Slovenija

Bruselj: Delavci migranti upravičeni do enakih otroških dodatkov kot lokalni delavci

Bruselj, 21. 03. 2018 11.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Bruselj je glede otroških dodatkov v Avstriji izpostavil prepoved diskriminacije delavcev na podlagi državljanstva. Delavci migranti so upravičeni do enakih otroških dodatkov kot lokalni delavci, ne glede na to, kje ima otrok stalno prebivališče.

Evropska komisija je v odgovoru na vprašanje evroposlanke Romane Tomc (SDS/EPP) glede otroških dodatkov v Avstriji v torek poudarila, da pogodba o EU prepoveduje vsakršno neposredno ali posredno diskriminacijo delavcev na podlagi državljanstva. Tomčeva meni, da je to dobra novica za slovenske delavce v Avstriji. Dunaj pomisleke Bruslja zavrača.

Tomčeva je poslansko vprašanje komisiji poslala sredi januarja, po odločitvi avstrijske vlade o znižanju otroškega dodatka za v tujini živeče otroke zaposlenih v Avstriji. Poslanka je dala pobudo za vprašanje, pripravila ga je s kolegi s Poljske, Madžarske, Slovaške in Romunije, podpisali pa so ga evropski poslanci iz devetih držav in petih političnih skupin, med njimi vsi slovenski evroposlanci in evropska poslanka iz Avstrije, koroška Slovenka Angelika Mlinar.

Odločitev avstrijske vlade bo vplivala na 10.600 otrok v Sloveniji.

V njem so komisijo vprašali, ali gre za diskriminacijo, če država članica otroške dodatke prilagodi življenjskim stroškom države, kjer otroci živijo. Poslance je tudi zanimalo, ali so državljani EU, zaposleni v drugi članici, ki plačujejo enake prispevke kot državljani članice, upravičeni tudi do enakih socialnih ugodnosti in ali to velja tudi za otroške dodatke. Evropsko komisijo so evroposlanci tudi spraševali, ali je ukrep Avstrije v skladu s pravom EU, še posebej z uredbo o koordinaciji sistemov socialne varnosti iz leta 2004.

Evropska komisija je odgovorila v torek in med drugim navedla, da so delavci migranti "upravičeni do enakih otroških dodatkov kot lokalni delavci, ne glede na kraj stalnega prebivališča otroka," so sporočili iz pisarne Tomčeve. Po mnenju komisije ta pravila temeljijo na "pravičnem in jasnem načelu, ki je bistvo enotnega trga in se je skozi čas izkazalo za uspešno, to je za enake vplačane prispevke iz dela se morajo pridobiti in uporabljati enaki prejemki."

"Pričakovala sem takšen odgovor, kar koli drugega bi bilo zelo zaskrbljujoče," je v odzivu na odgovor komisije sporočila Tomčeva. Ob tem je izrazila upanje, da bo komisija ukrepala v skladu s predpisi in pooblastili tudi v primeru, če bo Avstrija indeksacijo resnično začela izvajati.

"Razumem razloge, ki so vodili avstrijsko vlado pri tem diskriminatornem predlogu, vendar v EU ne moremo dopustiti, da se otroci, državljani EU, delijo na prvo in drugorazredne. V tem primeru ne gre za tako imenovani socialni turizem, ki vse bolj obremenjuje evropski socialni model. To je resen problem, ki pa ga je treba reševati na drugačen način," je še menila poslanka.

Vprašanje otroških dodatkov v EU ureja direktiva o koordinaciji sistemov socialne varnosti.
Vprašanje otroških dodatkov v EU ureja direktiva o koordinaciji sistemov socialne varnosti. FOTO: iStock

Avstrijsko ministrstvo pomisleke Bruslja zavrača

Avstrijsko ministrstvo za družino je pomisleke Bruslja zavrnilo. Kot je poudarilo v torek, ne gre za diskriminacijo delavcev na podlagi državljanstva, ker bodo podlaga za indeksacijo življenjski stroški v članici Unije, kjer živi otrok.

Vlada na Dunaju ocenjuje, da bo ta ukrep vplival na 132.000 otrok tujcev, zaposlenih v Avstriji, predvsem na Madžarskem, Slovaškem, Poljskem, v Romuniji in Sloveniji. Po besedah Tomčeve bi odločitev avstrijske vlade vplivala na 10.600 otrok v Sloveniji.

Vprašanje otroških dodatkov v EU ureja direktiva o koordinaciji sistemov socialne varnosti. Da bi bila odločitev avstrijske vlade skladna z evropsko zakonodajo, je po navedbah evropskih poslancev treba spremeniti uredbo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ROMELS
21. 03. 2018 18.25
+9
Nemci so lani dvignili pokojnine za 10%, letos junija pa še za 5%. Naš DESUS je zaspal.
Shadows077
21. 03. 2018 17.14
+2
Tisti otroci ki zivijo v teh drzavah imajo pravico,ampak pod pogojem da je eden od starsev zaposlen.
acco98
21. 03. 2018 16.19
+3
Enako.Za otroke v isti državi ja/za izven pa ni logično ,da se šteje....se popravljam.
ONniON
21. 03. 2018 15.27
+5
ne podpiram bruslja ! vsaka država ima svojo svobodno odločitev
Transformerji
21. 03. 2018 14.28
+6
Vsi minusu so od tistih, ki imajo denar za internet, pa prejemajo socialno podporo za otroke, od tega pa prihranijo toliko, da gredo med počitnicami celo na morje!
tornadotex
21. 03. 2018 14.25
+15
HUDA NAPAKA,še se bodo priseljevali,prav na podlagi in radodarnosti takih prispevkov,kje vam je pamet,a so bili zopet levaki na delu....
Transformerji
21. 03. 2018 14.15
+3
Enostavna rešitev - vsak naj se preseli tja, kjer dela! Si predstavljate, da bi Avstrijci to sprejeli? Potem bi še Maistrov spomenik izginil..... na sever.
crni12345678910
21. 03. 2018 14.04
-6
Ja in kolk je tujcev v Sloveniji? V Srbiji je po podatkih iz leta 2014 Jankovičev toliko, kot je po uradnih podatkih vseh srbov skupaj v Sloveniji. Jankovič je tako 11. najpopularnejši priimek v Srbiji. Marsikdo bi rekel toliko tujcev(Slovencev) v Srbiji to ni v redu.. res ne.. Slovenska neumnost mi res polepša dan vsakič k odprem browser.
intel1
21. 03. 2018 13.58
+5
Pa vi niste vec normalni
santamaura
21. 03. 2018 13.00
+33
Najlažje na tem svetu je naštepat deset pamžekev potem pa jokat, da ne moreš za njih skrbeti
solis77
21. 03. 2018 12.48
+10
Kaj pa to pomeni za naš proračun, če imamo v Zakonu o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev (ZUPJS) v 22. členu določeno, da ima pravico do otroškega dodatka eden od staršev oziroma druga oseba za otroka s prijavljenim prebivališčem v Republiki Sloveniji, do 18. leta starosti otroka, če izpolnjuje tudi druge pogoje po zakonu, ki ureja družinske prejemke. Dodatni pogoj, določen v Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, je dejansko bivanje v Sloveniji: Pravico do otroškega dodatka lahko uveljavlja eden od staršev oziroma druga oseba za otroka do 18. leta starosti, ki ima prijavljeno prebivališče in tudi živi v Republiki Sloveniji.
mbtukaj
21. 03. 2018 12.48
+12
Kaj nas briga kaj majo v Avstriji. Če jim ne paše naj grejo domov.
Transformerji
21. 03. 2018 12.14
+3
Vidite, eno je pravica, drugo je pa število otrok v posameznih družinah. Osebno bi sprejel tak zakon, ne glede na to, kdo je tisti zaposleni migrant : več kot jih imaš, manj dobiš! Do dva otroka pa velja za vse enako!
acco98
21. 03. 2018 11.44
-9
Tako,da ni diskriminacije.Otroci bi bili dis kri minirani .
vladaricaumov
21. 03. 2018 11.27
+2