13 odstotkov iz Afrike, devet iz vzhodne Azije in odstotek iz obeh Amerik, kažejo statistike Europola.
Preberite še: Med škatlami v tovornjaku novomeški policisti odkrili 11 prebežnikov.
Pred kratkim so tudi koprski kriminalisti v sodelovanju s kriminalisti in policisti drugih policijskih uprav odvzeli prostost članom mednarodne kriminalne združbe, ki je tihotapila ljudi po t. i. balkanski tihotapski poti v države EU.
Večina jih pride iz Libije
Glavno izhodišče migrantov za pot proti Evropi ostaja Libija, od koder prihajajo tudi poročila o hudih zlorabah migrantov, celo zasužnjevanju.
Tovrstna poročila so botrovala sklicu vrha EU - Afrika novembra lani v Abidjanu, na katerem so se voditelji dogovorili za repatriacijo migrantov v njihove domače države. Več tisoč so jih na podlagi tega dogovora že vrnili, cilj vrha pa je bil tudi okrepiti sodelovanje v boju proti tihotapljenju migrantov.
Vendar je ta dodatna krepitev sodelovanja odvisna tudi od spoštovanja človekovih pravic v posameznih afriških državah, v katere naj bi vračali migrante, kar pa bo še velik izziv, je še povedal Črepinko.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.